דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חינוך בפתח תקווה

חינוך ונוער, מה קורה בגנים ובבתי הספר בפתח תקווה, המדור עוקב, מתריע ומשבח.

הדלקת הנרות של מור דקל: חברי כנסת, ראשי ערים, אנשי חינוך ואחרים חגגו יחד את חנוכה

מור דקל יו"ר העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך קיימה אירוע חגיגי ורב משתתפים לכבוד מעבר האחריות על החינוך בגיל הרך, למשרד החינוך וכמובן לכבוד חנוכה.

פורסם בתאריך:


ביום רביעי 1/12 נערך אירוע גדול של "העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך", הדלקת נר שלישי בסימן "נס" מעבר הגיל הרך לאחריות משרד החינוך.

האירוע התקיים במרכז הגיל הרך פתח תקווה והשתתפו בו למעלה מ- 100 איש בהם חבר הכנסת ותושב פתח תקווה יבגני סובה (ישראל ביתנו) וחברי הכנסת: משה (קינלי) טור פז (יש עתיד), יו"ר הקואליציה עידית סילמן (ימינה) וקטי שיטרית (הליכוד), ראש העיר פ"ת רמי גרינברג, ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי, חברי מועצה ונציגי רשויות מקומיות, אנשי אקדמיה, פעילים, גופים פעילים, הורים ואנשי צוותי חינוך של הגיל הרך.

את הארוע הנחתה עו״ד ניצן כהנא מנהלת תחום הממשל בקרן ברל כצנלסון, והציגה גם את מסמך המדיניות המשותף של הקרן והעמותה למעבר התחום למשרד החינוך.

מור, לכבוד מה? לכבוד החנוכה?

"לכבוד החנוכה ולכבוד העובדה שלאחר שנים בהן הועברה האחריות על הפעוטות בישראל בין משרדי הממשלה השונים, משרדים שעיקר עיסוקם הוא תעסוקה או כלכלה, אנו עומדים בפני שינוי משמעותי - בו בראשית 2022, האחריות על החינוך בגיל הרך תעבור למקומה הטבעי, למשרד החינוך.

מדובר בראש ובראשונה בשינוי תפיסתי. מעבר מתפיסת המסגרות כאמצעי לעידוד תעסוקת הורים, לתפיסה הרואה את צרכי הפעוטות ואת חינוכם כמרכיב מרכזי. או כמו שבעמותה אומרים – ממסגרות של "בייביסטר" למסגרות חינוכיות.

המעבר למשרד החינוך הוא הזדמנות אמיתית,  וכדי שהוא לא יהיה סמלי בלבד, הוא חייב לכלול בתוכו שימת דגש על יצירת רצף חינוכי-טיפולי לילדים החל מלידה. הגיעה העת למתן הכשרות מקצועיות והדרכות לאנשי חינוך, לפיתוח מענים מקצועיים להורי הפעוטות ולמערך פיקוחי וליווי הדרכתי הולמים, למען הבטחת מוגנותם, ביטחונם ושלומם של הפעוטות במסגרות.

הארוע הינו הוקרה על תוצר של עבודה קשה, רבת שנים, של נשים וגברים רבים שמחויבים לשנות את המדיניות הלאומית בכל הקשור לגיל הרך. המעבר וכל שינוי תפיסת הגיל הרך  הם פועל יוצא של מחקר רב שנים ושל עבודה אינטנסיבית של העמותה למען הילד לגיל הרך ושל שותפים רבים בעמותות, בזירה המוניציפלית ובכנסת, שחלק מנציגיהם השתתפו באירוע.

העמותה למען הילד בגיל הרך פעלה בדרכים רבות על מנת לממש את זכותם של הורים וילדים למדיניות לאומית תומכת ומסייעת. נכתבו ניירות עמדה ומסמכים בנושא, נציגות של העמותה לקחו חלק פעיל בוועדות הכנסת, לקחו חלק פעיל בהפגנות  קיימו קשרי עבודה עם האקדמיה ועם השטח, ועוד ועוד.העמותה היתה מעורבת במהלכים לאישור חוק המועצה לגיל הרך, חוק הפיקוח על מסגרות לפעוטות ולאחרונה, חוק המצלמות וההחלטה על העברת הפעוטות לאחריות משרד החינוך. כל המהלכים הללו הם תוצאה של מסע פורץ דרך, המשותף לאזרחים ולנבחרי ציבור יקרים וטובים, שבחרו שלא לוותר על אף ילד בדרך."

העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך בראשות מור דקל נוסדה בשנת 1979 והינה סניף של הארגון העולמי ,OMEP הפועל לשיפור תנאי חייהם וחינוכם של ילדים בגיל הרך בלמעלה מ- 60 מדינות  וכאמור, היתה אחת השושבינות לכל המהלכים שהובילו להעברת האחריות לפעוטות לידי משרד החינוך.

גרינברג הוא ראש העירייה הראשון שחתם על האמנה לגיל הרך של העמותה. וזו הייתה ללא ספק הזדמנות להודות בשם העמותה ובשם כל ילדי העיר והוריהם, על השיתוף פעולה של ראש העיר ומנהלת האגף לגיל הרך הגב' צופנת יפת מול העמותה, ועל כל העשיה עבור הגיל הרך בעיר, ועל היותם מודל לעשייה בתחום הגיל הרך ברמה הארצית."

רק בשבוע שעבר, כפי שדיווחנו, הושקה בהתרגשות גדולה בכנסת שדולה למען הגיל הרך, בראשות חברי הכנסת רון כץ ועידית סילמן (שדולה שהוקמה בכנסות קודמות ע"י פרופ' מנואל טרכטנברג, אורלי פרומן וקטי שטרית).  השדולה הוקמה בשיתוף פעולה עם העמותה למען הילד בגיל הרך והמועצה לשלום הילד. השדולה תמשיך להתכנס אחת לחודשיים ותמשיך לקדם את נושאי הליבה בהן העמותה ושותפיה מאמינות ופעולות ברשויות וברמה הארצית.

במדינת ישראל יש כ-600,000 פעוטות ותינוקות. רבע מבניהם, כ-150,000, נמצאים במסגרות מוכרות בעלות סמל מעון. לצד מעונות היום פועלים גנים פרטיים רבים, בהם מתחנכים כ 450,000 פעוטים. מרבית הגננות בגנים הפרטיים עושות עבודת קודש. הן פועלות בתנאים קשים, תחת עיניהם המבקרות של ההורים, לעיתים קרובות ללא הדרכה ממוסדת ולא תמיד זוכות להכרה ההולמת.

העמותה פועלת לשינוי מעמד מחנכת גיל הינקות במגינה, ולדאוג למעבר יציב וראוי עם תקציבים ריאליים למעבר.

בנוסף העמותה מלווה הורים ונפגעי עבירה ופועלת למען שינוי מעמד הילד במדינה תוך כדי שמירה על בטיחות, ביטחון, רווחה, איכות החינוך והטיפול."

ח"כ יבגני סובה , תושב פתח תקווה, יו"ר סיעת ישראל ביתנו בכנסת, דיבר שהנושא של הגיל הרך הוא חוצה גבולות וסיפר סיפור אישי:

בחנוכה הראשון שחגגתי בישראל 1997 הייתי כבר כמה חודשים בארץ למדתי במכינה בבר אילן וזכור לי  שחילקו סופגניות חינם.

היום לצערי סופגניות עולות 15 ש"ח ומעלה ויש לא מעט  אימהות שאין באפשרותן לקנות סופגנייה בחג למשפחה ויש קושי לדאוג כלכלית לרווחת המשפחה.

 אנחנו כנבחרי ציבור צריכים לדאוג לגיל הרך וכו'.ח"כ סובה הוסיף,: ״ערב קצת שמח וקצת עצוב. מצד אחד הדלקת נר חגיגית עם חברי "העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך", הפועלים כל השנה למען הילדים של כולנו, ומן הצד השני שוב מתפרסמות כתבות על התעללויות בפעוטות ברחבי הארץ.

הבטחנו שנשים לזה סוף ונמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת שהילדים שלנו יהיו בריאים ובטוחים בכל מסגרת.

חג החנוכה מצווה עלינו לגרש את החושך וכך יהיה.״חה"כ משה קינלי טור-פז (יש עתיד):

"מתרחשת מהפכה, ואנחנו רק בתחילתה. ב1.1 הגיל הרך יעבור למשרד החינוך וזו רק ההתחלה. לא נשקוט עד שמהפכת הגיל הרך תתרחש בשטח. זה ייקח זמן, אך גם התקציבים יגיעו. הוספנו 200 מיליון ש''ח אך זה לא מספיק.

 זה לא ייגמר בשנה וגם לא בשנתיים, אבל עד שלא כל ילד בישראל, יקבל חינוך ראוי מלידה, לא נסיים את האירוע הזה''.

ח"כ קטי שטרית (הליכוד):

היה לי לעונג להשתתף הערב בכנס של העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך ולהדליק איתן נר שלישי של חנוכה.

העמותה הינה סניף של הארגון העולמי ,OMEP הפועל לשיפור תנאי חייהם וחינוכם של ילדים בגיל הרך בלמעלה מ- 60 מדינות שונות ברחבי העולם.

אני לא צריכה לספר לכם כמה בשנים הראשונות לחייו מעצב הילד את הדימוי העצמי שלו, רוכש את המיומנויות הבסיסיות, את הערכים ואת דפוסי החשיבה שילוו אותו שנים קדימה. אלא שבישראל של 2021 זה לא ככה.

ההשקעה לצערי הולכת ופוחתת ככל שיורד הגיל, ומגיעה למינימום בגיל הרך."

לגלריית תמונות מן האירוע לחצו על קישור זה

הדלקת הנרות של מור דקל: - חינוך בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

asafptnow@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: