דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

פרשת השבוע בפתח תקווה

פרשת השבוע

בלעם רצה "מות ישרים" ולא "חיי ישרים" - פרשת בלק

"תמות נפשי מות ישרים ותהי אחריתי כמוהו" (כג, י)

פורסם בתאריך:


מה מופלא ונורא הדבר, שבלעם הרשע איחל לעצמו למות מיתת צדיקים, ובאיזה ישרים מדובר? מפרשים חז"ל (ע"ז כה ע"א) ש"ישרים" היינו אברהם יצחק ויעקב, שעליהם אמרו חז"ל, (ב"ב יז ע"א) בנשיקה מתו, ומה נפלא שהמנוול הזה בלעם ביקש לעצמו לא פחות מזה, הוא, שכל חייו הפקר ותאווה, ופרץ גדרו של עולם, לא הרגיש בשפלותו וגנותו, עד כדי כך שנדמה לו שהוא ראוי שבמיתתו יזכה למיתת נשיקה!

כאן באה התורה ללמדנו ולהזהירנו, עד כמה אדם יכול לרמות את עצמו ולא לדעת היכן הוא עומד, מה מצבו האמיתי, ומה מחכה לו.

והנה בלעם חמד שתהיה דווקא אחריתו בגן עדן עם צדיקי ישראל, אבל לא אמר "תחיה נפשי חיי ישרים", כי בחייו לא רצה לחיות חיי ישרים, אלא חיי תאווה, רשעות והפקרות, ורק בסיום חייו רצה למות מות ישרים כמו יהודי טוב, ולזכות לגן עדן.

וכן אנו רואים הרבה אנשים שיעשו את כל ההשתדלות שיזכו למיתת צדיקים, שיאמרו אחריהם קדיש, ילמדו משניות לעילוי נשמתן, ושתהיה להם לוויה יהודית כשרה, ונדמה להם שעל ידי שיזכו למיתת צדיקים תהי אחריתם עמם בגן עדן.

ובאמת זו הייתה טעותו של בלעם הרשע, אבל אנו יודעים, שרק מי שחי חיי ישרים, הוא שימות מיתת ישרים ותהיה אחריתו עם צדיקי ישראל, אבל מי שבחייו אינו הולך בדרך ישרים, לא יועיל לו למות מיתת ישרים.

וב"ספורנו" פירש את הפסוק "ותהי אחריתי כמוהו", וז"ל, "שתהי אחריתי וצאצאי מעיי כמו ישראל, כי אמנם בניו של אדם ויוצאי חלציו נקראים אחריתו", ע"כ, דהיינו, שתאוות בלעם הרשע הייתה שיהיו לו בנים צדיקים.

וגם זאת רואים אנו בעינינו יום יום, אנשים רוצים בכל מאודם שבניהם יהיו צדיקים וילמדו תורה, ואף עושים השתדלות גדולה בעניין, אבל לעצמם מסתפקים במועט בכל מה שנוגע ללימוד תורה וקיום המצוות.

גם זו אחת מטעויותיו של בלעם הרשע, כי הכלל הוא שהבנים הולכים בדרכי אבותיהם, והדרך לזכות לבנים טובים היא, כאשר האב והאם עצמם הולכים בדרך התורה, וכך אנו מבקשים בכל יום, "ונהיה אנחנו, וצאצאינו...לומדי תורתך", דהיינו חטיבה אחת – אנחנו וצאצאינו.

ומה נואלו אותם אנשים המיקלים לעצמם להסתכל בכל דבר כיעור, ולבניהם לא ירשו להסתכל, אם זה סם המוות לילדך, זה גם סם המוות בשבילך! או שבאים הבייתה בלילה ומתיישבים בסלון לקרוא עיתון, או להתעסק בשטויות, ואומרים לבן, קח משניות ותחזור על מה שלמדת בכיתה... זוהי דרך של בלעם הרשע, אני אלך בשרירות ליבי, והבן, יהיה צדיק!

אבל באמת, מה שטוב בשביל הבן, טוב בשביל האבא, גם האב יכול לקחת ספר, וגם האם יכולה לתפוס תהילים או חומש, ואז יזכו לבנים צדיקים וישרים באמת.

בברכת שבת שלום ומבורך

 

 

 

בלעם רצה "מות ישרים" ולא - פרשת השבוע בפתח תקווה

נכתב על ידי

הרב צוריאל קריספל

בוגר ישיבה גבוהה ובית המדרש לרבנים ודיינים "יחווה דעת" בירושלים, בראשות של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. הרב צוריאל שירת כלוחם בגולני ולחם במלחמת של"ג הראשונה. הקים מערך של בתי ספר ברחבי הארץ והיה מנהל בית -הספר "אוצר החיים" בבאר שבע. לימים כיהן כעוזרו של שר הבינוי והשיכון ומונה ליו"ר מנהלת.ההקמה של העיר אלעד. בשנת.95 מונה ליו"ר המועצה הממונה ואף כיהן כ-10 שנים כראש העיר הראשון הנבחר. כיום לאחר שנקרא שוב לדגל הוא מכהן כסגן ראש עיר באלעד.

ptnow10@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: