דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

פרשת השבוע בפתח תקווה

פרשת השבוע

פרשת השבוע "ויקרא"

קרבן חטאת – גילוי שיא האהבה "והקריב על חטאתו אשר חטא פר בן בקר תמים לה' לחטאת" (ד, ג)

פורסם בתאריך:


 

 

 

בקרבן חטאת ישנו ביטוי עצום לחסד אין סופי, אשר זוכים לו רק ע"י החטא, והעניין ותבאר על פי משל.

ילד שהזהירוהו שוב ושוב לא לרכב על אופניים בכביש, הילד לא שת ליבו להזהרות ההורים, רכב בכביש ונפצע, הילד פונה במהירות לבית החולים הקרוב, ההורים המודאגים שקיבלו את הבשורה הרעה, חשו לבית החולים וקנו לו בדרך מתנה - אופניים חדשות! הדבר לכאורה מעורר פליאה, וכי משום שהילד נסע בכביש למרות ההזהרות החוזרות ונשנות של ההורים, ולבסוף נפצע – מגיע לו פרס?!

קשה להסביר זאת, אך זהו טבע מיוחד שטבע הקב"ה בבריאה, שכאשר אדם נפגע, דבר זה מעורר אצל מי שאוהב אותו אהבה כזו נסתרת, עד כדי כך שהוא מרעיף עליו חום ואהבה עד בלי די.

כך היא המציאות, ישנן מתנות נפלאות ששמורות אך ורק לאסונות רחמנא ליצלן, רק ל"ילדים רעים" שמכניסים את עצמם לתוך צרה, במיוחד עבורם נבראה אותה אהבה נסתרת, אביו של אותו הילד מוכן לבזבז הרבה כספים ולהשקיע בילד הרע הזה, כאשר הוא מרגיש שהילד נמצא בסכנה.

ידועה המתנה הגדולה שקיבלו ישראל, מתנה שנקראת י"ג מידות של רחמים, שעליהן אמר הקב"ה למשה, שכל פעם שיעשו לפני כסדר הזה הריני מוחל להם, שזו מתנה נפלאה למחול בה על כל חטאתנו, וההשפעה שלהן היא מדהימה, כפי שמופיע בכתבי האר"י ז"ל, שבעת אמירת י"ג מידות נמשכים י"ג מכילין דרחמי, ושפע אין סוף נמשך ויורד מן השמים על מי שאומר זאת בכוונה הראויה.

איך זכו ישראל לי"ג מידות של רחמים? ע"י שעשו לעצמם "תאונה" רצינית [חטא העגל], ואז הקב"ה הרעיף עליהם אהבה עד אין קץ, שבסופה הם קיבלו מתנה נפלאה – י"ג מידות של רחמים – מתנה שתמיד תציל אותם מכל מיני אסונות.

כך גם לעניין קרבן חטאת, קרבן זה מבטא אהבה נסתרת, גדולה עד אין קץ,  שמתגלה רק ע"י "הכרח" של חטא, כביכול רק עבור "ילדים רעים".

לכן קרבן חטאת אינו בא בנדבה, רק כשאדם חוטא, הקב"ה אומר, לא חבל על הבן היקר  והחמוד שלי? בגלל החטאים שלו הוא עלול לרדת לשאול תחתית! ואף שבעצם ה"חברה קדישא" כבר עומדים ליד מיטתו, שהרי לפי הגדרת החכמה והתורה – "הנפש החוטאת היא תמות", אבל הקב"ה ברוב רחמיו וברוב חסדיו כביכול מצא עצה, "יביא קרבן ויתכפר לו".

חסד כזה בא רק אחרי חטא, והוא מתבטא בהבאת קרבן חטאת שהאדם מביא ומתכפר על חטאו.

בברכת שבת שלום ומבורך

צוריאל

 

 

פרשת השבוע  "ויקרא" - פרשת השבוע בפתח תקווה

נכתב על ידי

הרב צוריאל קריספל

בוגר ישיבה גבוהה ובית המדרש לרבנים ודיינים "יחווה דעת" בירושלים, בראשות של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. הרב צוריאל שירת כלוחם בגולני ולחם במלחמת של"ג הראשונה. הקים מערך של בתי ספר ברחבי הארץ והיה מנהל בית -הספר "אוצר החיים" בבאר שבע. לימים כיהן כעוזרו של שר הבינוי והשיכון ומונה ליו"ר מנהלת.ההקמה של העיר אלעד. בשנת.95 מונה ליו"ר המועצה הממונה ואף כיהן כ-10 שנים כראש העיר הראשון הנבחר. כיום לאחר שנקרא שוב לדגל הוא מכהן כסגן ראש עיר באלעד.

ptnow10@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: