דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

טיפ שבועי בפתח תקווה

עצות שונות שכדאי לאמץ

איך להתמודד עם הוצאות חג הפסח?

טיפים מעמותת "פעמונים" בפ"ת, לחיסכון בהוצאות המשפחה לחג הפסח

פורסם בתאריך:


מסיידים את הבית רק אם יש צורך

בית רגיל לא חייבים לסייד פעמיים בשנה ולכן עצרו רגע לחשוב: האם אכן הסיוד לקראת פסח באמת נדרש? במידה והחלטתם שכן, מומלץ לרכוש את הסיד והצבעים כבר בחורף לפני עליות המחירים של לפני החגים. השתמשו בגוגל ובפורומים שונים כדי לבצע סקר שוק ולאתר את המחירים הטובים ביותר.

חוסכים במים גם כשמנקים

ניקיונות פסח מאופיינים בשימוש מוגבר במים לצורך שטיפה וניקיון יסודי של הבית. חשוב לזכור כי חיסכון במים יכול להיות משמעותי עבור הכיס שלנו וגם עבור הסביבה. לכן, רצוי לשטוף את הרכב ואת המרפסת באמצעות דלי ולא באמצעות צינור. ודאו כי בבית מותקנים חסכמים בכל הברזים והקפידו להפעיל מכונת כביסה ומדיח כלים רק כאשר הם מלאים.

רוכשים בכמויות (קטנות)

תקופת טרום פסח מאופיינת בקניות מרוכזות והוצאות כבדות עבור מוצרי ניקיון ומזון. למרות מבצעי החג המפתים, חשוב לזכור כי אין צורך לקנות מוצרי ניקוי בכמויות מסחריות וניתן להסתפק בכמות הרגילה בה אתם משתמשים לניקוי הבית.

גם בתחום המזון, יש נטייה לקנות בכמויות לקראת חג הפסח. זכרו, החנויות פתוחות גם במהלך חול המועד ולכן אין צורך להגזים ברכישות. קנו את הדרוש לפני פסח, ואת החסר השלימו אחר כך.

עורכים רשימה ואז קונים

תכנון מראש ורשימות מסודרות יעזרו לכם לעבור את החג בשלום. הגדירו מראש את התפריט לכל ארוחות החג, חשבו אילו מוצרי מזון וציוד נדרשים עבורן והכינו רשימת קניות מרוכזת ומסודרת. חשבו באילו קטגוריות ניתן לחסוך: האם יש באמת צורך לחדש את כל ארון הבגדים של המשפחה? האם חייבים להזמין את כל המשפחה המורחבת לכל ימי החג או שאולי ניתן לחלק את הכנת הארוחות בין המשפחות השונות?

מתכננים את האירוח

תכננו מראש את האירוח וארוחות החג. כמה אנשים מגיעים? לכמה ארוחות? ומתי אתם מתארחים אצל אחרים? רכשו אך ורק את הכמות הנדרשת. טיפ חשוב: לבקש מכל מוזמן להביא איתו משהו. כל אחד יכול להיות אחראי על מנה או עזרה בקנייה, וכך הנטל לא יהיה רק על המארחים אלא יחולק באופן הגיוני ושווה.

מתייעצים בנושא הכשרויות

כדאי לשאול את הרב לפני קניית מוצרים בהכשרים מהודרים, ישנם דברים שכלל אינם צריכים הכשר לפסח ולכן אין צורך לקנות חדשים ואפשר להשתמש בקיים. ראו ערך – חומרי ניקוי, כלים חד פעמיים. ישנם מוצרים שלדעת חלק גדול מהרבנים לא דורשים כשרות לפסח כמו מוצרי קוסמטיקה, תרופות (לא מתוקות) ובכל מקרה אין צורך לזרוק מוצרים אלו ואפשר לשמרם לימים שאחרי החג. התייעצו עם הרב שלכם – יש להניח שתוכלו לחסוך לא מעט.

מגיעים מוכנים למסע בסופר

הקניות בסופר הופכים בתקופת החגים למסע מורכב אשר לרוב מסתכם במאות שקלים (ואף יותר). הגיעו לסופר מצוידים ברשימה מפורטת שתכלול את כל המוצרים אותם החלטתם לקנות. את הקניות מומלץ לערוך בתחילת שבוע ואם אפשר עדיף בבוקר. כך תוכלו  לקחת את הזמן להשוואת מחירים ומוצרים ללא עומס ולחץ אשר מאפיינים את הקניות בסופי שבוע ובמיוחד בתקופה שקודמת לחג.

קונים מה שצריך

לקראת חג הפסח, הסופרים מציעים כל מיני הנחות ומבצעים ולכן צריך להיזהר ולא להתפתות לקנות כי "זה במבצע"-  אלא אם כן המוצר רשום ברשימת הקניות שלכם ויש בו צורך אמיתי. בדקו האם המבצעים בסגנון 3 ב-10 אכן מוזילים באופן משמעותי את המחיר ליחידה ורק אם כן- קנו במבצע. שימו לב שאתם רוכשים אריזות חיסכון דברים רק שלא מוצרים שאינם מתכלים. במידה ואתם מעוניינים לקנות מוצר מסוים במבצע, חשוב לשים לב לתאריך התפוגה.

הגיעו לסופר שבעים, נינוחים וללא ילדים. במהלך הקנייה, יש לחפש במדפים הנמוכים, שם נמצאים המוצרים הזולים ביותר בקטגוריה. בדקו את הכמות ביחס למחיר ואל תתרשמו רק מגודל האריזה.

מעבר לכך, מומלץ לא לקנות בתשלומים על מנת לא לאבד שליטה על ההוצאות. הרי גם בחודש הבא נצטרך לקנות אוכל.. אם בכל זאת, החלטתם לחלק את הקנייה בתשלומים, מומלץ לבצע רישום מתאים בדפי מעקב ההוצאות שלכם ולפרוס לכמה שפחות תשלומים.

אוכלים בבית בשבוע שלפני פסח

משפחות רבות מעדיפות לקנות אוכל בחוץ בשבוע שלפני פסח על מנת לא להכניס "חמץ" נוסף לבית. רכישת ארוחה בחוץ לכל המשפחה למשך שבוע עלולה להסתכם במאות שקלים. במקום זאת, ניתן לרכז את כל מוצרי החמץ שמעוניינים "לחסל" לפני החג ומהם להכין מראש תבשילים קפואים, או ארוחות קלילות בשבוע העמוס הזה.

משתמשים בתבונה בתווי הקנייה

אמנם רוב האנשים מקבלים את תווי השי כ"שי לחג" ובחינם אבל שימוש נכון בתווי הקנייה יכול להגדיל את התמורה שנקבל עבורם, אם נאמץ התנהגות צרכנית נבונה. קודם כל, חשוב לקרוא את האותיות הקטנות ולבדוק האם ישנן מגבלות לשימוש בתו כגון "אין כפל מבצעים", הגבלת זמן  ו/או שווי מופחת של התו במקומות מסוימים. לעתים קרובות עצם קיומם של התווים גורם לנו לרכוש יותר מוצרים משתכננו. תווי השי אינם מהווים כסף עודף אלא אמצעי הכנסה נוסף ויש להתייחס אליהם בהתאם. מומלץ להיצמד לרשימת הקניות שערכתם מראש ולהשתמש בתווים לקניות המתוכננות. מומלץ להשאיר את התווים בארנק או במקום בולט אחר על מנת שדבר קיומם לא יפרח מזיכרונכם.

מעבר לכך, חשוב לדעת כי אסור למשווקים לדרוש או להציב סייג שאינו מצוין על גבי התו או במכתב הנלווה אליו. במידה ונתקלתם במקרים בהם בית העסק משנה את תנאי התו שלא כחוק, פנו מיד לאחראי בדרישה לתיקון. במידת הצורך ניתן לפנות לממונה על הגנת הצרכן או לגופי צרכנות אחרים שיסייעו לכם בשמירה על זכויותיכם.

מתקצבים מראש את המתנות לחג

לקראת החג, אנו נוטים לקנות מתנה – לבן או בת הזוג, למארחים וכמובן אפיקומן לילדים. הוצאה זו עלולה להיות גבוהה מהרגיל בתקציב המשפחתי. לכן, יש לתקצב מראש גם את המתנות. החליטו על הסכום אותו תרצו להוציא ואל תתפתו להוציא יותר. נסו לחשוב על מקבל המתנה – מה הוא היה רוצה לקבל ומה הטעם שלו ולפי זה בחרו את המתנה. מומלץ לצרף פתק החלפה למתנה כדי לאפשר למקבל לבחור לפי טעמו, אם לא קלעתם. לעיתים מתנה צנועה, אך עם ברכה מושקעת מכל הלב – "שווה" יותר.

לגבי האפיקומן – החליטו מראש כמה אתם יכולים ורוצים להשקיע באפיקומן. יש משפחות שההורים מחליטים יחד עם הילדים על מתנה או על כסף מראש, אך יש להישאר במסגרת התקציב עליו החלטתם מראש.

מתכננים את טיולי ובילויי חול המועד

ימי חול המועד מהווים הזדמנות לטיולים ונופש משפחתי. על מנת לחסוך ולצמצם את עלויות הלינה, ניתן לצאת לחופשה באוהל בטבע או לשכור דירה למספר ימים. מדובר באופציות הרבה יותר זולות מאשר לשלם לבית מלון.

מעבר לכך, חשוב להבין כי ילדים מחפשים בעיקר "חוויות" ולכן במקום להוציא מאות שקלים עבור אטרקציה שתספק צורך זה, ניתן גם ליהנות מטיולים חינם וכן לחפש את המקומות הזולים והחינמיים במהלך החג. לצורך זה, ניתן להיעזר באתרי האינטרנט של מועצות מקומיות, אשר לרוב עורכים רישום פעילויות ומופעים בתקופה זו.  אם  בכל זאת החלטתם לשלב אטרקציה בתשלום, כנסו לאתר האינטרנט של המקום קודם ובדקו האם יש הנחות או קופונים אטרקטיביים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: