דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חינוך בפתח תקווה

חינוך ונוער, מה קורה בגנים ובבתי הספר בפתח תקווה, המדור עוקב, מתריע ומשבח.

הילד עבר פגיעה מינית?!

נפגעת תקיפה מינית בילדותה: "ילד שעובר פגיעה מינית צריך סביבה אמפתית, כזו שמעבירה לו מסר, שהיא יודעת שההתנהגות שלו מבטא קושי ובקשה לעזרה".

פורסם בתאריך:


קחו נשימה עמוקה, כוס תה מחמם עם עוגיה טובה. זה יתמוך בנוכחותכם החשובה בשיח המאתגר הזה על פגיעות מיניות בילדים.
אם נצליח יחד להכיר את העולם השקוף והדומם הזה שמתקיים בקרבנו, הוא יאבד את תכונותיו אלו ונוכל לראות, לשמוע ולנקות אותו מחיינו.
כל פגיעה מינית בילדות יוצרת שבר והרס בעולמו של הילד והעולם אליו יגדל ילד שנפגע מינית לא יהיה אותו עולם אליו יגדל ילד מוגן. 
במפגש של ילד עם פגיעה מינית יש צריבה תודעתית ופיזית של חוסר אונים תהומי. עבור הילד הזה, ברגע הפגיעה הזמן עצר מלכת ובהרבה מובנים הוא לעולם ישאר הילד חסר האונים של אותו הרגע, אותם הרגעים. אלו הרגעים שמכוננים את חייו. גופו יגדל אבל חלקים ממנו יקפאו בזמן ובהם הוא תמיד ישאר הילד חסר האונים, *אלא אם יבחר לעשות עבודה אישית מפרחת, ילמד ויקדיש את חייו לשחרר, לגדל ולרפא את הילד הזה.*
מטבע הדברים לפגיעה מינית יש מנעד בו ההרס והשבר הנפשי מופיעים לרוב בהתאמה לקרבת הפוגע אל הילד, למשך הפגיעה ולעוצמתה. 
ל-90% מהילדים יש היכרות מוקדמת עם הפוגעים וככל שהפוגע קרוב יותר לילד, הפגיעה תהיה חמורה יותר ותטיל צל כבד יותר על חייו. 
תחשבו מה קורה לילדה או לילד שהשכן האהוב פוגע בהם, האבא האמא, האח או האחות של החברה או החבר הכי טוב שלהם? מה קורה כשהאח או האחות שלהם עצמם פוגעים בהם, והקשה מכל, מה קורה כשהאבא או האמא פוגעים בילד או בילדה שלהם? 
ילד בטח לא יכול להרשות לעצמו להבין שהוא לא בטוח בביתו שלו, שהאדם שהיה אמור להיות השומר הראשי שלו בעולם, פוגע בו או מפקיר אותו לפגיעה בתוך ביתו או מחוצה לו. 
בכל ילד מוטבעת הידיעה מינקות כי הוריו הם השומרים הראשיים שלו בעולם, ולא משנה היכן הוא נמצא.
ילד תלוי בהוריו וההבנה שהם לא שומרים עליו מפגיעות ולעיתים אף מסוכנים ופוגעים בו, מפחידה מאוד וחושפת אותו לשבר בלתי אפשרי, אז כדי להחזיק את המסגרת המגינה עליו, הוא ישמור על תדמית המבוגרים בחייו, ויקח את האשמה על עצמו יחד עם שאר הרגשות הקשים, כעס, שנאה עצמית ועוד. 
ילד שעולם המבוגרים התמוטט מול עיניו, מבין שזה הוא האשם והמלוכלך ולכן הוא לא ירוץ ויספר למורה, לשכנה, לדודה, לעובדת הסוציאלית שהוא עובר פגיעה על ידי השכן, הדוד, האח או על ידי הוריו, אך ילד כזה יבטא את הפגיעה בדרכים עקיפות. הוא יעשה פיפי במיטה עד גיל מאוחר, לא יתפקד לימודית, ימנע מקשרים חברתיים, יהיה הילד הבעייתי בכיתה וכו׳.
אנחנו המבוגרים סביבו, צוות בית הספר נסביר לעצמנו שהוא פשוט עצלן, מופרע, ביישן….
נשלח אותו לאבחונים, נשהה אותו מבית הספר, ננזוף בו, נכעס עליו, נתעלם ממנו, נספר לעצמנו שאין לו סיכוי ולרגע לא נחשוב שאולי, אבל רק אולי הילד הזה עובר תופת במרחב הביתי או בסביבה הקרובה. 
ילד שעובר פגיעה צריך סביבה אמפתית, כזו שמעבירה לו מסר, שהיא יודעת שהתנהגות שלו מבטא קושי ובקשה לעזרה. הוא זקוק להקשבה ולידיעה שיש אדם מבוגר אחד שלא שופט את התנהגות שלו, שלא מניח עליו אשמה מישהו שרואה את המצוקה שהוא לא מסוגל לדבר אותה. 
כמה חשוב שאנחנו המבוגרים שמלווים ילדים, כהורים, כמורים בבתי ספר, כמטפלים, כרופאים נכיר את הסמינים שיכולים לספר לנו שאולי הילד שעומד לפננו נפגע, שנדע לשאול את השאלות באופן שהילד יוכל לחוות אמון וביטחון ולספר לנו שכשהוא אצל החבר, האבא שלו נוגע, וכשהשכן הנחמד שכולם מאוד אוהבים מזמין אותו אליו הוא נוגע, כשאמא ואבא לא נמצאים האח נוגע, ועוד ועוד.
אז בואו רגע נשאל את עצמנו מה אנחנו יכולים לעשות כדי לזהות פגיעה? 
איך אנחנו בונים מרחב שמאפשר לילד לבוא, לדבר ולשתף אותנו בפגיעה שעבר?

הכותבות הן שתי נשים אמיצות שחוו פגיעות מיניות ונושאות את הטראומה בכל יום, שעה שעה. הן בחרו להעניק מהידע האדיר שצברו ומניסיונן לנפגעות ונפגעים אחרים: 

יפעה אלבוים

 בת 52, מאמנת אישית בשיטת סאטיה ואדריכלית. בהמשך למסע החלמה אישי אני בוחרת היום לפעול כדי לעורר ולפתח את תודעת החברה בישראל לפגיעות מיניות בילדים, להכרה בקיומה ובמימדיה כמגיפה שקטה והרסנית, ולגיוס הציבור והמערכות האמונות על שלום הציבור, לפעול להקמת מערך לטיפול רב מערכתי, מבוסס חמלה במגיפה, ובנפגעיה.

טלפון: 054-5982247

פייסבוק:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100057074480135

ליאורה פלד

מטפלת בחרדות וטראומה מהילדות בשיטת איזון חיים.

בת 46, לאחר תהליך החלמה וצמיחה אישי, בחרתי להוביל שינוי בשיח החברתי והמערכתי. לפעול לגיוס המערכות לבניית מערכי מניעה, זיהוי וטיפול ראוי ומכבד כשיש חשש שילד נפגע.

טלפון 050-9555114

פייסבוק:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100002419996426&sk=about

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: