דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

איכות הסביבה וחזות העיר בפתח תקווה

מבט חודרני אל איכות הסביבה המשפיע על איכות חיינו: חזות העיר. מפגעים ועוד

מתארגנת מחאת תושבים בשל הכוונה לכרות 300 עצי אקליפטוס עתיקים

משה פישר מוביל המאבק נגד הבנייה בסירקין: "מעורבותו של ראש העיר בעניין קריטית!!!"

פורסם בתאריך:


לפני שנה דיווחנו על מאבק תושבים נגד כריתת עצים בחורשת דדו קריית דוד אלעזר.
חלפה שנה והתחדש האיום על האקליפטוסים הוותיקים בחורשה.

המועצה הארצית לתכנון ובניה פרסמה לאחרונה דו"ח שממנו ניתן ללמוד על כריתת 300 עצים בחורשה הסמוכה לשכונת דדו כחלק מתכנית הבנייה במתחם סירקין.

סך כל ישנם 6,000 עצים באזור סירקין שמתכם 4,000 עצים ייכרתו, 300 עצים כאמור עתידים להיכרת בחורשה סמוך לשכונת דדו.

לפי הדו"ח, בחורשת דדו,  המקבילה לכביש 40, לאורך 600 מטר קיימים כ - 1,500 עצים, בהם 500 נמצאים בקו שקרוב יותר לכביש (הקו הכחול). 500 העצים הללו כוללים: 300 עצים שמיועדים לכריתה לטובת סלילת כביש והקמת התשתיות לתכנית הבנייה ו-200 עצים שמיועדים לשימור.

את המאבק נגד כריתת העצים מובילים מטה המאבק לתכנון שפוי וועד פעולה בראשות יחיאל דורי שבכוונתם לעתור לבית המשפט ולהתדיין עם נתיבי ישראל.

פישר, דורי והתושבים אומרים כי הם מצפים מראש העירייה ומהעירייה להתערב כדי למנוע את כריתת העצים.

יו"ר מטה המאבק לבינוי שפוי ומוביל המאבק נגד תכנית הבנייה במתחם סירקין משה פישר: " הסיפור של חורשת דדו הוא סיפור של מאבק תושבי השכונות הצמןדות לנחל מזור שם ניטעו העצים לפני עשרות שנים בסיוע קהילת יוסטון - ארה"ב. היום אנו עדים להמשך התפשטות הנזקים הגדולים לטבע ולתשתיות  שתכנית בינוי מחנה  סירקין מביאה איתה. ברור שכולם רוצים יצירת מקןמות דיור אבל הנזק הסביבתי הוא אדיר. במחנה סירקין עצמו עומדים לעקור למעלה מ - 3000 עצים ובשכונת דדו יוספטל בשטח החורשה יכרתו עוד כ 300 עצים ורבים אחרים יפגעו עקב עבודה בקרבת העצים  ( זה נתון ודאי ובדוק).

נשאלת השאלה אם זה הכרחי? אם זה שקול כנגד הבנייה ולדעתי ולדעת התושבים ורבים מתושבי העיר התשובה היא ממש לא! זה המקום להסיט את נתיב התשתיות ולשמור את הירוק והעצים של השכונות שיוצרות גם מיקרו אקלים מציל חיים.  למרבה הצער המידע על התכנון הזה ותכנון מחנה סירקין מגיע לא דרך עיריית פ"ת וחבל. למרות זאת אין ספק כי תפקידו של ראש העיר שהבטיח לעשות הכל למען שמירת העצים קריטי והתושבים שמים את יהבם בהבטחות אלו.

כיצד בכוונתכם להיאבק נגד הכוונה לכרות עצים?

הדגש הוא על מאבק משותף של תושבי השכונות הצמודות לחורשה - דדו, אלון, יוספטל שתומכים ומסייעים להם פעילים ממטה מאבק סירקין.  אבל כאן זהו מאבק ייעודי שגורלו יוכרע  גם במישור הפוליטי המקומי - עד כמה ראש העיר יהיה מוכן להיות שותף חזק ומלא למאבק על שמירת החורשה.

מלשכת דובר העירייה נמסר

"בפתח הדברים יודגש כי מדובר בתכניות שהתגבשו עוד במהלך הקדנציה העירונית הקודמת אשר במסגרתן דרשה העירייה בעבר את שיקוע כביש עוקף 40 מתחת לפני הקרקע. מדובר בדרישה שהתקבלה וזאת כדי שקטע הכביש בין סרקין לשכונות דדו ויוספטל לא יעבור מעל פני הקרקע ויצור מפגעי בטיחות וכיוצא בזה.

כתוצאה מההחלטה על שיקוע הכביש, נדרש גם להעתיק את התשתיות באזור ובתוכן את קו צינור הנפט והביוב - מה שהביא בין היתר להחלטה על כריתת העצים המדוברים. ראש העיר רמי גרינברג, עם כניסתו לתפקיד, נפגש עם נציגי תמ"א 47, המובילים את פרוייקט עוקף כביש 40 ובחנו יחד אפשרויות שונות לצימצום היקף הכריתה.

לאחר עבודה יסודית ומעמיקה בנושא, נמצא מתווה אשר יאפשר כריתה מינמיאלית. יודגש כי בשל התנגדותו העקרונית של ראש העיר לכריתת עצים, צומצם היקף רחב של עצים אשר היו מיועדים לכריתה במסגרת הבניה בסרקין עצמה. עוד יודגש כי במסגרת ההליך, נידון גם ההתנגדות אותה הגישה עיריית פתח תקוה נגד קידום תכנית סירקין וכריתת העצים. לצד זאת יש להבין כי לאור פעילות ראש העיר בנושא, היקף כריתת העצים צומצם באופן משמעותי מהתכנון המקורי שגובש בקדנציה העירונית הקודמת וכן כביש עוקף 40 צפוי לאפשר פתרון תנועתי מיטבי לאזור המתפתח. כביש זה נועד לשרת בעיקר את תושבי השכונות דדו ויוספטל והעובדה כי הוא יעבור מתחת לפני הקרקע תאפשר רצף של ריאה ירוקה ותמנע זיהום אוויר ובעיות בטיחות בתוך השכונות. העירייה תמשיך להיאבק על כל עץ ותפעל בשיתוף פעולה עם התושבים בתוך מכלול הנסיבות שפורטו לעיל.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: