דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

פרקליטים ועורכי דין - עו"ד בפתח תקווה

מדור כתבות בנושאים משפטיים שנכתבו על ידי עורכי דין, כל אחד לפי תחום התמחותו. הכתבות נותנות מענה לאירועים משפטיים יום יומיים בהם נתקלים תושבים

אל תהיו בטוחים שניתן לקזז במזונות.

חייבים טוענים כי אינם מחוייבים בתשלום החודשי של המזונות כיוון שפרעו את חובם בדרך זו או אחרת וכי נשאו בהוצאות הכרוכות בגידול הילדים.

פורסם בתאריך:


בתיקי הוצאה לפועל  העוסקים במזונות  לא פעם עולות טענות הקשורות לקיזוז, החייב טוען כי הוא אינו מחויב בתשלום החודשי של המזונות כיוון שפרע את חובו בדרך זו או אחרת וכי נשא בהוצאות הכרוכות בגידול הילדים.

נקודת המוצא והבסיס החוקי הוא שתיקי מזונות אינם ברי קיזוז בשל כל חוב אחר של הזוכה. דמי מזונות נועדו לכלכלת הילדים וכל חוב אחר של הזוכה אינו בר קיזוז כלל. טענת קיזוז נטענת במסגרת טענת פרעתי לפי סעיף 19 לחוק הוצאה לפועל, נטל השכנוע קבוע ומוטל תמיד על החייב. בהתייחס לחוב המזונות קבעה הפסיקה כי על הטוען לזכות קיזוז ממזונות יש להוכיח תחילה כי ההוצאות אשר קיזוזן מבוקש אכן הוצאו בפועל. יש להוכיח ביצוע תשלום ההוצאות שנטען  כי שולמו. התנאי השני שיש להוכיח הסכמת הזוכה לביצוע הקיזוז ממזונות.

טענת הקיזוז היחידה היכולה לעמוד לחייב היא  בסכמה מפורשת ובכתב כי החייב יישא בהוצאות מסוימות הקשורות לכלכלת הבית או של הזוכה. ואכן הוא נשא בהוצאות אלה ויש בידיו אסמכתאות. הבעיה שלעיתים הסכמה כזו אינה מעוגנת במסמך בכתב ומוכחשת בהמשך הדרך, וכי אז לא תעמוד לחייב הגנה כי קיזז ע"פ הסכמה מראש. כדי למזער את הנזק ומניעה של טענות ודיונים, החייב צריך לקבל הסכמה בכתב מראש מהזוכה לכל קיזוז. אסמכתא יכולה להיות אימל אסמס או כל אמצעי אחר המהווה ראיה. רצוי כי בטרם יבצע החייב קיזוז ישלח החייב לזוכה הודעה בדבר קיזוז, בה יפרט את סך הקיזוז ומטרת הקיזוז. דוגמא למקרה בו  הזוכה פתחה תיק הוצאה לפועל מסוג מזונות בו תבעה חוב עבור דמי מזונות, החייב טען כי שילם לזוכה 6600 ₪  ע"ש דמי המזונות, ואילו הזוכה (האישה) טענה כי הסכום היה חלק  מהסדר הרכושי ביניהם ולא ע"ש דמי מזונות. למעשה ביקש החייב להכיר בטענת קיזוז מדמי המזונות. יובהר כי בכל הנוגע לקיזוז מחוב  המזונות יש להראות הסכמה מוכחת של הזוכה לקיזוז, בפס"ד שוחט נ' שוחט טענת קיזוז היא בגדר זכות מוכחת ולא נטענת. לסיכום  בהתייחס לחוב מזונות קבעה הפסיקה כי על הטוען לזכות קיזוז ממזונות יש להוכיח תחילה את ההוצאות אשר קיזוזן מבוקש ואם אכן הוצאו, ויש להוכיח הסכמת הזוכה לביצוע הקיזוז מסכום המזונות.

הכותבת מתמחה בדיני משפחה וירושה.  האמור לעיל אינו מהווה חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי 

אל תהיו בטוחים שניתן לקזז - פרקליטים ועורכי דין - עו

נכתב על ידי

עו"ד נורית דגן

עורכת דין המתמחה בדיני משפחה וירושה. טל' 052-3569647

nourit.dagan@gmail.com

לאתר הבית

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: