תכנית וותמ"ל 1075 לבניית 8500 יחידות (_שלב א)  בתוך שטח מחנה סירקין אושרה ויצאה לדרך לאחר שבית המשפט המחוזי – לוד קיבל את ערר התושבים וקבע התניות לביצוע "שלביות"  אשר תקנה ביטחון לקיומן של תשתיות תחבורה.

בשטח המחנה גדלים כ 6500 עצים , עצים וותיקים המשפרים באופן דרמטי את איכות האוויר, ומורידים את הטמפרטורה ב 2-3 מעלות.

במסגרת סדרת הכתבות של "פ"ת עכשיו" שבה אנו עוקבים אחר תופעת כריתות עצים בפתח תקווה והסביבה, הפעם נדווח על כריתה מאסיבית של עצים וותיקים ומפוארים בעלי ערך היסטורי ואקולוגי לא מבוטל.

על אף העובדה שלפי התב"ע שטח הכריתה מוגדר כשטח לשימור, החלו באזור מסויים בחלקו המזרחי של המחנה, כריתות עצים המצויים במקום עוד מימי הבריטים.

כרגע, עדיין לא ידוע מה מספר העצים שנכרתו עד כה, אך כן נוכל לציין כי ביום שני 29/12/20 בלבד, התבצעה עבודת כריתה של 15 עצים וסך הכל מיועדים להיכרת 39 עצים.

משרד הביטחון מעסיק קבלן שזכה במכרז, שיפקח על עבודת הכריתה. לפי דברי הקבלן, שטח הכריתה מיועד להגדלת שטח המחנה של יחידת יהל"ם (הנדסה קרבית) הפועלת בבסיס ואין קשר ליישום תכנית הבנייה המתוכננת במתחם.

תושבי האזור אשר צופים מדי יום בכריתת העצים זועמים, כל אחד מהם נוקט בצעד אחר וכולם יחד מנסים לעצור את כריתת העצים. הזעם הופנה כלפי הפרה בוטה של הוראות הכריתה, הנוהל המחייב נותן אפשרות לזמן הגשת ערר, ופרק הזמן לא נשמר, מלאכת הכריתה החלה קודם לתום תקופת הערר,  אחד התושבים פנה למנכ"ל משרד החקלאות שעדכן את השר והשר הבטיח לבדוק.

ראש העיר רמי גרינברג הסביר שמי שמבצע את הכריתה זהו משרד הביטחון, גרינברג השיב לתושב שפנה אליו: "הבסיס הארעי יהיה בשטח עד לבניית בסיס הקבע וזה יכול לקחת עוד מספר שנים במסגרת ההתארגנות לפינוי בסיס יהלום הם מכשירים שטח לבסיס הזמני וכורתים עצים ברישיון. רק עצים המיועדים לכריתה על פי התב"ע המאושרת."

בספר החוקים קובעת פקודת היערות את הפרת התקנות כעבירה פלילית, תושבת כפר סירקין הגישה תלונה למשטרה.

מדובר על מאבק תושבים למען איכות סביבתם ועקרונות הקיימות לפיהן על הדורות הנוכחים לדאוג לצרכי הדור הנוכחי מבלי לפגוע בצרכים של הדורות הבאים.

הגורם היחידי שלו הסמכות לאשר כריתת עצים במדינת ישראל הוא פקיד היערות העירוני הכפוף למנכ"ל משרד החקלאות.
לטענת פעילים ותושבים, נראה כי לאחרונה מתקשה פקיד היערות לפעול באסרטיביות נגד יוזמות כריתת העצים והוא מחויב יותר לראש העירייה מאשר לאיכות הסביבה.

במקרה זה של כריתת עשרות העצים במחנה סירקין, פקיד היערות העירוני נתן היתר לכריתת העצים, כפי שעשה במקרים נוספים של כריתות עצים שעליהם דיווחנו.

אחד מאותם תושבים  מספר ל"פ"ת עכשיו" על המאבק נגד כריתת עצים בבסיס סירקין ועל ההתכתבות עם ראש העיר:

"יש המון שטחים ריקים וחלקם מתפנים ממבנים בימים אלו בצמוד לאתר כריתת העצים, חבל על העצים שנכרתים!

העצים הם מרחב ירוק. אפשר לעצב ולגזום אותם בהתאם לתכניות הבינוי בעתיד ובכך להבטיח המשך קיומה של ריאה ירוקה שייתן צל ומרחב ירוק נקי לאלפי התושבים באזור ודורות ההמשך."

 

משה פישר יו"ר מטה המאבק לבינוי שפוי וממובילי המאבק נגד תכנית הבנייה במחנה סירקין, התייחס לכריתת העצים במחנה סירקין, תופעה שהוא מלווה מקרוב ונאבק בה לאורך שנים:

 "כריתת העצים בבסיס צפריר - מחנה סירקין. 

בתאריך 29.12.20 החלו בבסיס סירקין לכרות עשרות עצים בהיתר, אבל תנאי הרישיון דיברו על מתן חלון זמן להגשת ערר. יומיים לפני תום התקופה החלו לכרות את העצים הענקיים שנפלו שדודים . בעקבות כך, בבדיקה שנעשתה מתברר שהעצים קיבלו רישיון כריתה , אבל הזמן שעמד לרשות הציבור להגשת ערר לא כובד. למרבה הצער זה לא מקרה בודד אלא מצטרף לרצף ארוך של מקרים המביעים זלזול חריף בתקנות פקודת היערות.

 

נקודה נוספת שמדאיגה היא : מי מפקח על עבודת הקבלנים ? מי מנהל אותם בשטח ? מי בודק האם העצים הנכרתים הם באמת אלו הצריכים להיכרת ? במחנה סירקין עומדים לכרות למעלה מ - 3500 עצים, זוהי כמות אדירה שתשפיע באופן ניכר על האקלים וההתחממות הגלובלית,  ראשי הציבור ופקיד היערות הארצי צריכים לדרוש בהקדם את התניית הכריתות בקיום תיאום תקנות מסודר! הקבלן בשטח לא יעשה זאת בעצמו.  חייבים פרוייקטור מקצועי , בלתי תלוי,  צמוד שיפקח על טרגדיה הכריתה כדי שלא תהפוך לאסון קולוסאלי.

פרויקט בינוי סירקין הוא מגה אירוע , מדובר בהיקף עבודה עצום, הפיקוח וההנחיות בשטח חייבות להנתן ע"י גורם מקצועי המחוייב לשמירת העצים  .יש ללמוד ולהפיק לקחים אסור להשאיר את התושבים לבדם להתמודדבשאלת קשות כמו האם כרתו את העצים הנכונים או לא? , גנים ונוף חייבת להיות מעורבת , זה שטח של פ"ת.  

מיקום הכריתה במפות
 


תגובת משרד הביטחון:

"הפעילות במחנה סירקין בוצעה על פי דין. במסגרתה נערך סקר עצים, שקיבל את אישור פקיד היערות העירוני בפתח תקווה.

פקיד היערות אף פרסם מודעה לציבור, ולאחר שלא התקבלו התנגדויות, ניתן רישיון כריתה כדין."

 

כתבות קודמות בסדרת הכתבות אודות כריתת עצים בפתח תקווה
                          
1/11/2020 - העירייה מתכננת לכרות 5 עצי אורן נוספים בשיכון בילינסון בפתח תקווה

 בפתח תקוה כורתים עצים - תושב נסער: "זה כמו לרצוח - זה עוול"

 מתארגנת מחאת תושבים בשל הכוונה לכרות 300 עצי אקליפטוס עתיקים

16/10/2020 - נכרתו 3 עצי ברוש בני 80 שנה בכפר אברהם בכניסה לביתו של תושב הפעיל בפורום סרוגים העירוני