דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

פרקליטים ועורכי דין - עו"ד בפתח תקווה

מדור כתבות בנושאים משפטיים שנכתבו על ידי עורכי דין, כל אחד לפי תחום התמחותו. הכתבות נותנות מענה לאירועים משפטיים יום יומיים בהם נתקלים תושבים

תאונה בדרך אל העבודה או בדרך מהעבודה

באלו נסיבות תיחשב תאונה כתאונת עבודה והנפגע יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי?

פורסם בתאריך:


מדי שנה, נפגעים בישראל עובדים רבים במהלך ובעקבות עבודתם. עובד אשר נפגע תוך כדי עבודתו, ועקב עבודתו, זכאי להיות מוכר כנפגע עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

לעיתים אדם נפגע בתאונת דרכים, בדרכו מביתו לעבודה, או בדרכו מהעבודה הביתה, התאונה תחשב בנוסף להיותה תאונת דרכים, גם כתאונת עבודה. משמעות הדבר הינה שהנפגע בתאונה שכזו, יוכל להגיש תביעה כנפגע בעבודה במסגרת ביטוח לאומי ולקבל, במידה ותביעתו לא תידחה, את הפיצוי המתאים לנזק שנגרם לו.

תאונת דרכים תוכר כתאונת עבודה אם יצליח הנפגע להוכיח שהפגיעה נגרמה עקב סיכוני הדרך, וכי אכן היה בדרכו מהעבודה בדרך יומיומית ומקובלת שבה הוא נוסע באופן קבוע. סטייה מן הדרך מנתקת את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת הנפגע ולא תוכר כתאונת עבודה.

ישנן סטיות מקובלות שלא ינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת העבודה לדוגמה:

עובד שליווה את ילדו לגן / לבית הספר או בחזרה, או עובד שעצר על מנת להתפלל בבית תפילה, או עובד עצר בדרך לצורכי עבודה, וסטייה שמטרתה עקיפת פקק תנועה- במקרים מעין אלו תוכר התאונה כתאונת בעבודה.

סטיות מהדרך שלא יוכרו וינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים לעבודת הנפגע לדוגמה:

אדם חוזר ממקום עבודתו עוצר בקניון, חוזר לרכבו בדרכו לביתו ואז מתרחשת התאונה – לא תוכר כתאונת בעבודה. אדם אשר חוזר ממקום עבודתו לקחת את בנו מחבר או מחוג, או אדם אשר בדרך חזרה מעבודתו עצר בדואר או בבנק או לכל עניין אישי אחר ואז ארעה התאונה – לא תוכר כתאונת עבודה.

נפגע בתאונה שאכן עונה על הקריטריונים של פגיעה בעבודה, יוכל לתבוע בגין פגיעה בעבודה מול המוסד לביטוח לאומי, ואף יוכל לתבוע על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים – תביעה אזרחית ובמסגרתה לתבוע את נזקיו מחברת הביטוח שמבטחת את הרכב בביטוח חובה, הבחירה בין המסלולים או הבחירה בסדר התביעה הינה חשובה ומכרעת לצורך מימוש זכויות מקסימליות וקביעת אחוזי הנכות בגין הפגיעה.

באם נבחר המסלול הראשוני מול הבטוח הלאומי חשוב לזכור:

על הנפגע לפנות לטיפול רפואי בזמן הסמוך ביותר לאירוע, לדווח כי מדובר בתאונת עבודה בדרך לעבודה, ולהקפיד לתאר לרופא באופן מפורט את הכאבים וההגבלות מהן אתה סובל.

לאחר מכן על הנפגע לדווח לבטוח לאומי על התאונה, למלא את טפסי התביעה כנדרש ובסיוע מקצועי, להתייחס לכל הפגיעות והמגבלות בעקבות התאונה, ראשית בהתאם לדווח הזה יזומן הנפגע לוועדה רפואית על מנת שתקבע את אחוזי הנכות ושיעור הפיצוי שישולם לו ע"י ביטוח לאומי, שנית הנכות שתקבע הועדה, תחייב אח"כ את חברת הביטוח של הרכב, במסגרת תביעת הפיצויים שיוכל הנפגע להגיש נגדה. ולכן יש להתייעץ עם עו"ד המומחה בתחום ולפעול ע"פ המלצותיו.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי

תאונה בדרך אל העבודה או - פרקליטים ועורכי דין - עו

נכתב על ידי

עו"ד ענת צפדיה

מתמחה בתביעות ביטוח לאומי וייצוג בוועדות רפואיות טל': 052897982

anat@anatzef-law.co.il

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: