דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

פתח תקוה עיר של בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

היום: יום ללא עישון

היום, 31.5.16, מצוין בישראל ובעולם היום הבינלאומי ללא עישון. לפי ד"ר גיא וולפין: " בתוך חלל הפה אנו רואים מדי יום את ההשפעות הרעות של העישון על השיניים ועל רקמות הפה"

פורסם בתאריך:


צילום להמחשה: ingimage

 

לפי דו"ח השנתי על מצב העישון בישראל לשנת 2015 שפרסם שר הבריאות המתבסס על תוצאות סופיות של סקר INHIS-3 שנערך בשנת 2014:

  • שיעור המעשנים בישראל עומד על כ-19.7% בקרב בני 21 שנים ומעלה.  
  • 26.0%   מכלל הגברים בישראל מעשנים ו-13.6% מכלל הנשים בישראל מעשנות.
  • שיעור העישון בקרב גברים בישראל גבוה במעט מהממוצע הכולל במדינות האיחוד האירופי (24.2%), אך שיעור העישון בקרב נשים בישראל נמוך  מעט ביחס לממוצע הכולל במדינות האיחוד האירופי (15.5%)

 

אינספור מאמרים נכתבו בנוגע לנזקי העישון, כולל עלייה בשכיחות מחלות קשות, כגון סרטן מסוגים שונים ואיברים שונים, מחלות ריאה, התקפי לב, שבצים מוחיים, יתר לחץ דם, מחלות זיהומיות, ירידה בתפקוד המערכת החיסונית ועוד.  הפגיעה היא במיוחד של המעשן עצמו אך גם של הסובבים אותו (עישון פאסיבי), ובמיוחד של ילדים ותינוקות.

השפעת העישון על בריאות הפה והחניכיים

החלטנו הפעם להתמקד בהשפעת העישון על בריאות הפה והחניכיים ולשם כך שוחחנו עם רופא השיניים המקצועי והמסור מאם המושבות ומנהל האינטרנט והפורום של ההסתדרות לרפואת שיניים ד"ר גיא וולפין כדי לקבל הסבר מקצועי בנושא:

"בתוך חלל הפה אנו רואים מדי יום את ההשפעות הרעות של העישון על השיניים ועל רקמות הפה – עלייה בשכיחות סרטנים של חלל הפה (החניכיים, הלשון, בלוטות הרוק, השפתיים, החך הרך והחך הקשה, ריריות רכות ועוד). חשוב לדעת שעישון נרגילה גם הוא מסוכן כמעט באותה מידה, בניגוד למה שחושבים.

כמו כן בקרב מעשנים יש שכיחות גבוהה יותר של דלקות חניכיים ומחלות חניכיים, שעלולות להוביל לאובדן שיניים גם אם הן בעצמן במצב תקין. יש קשר מובהק לזיהומים קשים ולירידה ביכולת הריפוי, כולל כישלונות של ניתוחי השתלות וזיהומים סביב שתלים. יש עלייה בשכיחות של מחלות זיהומיות ומחלות של בלוטות רוק, שיגרמו גם ליובש פה והחמרה במצב העששת (ריקבון השיניים) ושל מחלות חניכיים. כמובן שיש ריח נלווה קשה של עשן הסיגריות, גם מחלל הפה ורקמות הפנים, הצהבה של השפתיים והעור סביבן ואף השיער (לבעלי זקן/שפם).

לבסוף, גם מבחינה אסתטית ברור שעישון כבד פוגע במראה השיניים, שתיראנה צהובות יותר ופחות אסתטיות. כתמי העשן גם יכתימו סתימות לבנות ויכערו אותן, כמו כן ציפויי חרסינה וכתרי חרסינה."

היום:  יום ללא עישון - פתח תקוה עיר של בריאות בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

asafptnow@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: