דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חינוך בפתח תקווה

חינוך ונוער, מה קורה בגנים ובבתי הספר בפתח תקווה, המדור עוקב, מתריע ומשבח.

מעון פנדה מושבת: "4 חודשים של שיח של חירשים מול מקפ"ת"

אמא לילד בגן: "אתמול התקיימה פגישה אצל ראש העיר שלא נתן מענה או פתרונות, אמר יבדוק וזהו. הרגשנו זלזול במהלך הפגישה".

פורסם בתאריך:    נכתב על ידי: אסף פרידור


במכתב ששלחו לראש העירייה רמי גרינברג, טוענים הורים לילדים במעון פנדה בעיר כי מזה 4 חודשים הם מנהלים "שיח חרשים" מול מקפ"ת. 
לטענת ההורים, במעון יש רק גננת קבועה אחת שחולשת על 17 ילדים וצפויות להיפתח 3 כיתות נוספות במעון ובהן 12 ילדים מגן דרור היות ובכוונת מקפ"ת לסגור להם את המעון כפי שדיווחנו.

 

 ההורים מספרים כי לא פעם הורים שפקדו את הכיתה במהלך היום נחשפו למראות קשים של ילדים שמטפסים על שידות וכורסאות בגן ובדקה ה- 90 נמנע אסון.
לא מעט ילדים חוזרים בסוף יום פעילות חבולים ופצועים עם נשיכות  סימנים של מכות יבשות על גופם, הכל כתוצאה ממחסור בכח אדם.

ההורים מתריעים כי פתיחת הכיתה במתכונת הנוכחית מהווה סכנה של ממש.
ביום שלישי האחרון, ההורים אף השביתו את הלימודים בגן.
שוחחנו עם מ' (השם המלא שמור במערכת), אמא לילד בגן.


מה גרם להשבתה?

מה שגרם להשבתה מתואר במכתב שהוצאנו.
אתמול התקיימה פגישה אצל ראש העיר שלא נתן מענה או פתרונות
אמר יבדוק וזהו.
הרגשנו זלזול במהלך הפגישה.

מה השלב הבא? 

"אני מניחה שלאור ההתנהלות של מקפת 
הורים פשוט יפרשו מהגן
למרות שאין חלופה אחרת
אז אנחנו שבויים של מקפת".

 

בפניית ההורים לגרנברג נכתב:
 

"מזה כ-4 חודשים הורי כיתת "הבוגרים 1" במעון שבנדון מנהלים "שיח חרשים" אל מול מקפת ומשכלו כל הקיצין, אנו מבקשים את התערבותך בדחיפות כדלקמן:

1 בפתח הדברים נציין כי כיתת הבוגרים בה מצויים ילדינו )בטווח גלאים של 1.10-2.5 חודשים( נפתחה בשנת הלימודים הנוכחית במחסור של כח אדם – חרף הבטחות חזרות ונשנות של מקפת ו/או מי מטעמה כי לכיתה זו יצוותו 3 מטפלות שבשנת הלימודים הקודמת היו אמונות על הטיפול בכיתת הבוגרים. על בסיס הבטחות אלו אנו ההורים רשמנו את ילדינו לגן מקפת לשנת הלימודים הנוכחית.

2 בסוף שנת הלימודים הקודמת התברר כי צפויות להיפתח לא פחות מ - 3 כיתות נוספות במעון, זאת מבלי שמקפת דאגה לגייס צוותים נוספים טרם ביצוע ההרשמה. בפועל חלק מהמטפלות שהיו אמורות להיות מצוותות לכיתה שלנו – הועברו להוביל את הכיתות החדשות שנפתחו.

3 מתחילת השנה מצויות בכיתה שלנו 2 מטפלות בלבד כאשר רק אחת מהן היא דמות קבועה, אהובה ומוכרת לילדים. אותה מטפלת יקרה חולשת על כיתה שלמה של כ - 17 ילדים - ללא כח עזר נוסף וקבוע.

מזו תקופה ארוכה שהילדים וההורים נפגשים כל בוקר עם מטפלת אחרת שמקבלת את פניהם, למעט אותה מטפלת יקרה. לא זאת אף זאת, ישנם ימים בהם המטפלות מתחלפות מספר פעמים במהלך היום תוך שהדבר לא מאפשר תפקוד ראוי של הכיתה.

בשל המצב, לפני חגי תשרי, התקיימה אסיפה דחופה בנוכחות מנכ"ל מקפת מר גיא אליהו וגב' אבישג חכם במסגרתה הובטח להורים כי הדברים יטופלו במיידי – הבטחות לחוד ומציאות לחוד. פניות נוספות מצד ההורים להנהלה נענו בזלזול אם בכלל.

4 הכיתה מתנהלת בכאוס מוחלט נוכח העבודה כי רק אותה מטפלת יקרה מנצחת על כיתה שלמה ודואגת

לטיפול השוטף בילדים - בתקופה האחרונה ניכר היה כי העומס הרב המוטל על כתפיה הביא ככל הנראה לקריסתה והחל מיום חמישי האחרון זו נעדרת מהגן.

5 נדגיש, כי לא פעם הורים שפקדו את הכיתה במהלך היום נחשפו למראות קשים של ילדים שמטפסים

על שידות וכורסאות בגן ובדקה ה- 90 נמנע אסון. לא מעט ילדים חוזרים בסוף יום פעילות חבולים ופצועים עם נשיכות וסימנים של מכות יבשות על גופם. הכל כתוצאה ממחסור בכח אדם מתפקד

ואיכותי שצריך לספק מענה ולתפעל את הכיתה בצורה ראויה.

6 מיותר לציין כי פתיחת הכיתה במתכונת הנוכחית מהווה סכנה של ממש ולא פחות מרשלנות וספק אם בכלל ההתנהלות זו חוקית. לעניין זה חשוב לציין, כי במקרים רבים אותה סייעת יקרה נותרת לבדה

כשהיא אמונה על טיפולם של כ – 17 ילדים! – פעוטות חסרי ישע.

7 מתחילת השנה פעל הגן כ - 3.5 חודשים – בתקופת זמן זו התחלפו אין ספור מטפלות נוכח העבודה כי לא עלה בידי ההנהלה לייצב את הצוות ולגייס מטפלות קבועות ואיכותיות. במרבית המקרים מדובר בילדות תלמידות תיכון שמשמשות כ"מטפלות" - ללא כל הכשרה, רקע ו/או ניסיון עם עבודה מול ילדים. נציין, כי גם אחראית המטבח משובצת לפרקים כמטפלת בכיתה. נראה שמקפת תעשה כל שיעלה על ידה, ואף תציב את שומר ביה"ס על תקן מטפלת בכיתה, וזאת כדי להימנע מסגירתה.

על קצה המזלג, לפחות 2 מטפלות נמצאו כלא מתאימות לטפל בילדים ופוטרו, לרבות מטפלות שמרחפת מעליהן עננה של "שימוע" – שלמיטב ידיעתנו עדיין עובדות במעון בשל מצוקה ומחסור בכח אדם.

כמו גם במהלך החודש האחרון התבשרנו לפתע וללא כל הודעה מוקדמת על עזיבתה של מנהלת המעון, הגב' ורדה מנשה.
 בימים אלו אין נוכחות קבועה של מנהלת בכיתה, אלא שהמנהלת "קופצת" לביקורים במעון, הואיל והינה מנהלת במקביל 3 גנים שמופעלים ב- 3 מבנים שונים.
8 אנו סבורים ובטוחים כי אין צורך להרחיב על חשיבות של מטפלות וצוות קבוע ויציב על מנת להקנות לילדינו תחושה של בטחון ולהעניק להם מעטפת רגשית מכילה.

9 בסוף הילדים אינם זוכים לטיפול ראוי שלא נדבר על העברת תכנים ופעילויות העשרה המהווים צורך בסיסי להתפתחותם התיקנית ולהכנתם לקראת גן עירייה. אין הקפדה מצד המטפלות שמתחלפות על היגיינה נאותה דבר שמוביל מטבע הדברים להידבקויות במחלות שונות.

מקפת חוסכת פעם אחר פעם, על חשבון הילדים, אם זה בגיוס עובדים מתאימים, מחסור במזון, חיבור כיתות במהלך חוגים (אעפ"י שהמפעילה אמורה להעביר את החוג לכל כיתה בנפרד וכך גם נגבה התשלום מההורים) - התנהלות שפשוט קשה להבין - גם כשהדברים לכאורה פתירים הם לא מקבלים טיפול הולם מצד ההנהלה.

10 בנסיבות אלו ובקושי רב, החלטנו להשבית היום - 2.1.24 את פעילות המעון ולא לשלוח לשם את ילדינו היקרים!!

11 הכל יודעים כי יש קושי רב בגיוס כוח אדם למעונות יום ובפרט בתחום החינוך. אך על אף מצוקת כוח האדם הקשה, שהחלה עוד בשנת הלימודים הקודמת החליטה מקפת לפתוח כיתות נוספות, כמפורט לעיל, ללא כל הערכות מתאימה וראיה קדימה.

12 ציבור ההורים רואה בהתנהלות זו של מקפת הפרה בוטה של התחייבויותיה לרבות הפרה של חובתה המוסרית כלפי ילדינו המהווה משבר אמון של ממש בהנהלה כולה.

13 לאור האמור לעיל נבקשך את התערבותך המיידית למול הנהלת מקפת ותיאום פגישה בהולה בהשתתפותך ובהשתתפות הגורמים הרלוונטיים בעירייה ובהנהלת מקפת, וזאת ללא כל דיחוי נוסף".מדוברות העירייה נמסר: "במעון פנדה עובדות 3 סייעות כאשר בימים האחרונים הסייעת המובילה נאלצה לצאת לחופשת מחלה. על כל פנים, ראש העיר זימן את הורי מעון פנדה לפגישה לצורך בחינת הבקשות וככל שיהיה צורך בשיפור נוסף, הוא יעשה".

מעון פנדה מושבת: "4 חודשים - חינוך בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

[email protected]

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: