דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

תרבות ופנאי בפתח תקווה

תרבות, פנאי, בידור, מופעים, סרטים

"חזרת התזמורת" בהיכל העירוני

תווים של תזמורת הכינורות של אושוויץ

פורסם בתאריך:


קונצרט "חזרת התזמורת", בהנחיית נועם גלאור, נערך ב 20/10 בהיכל התרבות העירוני, במעמד סגנית שגריר צ'כיה בישראל קתרינה מורצו'בה, מנכ"לית בית טרזין תמי קינברג, משה פלדמר יו"ר המרכז העירוני להנצחת השואה, שורדי שואה ואורחים רבים.

ארגז תווים מיותם נמצא לפני כ 22 שנים ע"י כפריה פולניה בכפר קטן ליד אושוויץ, הכיל בתוכו תווים השייכים לתזמורת הכינורות של אושוויץ, תזמרת אשר קיבלה את בואם של הבאים לשער מחנה ההשמדה בדרך אל מותם.

תווים אילו נרכשו ע"י מוטי מלאכי תושב העיר, ראש מטה משלחות נוער לפולין לשעבר , הובאו למרכז להנצחת השואה בפתח תקווה למיכל אשר מנהלת המרכז העירוני להנצחת השואה ולאריה ימיני מנכ"ל היכל התרבות, אשר רתמו את הכנר אייל שילוח ואת בית טרזין והפיקו קונצרט " כינורות מהשואה- התווים שקמו לתחיה" לפני כשנה.

אותם תווים הולחנו ועובדו על ידי ד"ר יורי ברנר  כמו גם יצירות של מלחינים שנספו בגטו טרזינשטאט, ביניהם  אילזה וובר, קרל שוונק, גדעון קליין ועוד.

בעקבות כתבה של העיתונאי יוסי שיפמן על הקונצרט "כינורות מהשואה", נחשפה משפחתו של החזן לייכטר לפרויקט. החזן יצחק לייכטר ז"ל שהיה עילוי בשמי החזנות באירופה, הצליח לשרוד את אימת המלחמה, הרבה בזכות העובדה שהקצינים הנאצים נהגו להגיע לבית הכנסת בשבתות ולהאזין לשירתו המופלאה. בשנת 1943 נשלח לייכטר ז"ל בטרנספורט האחרון לאושוויץ, שם מצא את מותו.

נכדיו וניניו של לייכטר, סילביה וסימון גיטלר וברכה יעקובוביץ החליטו להנציח את פועלו ויצירתו של החזן יצחק לייכטר באמצעות הלחנה וביצוע של יצירותיו, ובמופע הנוכחי "חזרת התזמורת" בוצעה היצירה "נרות הלל" - שנכתבה על ידי המלחין ד"ר יורי ברנר, בביצוע בכורה עולמי של משתתפי פרויקט כיתות האמן בניצוחו של מנהלו האמנותי של הפרויקט, הכנר אייל שילוח. כמו בוצעו במהלך המופע, יצירות מאת אילזה וובר, קרל שוונק, ויוולדי, פגניני, פורה, מסנה, שטראוס, בטהובן ועוד.

שיאו של הערב, היה כאשר על הבמה עלה זכריה זדרמן, שורד שואה בן 96. זדרמן, עטוף בטלית ששמר עוד מתקופת טרום השואה, שר שני קטעים מניגון תפילה אותו שר בילדותו, כנער מקהלה שליוותה את החזן יצחק לייכטר ז"ל בבית הכנסת בעיר סוסנוביץ בפולין.

לדברי משה פלדמר יו"ר המרכז להנצחת השואה, אמר "בערב זה ציינו אירוע מיוחד, "חזרת התזמורת" - "החייאת תווים" שהובאו מאותם מקומות חשוכים בהם איבדנו את יקירנו בני העם היהודי רק בשל היותם יהודים.

האירוע שודר לפני שנה ללא קהל בשל מגפת הקורונה ותוכנן לביצוע לפני חודשיים אך שוב נדחה בשל הקורונה. באותו הזמן קיבלנו תמרור נוסף המחזק את הצורך להמשיך ולזכור את אותם מכחישי שואה בעם הפולני שחוקקו חוק המונע השבת זכויות מאותם ניצולים ומבני משפחות הנספים. זו עדות נוספת כי גם היום יש מי שלא מוכן לקחת אחריות ומכחיש את מעורבותו בזוועות שקרו."

עוד אמר פלדמר: "אני מבקש להודות לבית טרזין לגב' תמי קינברג, ולכיתות האמן הבינלאומיות על שיתוף פעולה יוצא דופן, לצוות המרכז להנצחת השואה, למיכל אשר ואריה ימיני וכן למוטי מלאכי על שהביא לנו את התווים,"

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: