דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

פרשת השבוע בפתח תקווה

פרשת השבוע

פרשת השבוע "יתרו"

הציווי החמישי: "כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך על האדמה אשר ה" אלוהיך נותן לך"

פורסם בתאריך:


 

הציווי החמישי בעשרת הדברות שציווה הקב"ה היה כיבוד אב ואם.

באומרו: "כבד את אביך ואת אמך" ואם תעשה כן, "יאריכון ימיך על האדמה אשר ה" אלוהיך נותן לך ואם לא תעשה כן, דע  כי ימיך יתקצרו.

כלל הוא בכל התורה כולה, מכלל הן אתה שומע לאו. מכלל לאו אתה שומע הן. ממה שנאמר בכתוב, לכאורה יש להבין למען יאריכון ימיך והרי אין ראוי לו לאדם לעשות מצוה על מנת לקבל שכר.  אלא כך הפירוש: ראה הזהרתיך , אם תכבד אביך ואמך יאריכון ימיך ואם לא יתקצרון ימיך.

עכשיו הזהיר הקב"ה לכבד את האב ראשון, היינו הקב"ה שהוא הפטרון והאב של כל העולם, ועכשיו ציווה לכבד גם את האב של האדם באומרו: כשם שהזהרתיך על כבודי כך אני מזהיר אותך על כבוד אביך ואמך שהם שותפים עמי ביצירתך. הדרישה היא אל תחלוק להם כבוד מפני שהם עשירים ואתה בעצם בעמדת המתנה לרשת נכסיהם. כשם שאין לעבוד את השי"ת לשם קבלת שכר, כך אסור לכבד אב ואם לשם טובת הנאה. הדרישה לכבוד כאשר הכוונה לקיים את חובתו. הירושה תבוא ממילא. גם אם לא יישאר כלום מהוריו אל יחשוב על זה.

כבוד רב מוענק לבעלי נכסים שכן כמו שנאמר כבד את ה" מהונך היינו כבד ה' בממונך , במתן צדקה לעניים ובהפרשת מעשרות, וכן הכיבוד של האב ואם אינו כבוד בדברים בלב, אלא חייב הבן לתת להם כסף לצרכיהם אם אין להם. בשכר למעשיו אלו –ימלא הכוונה למען יאריכון ימיך על פני האדמה. לכן אומר הכתוב : "ראה שלא תתייגע באביך ובאמך ויהיו בעיניך כמשא ותאמר מתי יגיע היום שאפטר מהם. שעליך לדעת שאם יאריכון ימיך, גם לבניך יהיה צער ממך בזקנותך ויבקשו מותך להיפטר ממך, כיון שאתה בקשת כן על הוריך".

הכל בעולם הזה משתלם מידה כנגד מידה, וכמו שנהגת עם הוריך כן יתנהגו עמך . אם הוריך ימאסו עליך דע שגם אתה יקצרו ימיך ואילו אם יאריכון ימיך, בניך יתייגעו בך, שיראו אותך כמו פחת בבית ויאמרו מתי כבר ניפטר ממך.

פרשת השבוע "יתרו" - פרשת השבוע בפתח תקווה

נכתב על ידי

שימי מלחי

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: