דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

מידע אקטואלי על כל מה שמתרחש במלאבס, העיר הישנה ובפתח תקוה העיר החדשה.

המורה שפוטר ע"י העירייה לאחר שביקר את צה"ל, ישוב ללמד בתיכון בפתח תקווה

פורסם בתאריך:    נכתב על ידי: אסף פרידור


ביום שלישי האחרון (שלשום) עיריית פ"ת והמורה לאזרחות ד"ר מאיר ברוכין  שפוטר ע"י עיריית פ"ת בעקבות ביקורת שהביע נגד צה"ל והממשלה ברשתות החברתיות, הגיעו לפשרה בבית הדין הארצי לעבודה. לפי הפשרה, עו"ד ברוכין ישוב לעבודה בבית הספר השש שנתי ע"ש שמיר ממנו פוטר, כשהוא מתחייב לגלות "יותר רגישות" במסגרת הדיונים בכיתה.

בכך, למעשה בית הדין הארצי לעבודה דחה את הערעור שהגישה עיריית פ"ת על החלטת בית הדין האזורי לעבודה לבטל את הפיטורים של ברוכין.

כזכור, בפוסטים שפירסם ברשת החברתית, נהג ברוכין למתוח ביקורת קשה על מדיניות הממשלה ומעשי צה"ל, בשטחים ובעזה. בכך עורר את זעמם של חלק מהנהלת ביה"ס וחלק מההורים ומהתלמידים.

בתחילת אפריל הורה בית הדין האזורי בתל אביב לעירייה להשיב את ברוכין לעבודה, לאחר שפוטר שלא כדין כשבועיים לאחר פרוץ המלחמה מתפקידו.

בית הדין דחה את הטענה כי "אירועי המלחמה שינו את גבולות חופש הביטוי" של מורים.

בערעור לבית הדין הארצי לעבודה, טענה העירייה כי "אי אפשר" ש"התבטאויות פסולות ופוגעניות העולות לכדי גינוי חיילי צה"ל ומדינת ישראל ותמיכה בטרור", יישמעו מפי עובד חינוך. עוד טענה העירייה כי "לא ניתן להשלים עם התבטאויות שנתפסות כתמיכה בטרור והתנגדות לציונות", וכי החזרתו של ברוכין לעבודה "גרמה ותגרום לאנדרלמוסיה בקרב מורי בית הספר, הוריו ותלמידיו, ללא כל הצדקה".

השופטים התקשו לקבל את טענות העירייה. בין השאר ציטטה נשיאת בית הדין, השופטת ורדה וירט ליבנה, מפסק הדין שכתב השופט שניאור זלמן חשין בבג"ץ שהגיש ב-1950 ישראל אלדד נגד התערבותו של שר הביטחון, דוד בן גוריון, במניעת עבודתו בתיכון: "אם דעותיו של אזרח פסולות, חייו אינם הפקר ודמו אינו מותר. ואין נועלים בפניו שערי פרנסה, ואין יורדים לחייו בדרך אדמיניסטרטיבית בלבד".

בפסק הדין כתבו השופטים: "לאחר ששמענו את טענות הצדדים בהרחבה , הצענו לצדדים כי יסיימו את ההליך בדרכי שלום וברוח טובה להמשך היחסים ביניהם וביקשנו מד''ר ברוכין שיצהיר כי יסכים לשיח בסגנון וברגישות שיתאים לשיח בכיתה ועל כך השיב ד''ר ברוכין כדלקמן: ''בכל 35 שנות הקריירה שלי כמורה הליבה של הקשר שלי עם התלמידים זה השיח איתם. לשאלת בית הדין אם בסגנון הזה אני משיב שברגע השיח לא טוב אני מרגיש שכאיש מקצוע נכשלתי, אני מאמין בשיח שהוא ארגומונטציה. אני יכול להגיד שמכאן ואילך אקפיד על יותר רגישות ואין ויכוח עם הנקודה הזאת. רגישות בעיניי היא תמיד דבר רצוי. אני מסכים עם בקשת בית הדין לגלות יותר רגישות וסגנון, אין לי התנגדות לזה. כדי לקדם שיח דמוקרטי הוא שיח של ויכוח. לענין הרגישות, מקובל עלי לחלוטין. אם טעיתי בסגנון או לא הייתי מספיק רגיש, אני לוקח את זה על עצמי''.

בתגובה בא כוחה של העיריה הודיע כי ''לאור עמדת בית הדין הנכבד כי היה על העיריה לפנות להליך בפני בית הדין למשמעת ולא בפני ועדת פיטורים סטטוטורית ולאור התחייבויות של המשיב לנהוג בכיתות הלימוד ברגישות ובמתינות כפי שהצהיר בבית הדין, ולאור קבלת האחריות על אופי השיח שהיה, כפי שפורט בפרוטוקול, מסכימה העיריה להצעת הפשרה של בית הדין, להמשך העסקתו של המשיב".

פרקליטו של ד"ר ברוכין, עו"ד עמית גורביץ': "פסק הדין מהווה תמרור עצור לכל מעסיק שמפטר עובדים על רקע דעותיהם הפוליטיות. לכל אדם זכות לביטוי פרטי מלא בפייסבוק, וכן שמותרת הוראה ביקורתית בבית הספר. ד"ר ברוכין לא נסוג מדעותיו והוא ימשיך לבטאם. פסק הדין קבע שאין לעירייה סמכות לפטר פיטורים מקצועיים עובד הוראה. כפי שציינו שופטי בית הדין הארצי לעבודה - האירוע הוא שעור מושלם באזרחות לתלמידים, שלמדו ממנו את גבולות הכח של פוליטיקאים ושל השלטון. אני קורא לראש העיר להביע התנצלותו כלפי התייחסותו וביטוייו לעובד עירייה מקצועי מזה 17 שנים".

המורה שפוטר ע"י העירייה לאחר - חדשות בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

[email protected]

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: