דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

"95% מחולי הקורונה שטיפלנו בהם לא היו מחוסנים"

פורסם בתאריך:


לא לעולם חוסן. בשעה זו, ניכר לפי נתוני משרד הבריאות כי חלה ירידה בתחלואת הקורונה, הן בפתח תקווה והן ברחבי הארץ. פתח תקווה כיום היא עיר ירוקה ובה 327 חולים.
עם זאת, במשרד הבריאות ובקרב הרופאים בבתי החולים, מזהירים מפני שאננות ועוד רחוקים מלהכריז שעברנו את הגל הנוכחי.  יתירה מכך, אתמול משרד הבריאות דיווח על חמישה מקרים  בישראל של הוריאנט החדש AY4.

בבית חולים בילינסון בעיר מאושפזים חולי קורונה במחלקת הקורונה התת קרקעית ובטיפול נמרץ: במחלקת הקורונה מאושפזים 10 חולים: 1 מונשם, 8 קשה, 1 קל. במחלקת טיפול נמרץ מאושפז כרגע חולה קורונה אחד מונשם וצפויים להגיע מבתי חולים אחרים 2 חולים נוספים.

 ד"ר אילייה קגן הוא אחת הדמויות החשובות והמעניינות ביותר בבית חולים בילינסון , מאז פרוץ הקורונה הוא צבר ניסיון בטיפול בחולים, יודע להגיד מה מספר החולים שהתחסנו ומה מספר החולים שלא התחסנו וסיפק לנו הערכה פחות אופטימית ממה שמראים הנתונים, כך שהקורונה עוד כאן וצפויה להישאר ועלינו התושבים מוטלת עלינו החובה להישמר ולדאוג למשפחתנו, לחברים ולמכרים שהרי כדי לחיות עם הקורונה, עלינו לדאוג קודם כל לחיות.
ד"ר קגן: "עד לפני שעתיים בטיפול נמרץ חולה אחד והלחץ מאד ירד וכמות החולים ירדה, אבל דווקא עכשיו אנחנו עומדים לקבל 2 חולים קשים חדשים שמגיעים משני בתי חולים אחרים.

בשבוע האחרון היו שלושה חולים, היום חולה אחד החלים ולכן עבר לטיפול נמרץ לסביבה היות וחלפה סכנת ההדבקה והשני הועבר למחלקה פנימית מאחר ומצבו התיישם ונותר חולה אחד שהוא מונשם ועוד מעט יגיעו 2 חולים קשים נוספים.

בשיא של הגל האחרון כמה חולים היו מאושפזים בטיפול נמרץ?

שבעה – שמונה חולים, בטיפול נמרץ."
 

כמה מהם לא היו מחוסנים?

"בשיא, כולם לא היו מחוסנים.
סה"כ היו לנו מחוסנים בודדים ביותר, אחד שהיה מחוסן פעמיים, היו חולים שמחוסנים אבל הם מדוכאי חיסון שלא פיתחו נוגדנים.
רוב מכריע, 95% מכל החולים שטיפלנו, לא היו מחוסנים.
אני יכול להגיד לך שאפילו הפסקנו לשאול, אם מגיע חולה מונשם שזקוק לטיפול נמרץ אני יודע בסבירות כמעט מוחלטת שהוא לא חוסן."

בסך הכל אפשר להגיד שהעומס ירד?

"העומס ירד."

באופן כללי, אתה חושב שאנחנו לקראת ירידה/בלימה או שתת הוריאנט החדש מאיים עלינו?

"אני למדתי לא לתת תחזיות לגבי קורונה, כי כל פעם שאומרים משהו, הקורונה מתנהגת בצורה אחרת. אני באופן אישי מאמין שיהיה גל חמישי, אבל מאד מקווה שזה לא יקרה."

מה גורם לך להעריך שיהיה גל חמישי?

"רק בהתבסס על הניסיון של שנה וחצי האחרונות.

היה גל - ירד, ברגע שמורידים קצת את ההגבלות, מכניסים תיירים מבחוץ, פחות מקפידים, קצב החיסונים יורד, אז יש התעוררות. אני מקווה שזה לא יהיה באותן עוצמות, העוצמה של הגל הרביעי לא משתווה לעוצמה של הגל השלישי. הבית חולים דרוך לעליית הקצב, אבל כרגע נראה שזה דועך.""

אם לא יהיו חולי קורונה תסגרו את מחלקת הקורונה התת קרקעית או שהפעם לא תסגרו?
"לא,  הכל יהיה מוכן לקליטת חולים חדשים. הצוות יעלה למחלקה הרגילה והמחלקה תהיה מוכנה."

אמרת שעומדים להגיע 2 חולים קשים חדשים, האם אתה יכול לספר מעט על מצבם?

"שניהם מתחת לגיל 55, אחד מהם לא מחוסן ולגבי השני זה עוד לא יודע. כנראה בלי מחלות רקע. אחד מתחבר לאקמו, הצוות שלנו בדרך לבית חולים אחר לקבל את חולה עם אקמו.

חשוב לי להדגיש שחולה שמוגדר מחלים, זה לא אומר שהוא עוזב את מערכת הבריאות ועוזב את הטיפול נמרץ. ברגע שהם מחלימים הם עוברים לטיפול נמרץ, אבל הטיפול אורך כחודש חודש וחצי, לכן היכולת לקלוט גם חולים רגילים מוגבלת יותר.

 

רוב החולים קלים, אבל אלה שבאים לטיפול נמרץ הם צעירים ולא מעטים והאשפוז לוקח זמן וזה עומס ואנחנו מרגישים את זה כשאין מקום לחולים חדשים, חולי טראומה, השתלות, זה יותר קשה, צריך למצוא מקום, זה עומס, אפילו שהגל יורד מרגישים את העומס."
 

האם ההשפעה של מאבק המתמחים ניכרת? 7 הגישו מכתב התפטרות בבית חולים?
 

לא, אני מאמין שהגשת המכתבים הייתה סמלית."

לסיום מה אתה אומר לכל מתנגדי החיסונים, אני רואה אותם בקבוצות ברשתות החברתיות, יש להם חוסר אמון במערכת הבריאות, במשרד הבריאות, בחיסון ועוד.

"אני בהתחלה כעסתי אבל עכשיו אני מבין את זה, אני מרחם עליהם לחיות במדינה ולהרגיש חוסר אמון במערכות, לא קל לחיות ככה, במדינה שאתה לא מאמין בה, חוסר אמון כלפי פוליטיקאים אני מבין, אבל מערכת הבריאות בארץ בנושא של הקורונה פעלה בסדר גמור.

שוב, בהתחלה זה העציב אותי וכעסתי כי אני אמרתי כמה פעמים שאם כולם היו מחוסנים, אנחנו לא היינו פותחים מחלקת טיפול נמרץ קורונה היו חולים בודדים ביותר שהיה אפשר להכניס למחלה רגילה לבידוד. היום אני מרחם עליהם.

אלו שמבחינת אג'נדה נגד חיסון הם לא הרוב, הרוב הם אותם אלו שמסתובבים עם סכרת לא מאוזנת, לחץ דם לא מאוזן, הם מזניחים את עצמם. אלו שמבחינה אידיאולוגית מתנגדים לחיסון, הם מעטים, אבל עושים הרבה רעש."

 

"95% מחולי הקורונה שטיפלנו בהם - בריאות בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

asafptnow@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
מעולה
שרון | 16:59   22.10.21