דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

5 סיבות בגללם אתם לא ישנים

בחסות unsplash

פורסם בתאריך:


השינה היא חלק בלתי נפרד מאיכות חיים גבוהה. אנשים רבים חווים במהלך חייהם קשיים בשינה, הגורמים להם לנו בחוסר נוחות במהלך הלילה, בחיפוש אחר שינה מתוקה. אם אתם מוצאים את עצמכם מתקשים לישון, דעו שאתם אינכם לבד. במאמר זה נבחן חמש סיבות אפשרויות שבגללן אתם לא ישנים וכיצד תוכלו להתמודד עם עמן. 

מתח וחרדה

מערכת היחסים המורכבת בין מתח, חרדה ושינה היא עמוקה. כאשר המוח פעיל יתר על המידה בשל דאגות וחששות, הדבר עשוי להוות חסם מפני שינה מרגיעה ונוחה. במקרים בהם הרמות של הורמוני המתח כמו הקורטיזול גבוהות, הדבר משפיע על הקצב הפנימי של הגוף, דבר אשר עשוי להקשות עליכם ליהנות מהשלבים העמוקים והחשובים ביותר של השינה. 

אם אתם מוצאים שמתח וחרדה הם הגורמים אשר מפריעים לכם לישון, שווה לנסות טכניקות לניהול מתחים כמו תרגול נשימות, מדיטציה או כתיבה של החששות ביומן. פעילויות אלו יכולות לסייע בהפגת המתח והחרדה, כדי לאפשר לגופכם לשקוע בשינה עמוקה. 

שגרת שינה לא קבועה

עקביות היא המבטח כאשר מדובר ביצירת שגרת שינה בריאה. דפוסי שינה משתנים כמו שינוי של שעת ההירדמות והקימה, יכולים להפריע לשעון הפנימי של הגוף. חוסר העקביות הזה מבלבל את המוח ומקשה עליכם ליצור שגרת שינה קבועה, דבר אשר משפיע בתורו גם על איכות השינה והיכולת להירדם ככלל. 

כדי להתמודד עם הקושי מומלץ ליצור באופן מכוון שגרת שינה קבועה. אם יש באפשרותכם לעשות כן הקפידו ללכת לישון בשעה קבועה בכל יום וקומו בשעה קבועה בכל יום גם כן. כך "תכוונו" את השעון הפנימי של גופכם ללוח זמנים קבוע, דבר אשר יאפשר לכם להירדם ביתר קלות ולקום רעננים. 

סביבה לא נכונה

הסביבה בה אתם ישנים גם היא משחקת תפקיד חשוב באיכות השינה שלכם. אם חדר השינה שלכם חם מדי, קר מדי, קטן מידי, רועש או מבולגן, הדבר עשוי להפריע ליכולת שלכם להירגע ולשקוע בשינה. כמו כן, מזרן שאינו נוח או כרית שאינה איכותית יכולים גם הם כמובן ליצור כאבים או אי-נוחות, אשר ימנעו מכם שינה מתוקה. 

כדי להתמודד עם האתגר חשוב שתקפידו על יצירת סביבה שינה נעימה, מרגיעה ונוחה. הקפידו על מיטה מסודרת עם מזרן איכותי, אשר מעניק תמיכה מספקת לגופכם. הקפידו על מזרן בגודל המתאים, במיוחד אם מדובר במיטה זוגית חשוב להקפיד על מידה שתספק לשניכם שינה מרווחת, הקפידו על טמפרטורה נעימה ויצירת סביבה שקטה וחשוכה. אם תצרו עבור עצמכם את התנאים האופטימליים לשינה, כך יעלה הסיכוי שתוכלו לישון בשקט לאורך הלילה. 

צפייה במסך לפני השינה

בעידן הדיגיטלי רבים מאתנו נוהגים לצפות במסכים בסמוך לזמן השינה. בין אם אתם משחקים במחשב או צופים בסרטונים בטלפון החכם, האור הכחול המופץ מהמסך יכול לדכא את ההפרשה של הורמון השינה מלטונין וכך להקשות עליכם להירדם או לישון. הפרעה זו משבשת את מחזור השינה הטבעי של הגוף וזו עשויה להיות הסיבה שאינכם ישנם. 

כדי להתמודד עם בעיה זו מומלץ להימנע ממסכים כשעה לפני השינה, כדי לאפשר לגוף להירגע ולהתכונן לזמן השינה. 

צריכת קפאין ואלכוהול

קפה הוא משקה אהוב בידי רבים אשר אמנם נפלא לשעות הבוקר, אך לא כל כך לשעות הלילה. גם קפה וגם אלכוהול הם חומרים מעוררים אשר עשויים למנוע מכם את היכולת לישון כמו שצריך במהלך הלילה. צריכה של חומרים אלה בסמוך לזמן השינה, עשויה לעכב את זמן ההירדמות ולמנוע שינה עמוקה. 

כדי להתמודד עם הבעיה חשוב כמובן להימנע מצריכה של קפה ואלכוהול לפחות כשלוש שעות לפני הכניסה למיטה. 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: