דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

קהילות בפתח תקווה

כל מה בפ"ת מתוכננים 13 רובעים, יש בה מספר גדול של שכונות, כאן הבמה לקהילות באשר הם.

יוסי כהן, אחיה של יפה שנעלמה: "ברור שהפיצוי קשור לבחירות, ביבי הוא אשף ביחסי ציבור לצרכיו הפוליטיים.

עוד אומר יוסי כהן: "אתה חושב שמשפחה מוכנה לקבל מאה או מאתיים אלף שקל בשביל יקירם שנעלם? הסיפור הזה צץ לפתע עכשיו בגלל הבחירות." כתבה שנייה בסדרת הכתבות של אברהם פלד שחוזר לתעלומת ילדי תימן."

פורסם בתאריך:


בתאריך 13/3/21  פרסמנו ראיון עם עו"ד  רמי צוברי שהתייחס לפיצוי שקיבלו המשפחות שילדיהם נעלמו בשנות ה- 50.

"לא, לא קיבלתי הודעה רשמית לקבלת פיצויים על אחותי יפה שנעלמה", אומר יוסי כהן, תושב פתח תקוה, אחיה של יפה, שנעלמה בינקותה במעון תינוקות בפרדס חנה. " קשה לי להאמין שנקבל פיצוי כלשהו. אני גם לא מתייחס לזה ברצינות".

השיחה על היעלמות האחות התאומה פותחת מחדש את הפצע המשפחתי שמעולם לא נרפא. "כשהיא נפטרה הייתי בן 12, אמי הייתה בהריון וילדה תאומות, אתי ויפה, כאשר היינו כבר שבעה ילדים בבית. התגוררנו בחדר אחד בצריף בגבעת שמואל. אחרי הלידה של התאומות אמא שלי קיבלה התמוטטות עצבים ולא הייתה מסוגלת לתפקד. אז העובדת הסוציאלית של השכונה אמרה אני אעזור לך, אנחנו נשלח או הילדות לבית תינוקות.

אמא הסכימה, זו הייתה הקלה בשבילה. גם ככה היינו צפופים מאוד בצריף. לקחו את הילדות למעון תינוקות בפרדס חנה וביקרנו אותן כמה פעמים. יומיים שלושה לפני יום הכיפורים, כשכל המשפחה הייתה עסוקה מאוד, אבא שלי נסע לבקר אותן, והסתבר אז זה היה הביקור האחרון שזכינו לו. אבא חיבק את שתי התאומות וחזר הביתה. בערב יום כיפור בבוקר, העובדת הסוציאלית באה עם אחת השכנות והודיעה לאמא שאחת התאומות נפטרה והציעה לערוך מיד את טקס ה"שבעה". הביאו איזה רב, עשה לנו קריעה וזהו. למחרת החג אבא שלי אמר "אני אסע לראות מה קרה. עדיין לא ידעו אפילו מי מתאומות נפטרה. אז אומרים לו זאת יפה שנפטרה. אבא של אומר לפני יומיים ביקרתי אותה והיא הייתה בריאה ושלמה, היא נפטרה וזהו. לא הראו למשפחה שום גופה ושום קבר. איפה חתימת רופא? איפה תעודת פטירה? איפה משרד הפנים? שום דבר. נקודה. השלמנו עם זה, אבל היה לנו מוזר. בהרבה הזדמנויות כאילו "לקחו בחשבון" את יפה. וכך זה נמשך לאורך שנים. חילקו תלושי מזון והיו תלושים לשתי התאומות.

כאשר הייתי כבר מבוגר, הגיעה אלינו צו גיוס על שמה. אבא שלי אמר, "היא כבר 18 שנים באדמה, איך היא קיבלה צו גיוס?". לאחר מכן התחלנו במסע חיפושים אחריה. הגעתי לבית העלמין בו הייתה אמורה להיות קבורה. שומר בית העלמין היפנה אותי לחלקת העוללים. חיפשתי, מצאתי ערימה של עשב גבוה. לא היו מצבות. השומר פתח את הספר כדי לבדוק, אומר לי "אין לי כזה דבר." הפכתי עולמות. פניתי למשרד הפנים, מסרתי את שמה. "ברישומים שלנו לא מופיע שום דבר", אמרו לי. לאחר חיפוש ממושך נמצא רישום שלה כאזרחית המתגוררת בגבעת שמואל. לא כתוב "נפטרה". בירור נוסף ויסודי במשרד הפנים העלה שיפה כהן, בעלת מספר תעודת הזהות בו נולדה, נסעה בשנת 1987 לניירובי. בירת קניה. שמעתי וקיבלתי שוק. פניתי לאל-על, וביקשתי שיבדקו. "אנחנו שומרים שמות של נוסעים לפרק זמן מממושך", אמרו. היינו המומים.

בוועדות החקירה השונות בהן נתתי עדות הייתה ועידה וסיפרתי את כל הסיפור. רשמו את העדות שלי ושלחו מכתב סתמי עם הודעה על פטירתה. שום אינפורמציה על קבר. כלום. פנינו גם לעיתונאית בעלת קשרים בניירובי וביקשנו שתברר עם השגרירות, הפכנו וחרשנו הכול. חיפשו דרכון של יפה כהן בניירובי, ללא תוצאות.

כאשר פניתי לבסוף למשטרה, אמרו לי- "תוציא "תוציא לך את זה מהראש".

מה אתה חושב על כל העניין - מה קרה אתה?

"היא לא הייתה היחידה שנעלמו. בית התינוקות הזה היה ידוע לשימצה. כעבור שנתיים בערך בית התינוקות הזה נסגר. והעלימו הכל משם. לא הייתה שום אפשרות לחקור או לראות מה קרה בעבר. צצו כל מיני שמועות,

אתה חושב שהיא נמסרה לאימוץ?

"אני משוכנע שהיה סחר מכר בתקופה הזו. אחרי שבעים שנה לא הצליחו לחשוף שום דבר. הכול נעלם. 70 שנה הסתירו את זה. אני לא אומר ישירות שזה קרה ביוזמת הממשלה. היו בתקופה ההיא כל מיני מאכרים שחיפשו כל דרך לעשות כסף, בחשו בעניינים. מה שמרגיז אותי, שהיה ניסיון השתקה מלמעלה, הייתה הכוונה מגבוה. זה היה גלוי לעין. מצד שני, אני גם מבין את המצוקה שהמדינה הייתה נתונה בה. היו אנשים בעלי כוונות טובות, וניסו למצוא לילדים במשפחות גדולות שחיו במצוקה מתמשכת תנאי חיים טובים יותר. אבל, בסופו של דבר, התעלומה לא נפתרה. אני כשלעצמי משוכנע שיפה לא נפטרה".

אתה חושב שעיתוי ההודעה על תשלום פיצוי למשפחות הוא פוליטי?

"אין ספק שזה קשור לבחירות. אתה חושב שמשפחה מוכנה לקבל מאה או מאתיים אלף שקל בשביל יקירם שנעלם?"הסיפור הזה צץ לפתע עכשיו בגלל הבחירות. ביבי הוא אשף בייחסי ציבור לצרכים הפוליטיים שלו. הוא חיפש אפשרות לזרוק עוד כמה מיליונים, שהם שטויות בשבילו. אין מצב אחר".


גם אבי כהן, אחיו של יוסי, משוכנע שאחותו יפה חיה וקיימת. אמא שלי אמרה כל הזמן- "יפה בחיים." אמא לא האמינה שהיא נפטרה. כאשר הייתי נוסע , כילד, עם ההורים לתל אביב, הצבעתי על משפחות של "הורים לבנים" עם ילדיהם בעלי צבע עור כהה. אבא היה משתיק אותי ואומר- "אל תבייש אותי". אבל בלב תמיד נשאר הספק". כל השנים חיפשנו בכל בתי העלמין את מקום קבורתה, ולא מצאנו. מעולם לא קיבלנו הודעה רשמית על פטירתה".


 


 


 


 


 

.

יוסי כהן, אחיה של יפה - קהילות בפתח תקווה

נכתב על ידי

אברהם פלד

עיתונאי, לשעבר ידיעות תקשורת מקבוצת ידיעות אחרונות. דובר ההסתדרות במרחב פתח תקוה, ראש העין ואריאל

peled_av@bezeqint.net

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: