דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

קהילות בפתח תקווה

כל מה בפ"ת מתוכננים 13 רובעים, יש בה מספר גדול של שכונות, כאן הבמה לקהילות באשר הם.

ד"ר אמנון מעבי מאשים באשמה חמורה ובטיוח את השלטונות דאז ואת ועדות החקירה

כתבה שלישית בסדרה של אברהם פלד על היעלמותם של ילדי תימן

פורסם בתאריך:


לכתבות הקודמות בסדרה: כתבה ראשונה      כתבה שנייה

ד"ר  אמנון מעבי, תושב פתח תקוה, סופר וחוקר תולדות יהדות תימן לדורותיה, מגיב על פרשת היעלמות ילדי תימן, המזרח והבלקן, פרשה שאחרי שבעים שנה סיומה עדיין לא נראה באופק. ד"ר מעבי מטיח האשמה חמורה נגד השלטונות והמפלגות שהרכיבו את הממשלות בשנות החמישים, ונגד וועדות החקירה שעשו  לדעתו, טיוח מכל הפרשה:
 "כיום אני נמצא בשלבי כתיבת ספר, למעשה אנציקלופדיה, על קליטת יהודי תימן בארץ ישראל החל משנת 1871, (עוד לפני עליית הבילויים. א.פ.} ועד שנת 1953. הספר הזה אמור לעסוק בשלביו האחרונים על היעלמות , או גניבה, או כל השערה אחרת, של ילדי תימן. ישנן הוכחות. אם הם נמצאים  בקנדה, או במקומות אחרים, זאת אומרת שהם לא נעלמו. בנושאים האלה יש לי היום יותר חומר מאשר לפני מספר שנים.. גם היום אני לא יודע הכול, אבל אני יודע מספיק. איך אפשר הדבר  שדבר כזה יקרה, שילדים ייעלמו? כאשר חברה קדישא, המשטרה, משרד הבריאות משרד הסעד, משרד המשטרה ומשרדי ממשלה נוספים נמצאים בעניינים האלה, אין התערבות ממשלתית? כי ברור שהייתה כאן פעולה ממשלתית. זו לא המצאה. לא היה לך כל קשר לביטחון המדינה. הייתה היעלמות של ילדים,  חלקם נפטרו, ואחרים כנראה נמסרו לאימוץ. כל הסיפור הזה של בית תינוקות, זה לא נורמלי. יכול להיות שבחלק מהמקרים הכוונות היו טהורות. בפועל, נעלמו ילדים. אם  ילד נפטר, אזי הדת שלנו לא השתנתה. צריך לראות את הגופה, לזהות, לערוך טקס קבורה. ואחר כך לשבת שבעה. לא היו אז לא גופה ולא קבר. גם בחפירת הקברים בפתח תקוה לא זיהו די. אן. איי. לא שמו שם כלום. שלחו גם בדיקות לבריטניה, וגם שם לא העלו כלום. אחת מן השתיים: או שלא קברו כלום, או שהניחו שם חומרים אחרים. זה היה ממש אבסורד.

כיום יש גם חקירה משטרתית גם נגד בית חולים "השרון" בגלל ילדים שנעלמו מבית החולים בשנות ה-70. אז כנראה עדיין לא למדו לקח. היום אני מקבל חומרים. ומה שאז לא יכולתי לומר, היום אני יכול להגיד היום, שרבים הלכו לאימוץ .יש לי הוכחות לגבי כמה מקרים,  אבל המעורבים בהם לא מוכנים לדבר. אתה לא יכול לדבר אתם אם החטוף, או הנעדר או איך שתקרא לזה, לא מוכנים לדבר. זו פרשה קשה מאוד. זה חמור מאוד. זה טיוח. אני לא מתבסס על עדויות. אני מחפש מסמכים. אין ערך לתעודות פטירה שנשלחו באיחור. מה זה תעודת פטירה, זו תכנית "כבקשתך?" למשל אחת שנפטרה, או שנעלמה, מקבלת חייבת כסף לאגרת טלוויזיה? או אחד נעלם מקבל "הודעה לבוחר"? או צו גיוס? על מקרה אחד או שניים אתה יכול לומר צירוף מקרים. אבל הרבה מעבר לכך? זו כבר שיטה. ועדת חקירה אחת אמרה שמדובר ב-30 ילדים שאין להם תשובה לגביהם.  השנייה אמרה או ששים או שמונים. אני לא מתייחס למה שאומרות המשפחות. אומרים אלה ילדים שלא יודעים על גורלם. מה תפקיד המדינה? לחפש אותם. והדבר לא נעשה. יש כאן האשמה מאוד מאוד חמורה שהיו מעורבים בה השלטונות. "מי שעשה את זה, אלו כל המפלגות של אז, חוץ משלושה: מק"י, (המפלגה הקומוניסטית הישראלית. א.פ.) חירות והתאחדות התימנים.  היו אז מפא"י, אגודה, הפועל המזרחי והציונים הכללים.  כל המפלגות  שהיו אז בשלטון. במקרים מסוימים מצאתי גם  שיתוף פעולה של עולי תימן. בהם פוליטיקאים ידועים, שאינני רוצה לחשוף את שמם. כל המפלגות האלה , וגם ועדות החקירה,  מאוחר יותר, פעלו כדי לטייח את הפרשה".

בסופו של דבר, -הטרגדיה נשארה, וגם סימני השאלה

" לדעתי, הממשלה עשתה צעד חשוב לקראת הכרה בהיעלמות הילדים. ההורים כמעט כבר אינם, אחים ואחיות עדיין חיים. בתחילת הדרך אמרו למשפחות, "אתם עושים קונספירציה". ברגע שהממשלה הכירה בהיעלמות הילדים, הקונספירציה מתה. עכשיו צריכים להרחיב את המעגל. מה שחשוב זו ההכרה. דבר  שני, חייבים ללמוד את הנושא לעומק, לעשות הנצחה לכל הילדים שנעלמו, כדי שמקרים כאלה לא יקרו שוב".

ההצעה היא על תשלום של 150-200 אלף שקל למשפחה. אין נראית לך הצעה זו?

" זו סוגיה אתית, וקשורה למשפחות. אין לי הערכה לגבי דעה זו ואין לי כוונה להיכנס לזה. גם על מספר הילדים הנעדרים  יש דעות שונות. יש הזורקים מספרים שונים. מי שצריך לתת את התשובה זו הממשלה, המדינה. לא האנשים".

 איך נשמעת לך הדעה שעיתוי ההודעה על פיצויים למשפחות הילדים הנעדרים הוא פוליטי, וקשור לבחירות הקרבות?

"לא, לא! זו טעות. אני יכול לומר שיש כיום עתירה לבג"ץ בנושא ההכרה בזכויות המשפחות שילדיהן נעלמו.  יש גם עמותות שעוסקות בנושא. כנראה שהעיתוי קשור לכך. זה לא קשור לפוליטיקה ולא קשור לבחירות. אם היו רוצים פוליטיקה אז היו נותנים יותר".

 

ד"ר אמנון מעבי מאשים באשמה - קהילות בפתח תקווה

נכתב על ידי

אברהם פלד

עיתונאי, לשעבר ידיעות תקשורת מקבוצת ידיעות אחרונות. דובר ההסתדרות במרחב פתח תקוה, ראש העין ואריאל

peled_av@bezeqint.net

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
האם יש מחיר לנזק סבל פיזי ונפשי
נהרי יצחק | 18:38   01.04.21