דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

מידע אקטואלי על כל מה שמתרחש במלאבס, העיר הישנה ובפתח תקוה העיר החדשה.

העירייה מתכננת לכרות 5 עצי אורן נוספים בשיכון בילינסון בפתח תקווה

כתבה רביעית בסדרה היורדת לשורשי תופעת כריתת העצים בפתח תקווה.

פורסם בתאריך:


"פ"ת עכשיו" ממשיכים לעקוב אחר הנושא של שימור עצים בעיר.

כתבות קודמות בסדרת הכתבות אודות כריתת עצים בפתח תקווה

 

 בפתח תקוה כורתים עצים - תושב נסער: "זה כמו לרצוח - זה עוול"

 
מתארגנת מחאת תושבים בשל הכוונה לכרות 300 עצי אקליפטוס עתיקים

16/10/2020 - נכרתו 3 עצי ברוש בני 80 שנה בכפר אברהם בכניסה לביתו של תושב הפעיל בפורום סרוגים העירוני


 

למערכת "פ"ת עכשיו" הגיע מידע לפיו העירייה מתכננת כריתה של חמישה עצי אורן וותיקים בחורשה שבשיכון בילינסון בפתח תקווה.

החורשה הייתה חורשה לתפארת ובשנה האחרונה היא הידלדלה עד הפכה למדשאה בה השמש קופחת ואין עצים בעלי משמעות ומשקל שניטעו כתחליף .

מבדיקה שערכנו, מסתבר כי וועדת שימור העצים בפתח תקווה, לא פעילה, כך שכפי שהיה במקרים קודמים שעליהם דיווחנו, ספק אם נעשה תהליך מסודר ומקצועי של בדיקת הערכת סיכונים, כדי לבחון האם אכן העצים מסוכנים וקיימת סכנה בטיחותית של קריסתם כפי שטוענת העירייה.


ליו"ר המטה לתכנון שפוי משה פישר ניסיון וידע רב בנושא שימור עצים בישראל, פישר שנאבק בכריתת עצים כתוצאה מיישום תכנית הבנייה בסירקין, נאלץ להיאבק גם בכריתות עצים ברחבי העיר. לפישר  ביקורת רבה על ההתנהלות בעיר בנוגע לשימור העצים:

לאור המקרים הרבים של כריתות עצים בפ"ת אותם בדקתי, אפשר לומר שיש כאן הגזמה בלקיחת מקדמי בטיחות מופרזים.
מתוך חמישה עצים המיועדים לכריתה, באופן וודאי ניתן להשאיר שני עצים, ובאופן כללי הבעיה היא שלא מתקיים תהליך מסודר לפני קבלת ההחלטות, אין סקר עצים, אין ניהול סיכונים, טין טיפול עוקב עקבי בעצים וכך ההחלטות מתקבלות בשליפה.

שנים שחורשת עצי האורן היפים משרתים את הציבור ומהווים פינת בילוי ונופש לתושבי השכונה . נכון שקרסו בשנה שעברה שני עצי אורן בגן הפרדס אבל צריך לבדוק אם נעשה להם טיפול מונע, בכלל בכל העיר העצים צריכים להיות מטופלים  באופן שוטף בצורה מסודרת תוך ניהול סיכונים אחראי, אך ניכר באופן ברור שהמצב הוא אחרת לחלוטין, ניתן לראות עצים רבים ( לא אורנים) שדורשים פעילות דחופה של דילול, הקצרה, הורדת משקלים , קשירות , תמיכות ועוד אך זה לא נמצא על סדר היום התקציבי של העירייה ולכן מגיעים לפיתרון הקל - כריתת עצים.

 הרי תמיד מי שבא עם הטיעון , זה מסוכן, נפלו כאן עצים , האחריות שלי בעצם מעקר את היכולת להתנגד והשילוב של חוסר בטיפולים מונעים, מעקב  ואחזקת האילנות שזה דבר מובנה ( לדוגמא בכ"ס ) יחד עם העצמת והארת הסכנה מביאים לידי כליה מהירה וקלה של הטבע העירוני. תפקידם של פקיד היערות העירוני ומנהלי אגף גנים ונוף הוא לטפח את היער העירוני ולא להחלישו!. היום מתכוונים לכרות חמישה עצי אורן וותיקים בני עשרות שנים בחורשה הדלילה של שיכון ביילינסון, חורשה שהיא הנדבך המרכזי בפעילות תושבי המקום מבדיקה שנעשתה עולה כי לאור מצב העצים  המספר מוגזם ומקדם ההיסטריה הרסני, בצורת חשיבה זו כשבכל העיר העצים נכרתים בסיטונות וכמעט באין מפריע נישאר ללא עצים. אפשר לשמור על העצים וגם לחיות איתם בשלום.

הסיפור של חורשת גן נפרדס שבשיכון ביילינסון הוא סיפור של רשלנות , חוסר מדיניות מסודרת, חוסר אכיפה משווע והתנהלות כוחנית - בעייתית  כלפי גנים ונוף. "

פישר מתייחס לנושא היעדר ועדת שימור העצים ולהתנהלות העירייה וליד קלה על ההדק לגבי בקשות לכריתת עצים:

"הוועדה לשימור שעובדת ממש יפה במקומות רבים, עם מסורת וידע  מקצועי הייתה יכולה להיות חסם ומנוף וגשר למען יצירת סטנדרטים ראויים בפני ההתערבות  העסקנית המכשילה  את כורתי העצים ופוגעת בציבור.
שנים רבות מסכנים העצים את שלומם של התושבים אבל כשאין "סקר עצים" ואין "ניהול סיכונים" מגיעים למצב שפתאום מישהו רואה וקולט שיש כאן עצים מסוכנים, אם נסתובב בעיר ונעבור בצורה מסודרת נראה עוד עשרות עצים מסוכנים שלא יעברו את החורף, ולכן צריך ללמוד מחמשת הנידונים לכריתה , רובם אגב בצדק, כדי להבין שצריך להיות כאן ניהול ותהליך מסודר,  יש בגנים ונוף בעיר אנשים רציניים וטובים אבל לדעתי הם הפכו לאומרי הן להרבה  בקשות כריתה הזויות ."


מעבר לשאלות הנוגעת לכריתת העצים, שאלנו את העירייה מספר שאלות:

1. האם ועדה זו פעילה בפתח תקווה?

2. מתי בפעם האחרונה הועדה התכנסה?

3. האם התקיים דיון בועדה באשר לאותם עצים?מלשכת דובר העירייה נמסר: "עיריית פתח תקוה משקיעה רבות בשיפור פני העיר ובתחזוקה שוטפת של צמחיה בכלל והעצים הוותיקים בפרט. עבודות אלו מתבצעות ביתר שאת בכל רחבי העיר לרווחת התושבים. יחד עם זאת, לצד עבודות התחזוקה והפעילות המאומצת לטובת הנראות של העיר, העירייה לא תתפשר על בטיחות התושבים – שהיא מעל לכל.

אנשי הרשות, פקיד היערות וגורמי מקצוע רלוונטים לתחום, סיירו בשדרה המדוברת ומצאו כי קיימים בה עצים אשר נמצאים בסכנת קריסה. מדובר בעצי אורן וותיקים שבמהלך השנים נטו על צידם, מה שגרם לשורשים שלהם לבלוט מעל לפני הקרקע. מצב זה בשילוב אדמה רכה בימים גשומים, עשוי להביא לקריסת העצים באופן מיידי, כפי שקרה באותה שדרה בחורף הקודם.

יודגש כי בסמוך לשדרה המדוברת ממוקמת גינת שעשועים שבה משתמשים ילדים רכים וכן גם גן ילדים, מה שמעלה את הסיכון שבעתיים. עם כריתת העצים המסוכנים, גורמי הרשות יבחנו אפשרות לנטיעת עצים חדשים לרווחת התושבים."
תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
כי האדם עץ השדה.
יצחק עופרי | 12:25   11.11.20
1
כי האדם עץ השדה.
יצחק עופרי | 12:25   11.11.20