דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

טיפ שבועי בפתח תקווה

עצות שונות שכדאי לאמץ

המלצות מומחי מרכז שניידר לקראת יום העצמאות

יום העצמאות הוא החג הלאומי של מדינת ישראל בו יוצאים לחגוג ברחבות הבידור ובפיקניקים בחיק הטבע. חשוב לדעת כי מדי שנה מגיעים לבית החולים ילדים שנפגעו מזיקוקים, ממנגלים וממכשירי הספריי השונים. מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית מייעצים כיצד נוכל לעבור את יום העצמאות בשלום, בלי תוספת במשקל ובזהירות.

פורסם בתאריך:


צילום להמחשה: ingimage

יום העצמאות הוא החג הלאומי של מדינת ישראל בו יוצאים לחגוג ברחבות הבידור ובפיקניקים בחיק הטבע. חשוב לדעת כי מדי שנה מגיעים לבית החולים ילדים שנפגעו מזיקוקים, ממנגלים וממכשירי הספריי השונים. מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית מייעצים כיצד נוכל לעבור את יום העצמאות בשלום, בלי תוספת במשקל ובזהירות.

פרופ' יחזקאל ויסמן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה, ממליץ: 

בקבוקי ספריי וקצף: בקבוקים אלה מכילים חומרים כימיים אשר עלולים להיכנס לעיניים ולגרום לפגיעה, לכן עדיף להימנע משימוש ומשחק בהם. במידה ובכל זאת משתמשים בהם, אין לכוונם לכיוון העיניים. במידה ונוצרת צריבה בעין כתוצאה מהחומרים הללו, יש לשטוף את העיניים במי ברז ולפנות לקבלת טיפול רפואי.

ברביקיו ומנגלים: חשוב להקפיד להרחיק ילדים ממקורות אש (מנגלים ומקורות אש אחרים), בכדי למנוע כוויות. במידה ונוצרה כוויה, יש לשטוף את המקום במי ברז קרים, לחבוש עם חומר חבישה יעודי או עם מטלית נקייה ולפנות לקבלת טיפול רפואי.

אכילת בשר: מומלץ לא להאכיל ילדים עד גיל 5 בבשר קשה ללעיסה, מחשש לחנק. כמו כן, חשוב להקפיד לחתוך נקניקיות לאורכן ולא בצורת טבעות מחשש לשאיפה לריאות. בנוסף חשוב הקפיד שלא להשאיר בהישג ידם של ילדים עד גיל 5 פיצוחים מכל סוג שהוא. בזמן האוכל יש להקפיד  על כך שהילדים יאכלו בישיבה ולא ישחקו, מחשש לחנק.

קפצונים: מומלץ להימנע ככל האפשר ממשחק בקפצונים. אין להחזיקם בכיס המכנסיים או לשחק איתם בידיים. במידה ובכל זאת נוצרה פגיעה מקפצונים, יש לשטוף את המקום במי ברז, לחבוש את האזור הפגוע ולהגיע ליחידה לרפואה דחופה בבית החולים לקבלת טיפול רפואי. יש לשים לב כי גם זיקוקים שנמכרים בחנויות ויש עליהם תו תקן עלולים לגרום לפציעות.

דנה רזניק, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ולדיאטה, מציינת כי חג לאומי זה מעניק הזדמנות נוספת לתת דוגמא גם ברמה האישית.

 

לכולנו ברור כי יום העצמאות הוא חג של "על האש". אבל בשינויים קלים, ניתן להעביר מסר למשפחה כי חגיגות לא חייבות להיות רק סביב אוכל - כדאי לבחור אתר לפיקניק המאפשר גם מסלול הליכה  או פעילות ספורטיבית אחרת במהלך הבילוי.

  • הכינו עם הילדים, בהתאם לגילם, שיפודי ירקות, סלטי ירקות ו/או צלחות ירק מעוצבות. כך תיהנו הן מפעילות משותפת, והן מהעברת מסר על חשיבות שילוב הירקות בתפריט. ההמלצה מדברת על צריכה של ירקות בחמישה צבעים מדי יום. כל צבע מעניק יתרון תזונתי אחר. ככל שנגוון בצבעים, ובשיטות ההכנה, נוכל להנות מזמינותם של ויטמינים ומינרלים רבים יותר. שיפוד ירק צבעוני יותר, גם יפה יותר וגם בריא יותר. שילוב ירקות בתפריט היומי מאפשר צריכה של נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים, סיבים תזונתיים המשרים תחושת שובע וכל זאת בערך קלורי זניח.

יום העצמאות הוא אמנם חג של יום אחד, אך מסורת המנגלים היא בעלת פוטנציאל לא מבוטל לעלייה במשקל.

  • חשוב ליהנות מהאוכל, אך לאכול בצורה מחושבת. בשבוע בו נחגג יום העצמאות, כדאי להוסיף פעילות גופנית לסדר היום או להגדיל שגרת פעילות גופנית קיימת. 
  • מומלץ לשמור על ארוחות מסודרות - למרות שהמנגל יהווה נתח קלורי גדול באותו היום, כדאי לשמר את כל הארוחות האחרות (אפשר לצמצם אותם) על מנת לא להגיע רעבים מדי למנגל. כשמגיעים רעבים מאוד לארוחה הבחירות פחות מושכלות, אוכלים מהר יותר והנפח הקלורי גדל.
  • ההמלצות של משרד הבריאות מדגישות את הצורך בהימנעות מדבש עד גיל שנה. שימו לב להימצאות דבש במרינדות הבשר או הדגים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: