דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

מידע אקטואלי על כל מה שמתרחש במלאבס, העיר הישנה ובפתח תקוה העיר החדשה.

בונים להם גשר מעל הראש

שכונות נווה גן ואם המושבות הוותיקה יוצאים למאבק נגד הקמת גשר שלטענתם יפגע באיכות חייהם. נבחן תוקפו של אישור הבנייה. כתבה ראשונה בסדרה.

פורסם בתאריך:


לפני כשנתיים, כפי שדיווחנו, ראש העירייה רמי גרינברג הודיע כי בכוונתו להורות על הקמת גשר ברחוב גיסין.

על פניו, ישנן להקמת 2 מטרות: לחבר בין שכונת אם המושבות ושכונת נווה גן ולאפשר גישה לתלמידי בית ספר שגרים בנווה גן ולומדים בשש שנתי אחד העם, ביה"ס יסודי בר לב ונעמי שמר שבשכונת אם המושבות הוותיקה.

הטענות הן, שאף על פי כן, מאז הוקמו בתי ספר עוזי חיטמן ויצחק שמיר בנווה גן ותלמידי נווה גן לומדים בבתי ספר אלו. תלמידי שכונת אם המושבות לומדים בבתי הספר שבשכונתם, כך שלטענת התושבים, במרבית המקרים, תלמידים משכונה אחת אינם צריכים לעבור ולהגיע לשכונה השנייה (בעיקר, מספר הילדים שלומדים מנווה גן שלומדים באם המושבות הוא מועט).
עוד עלה החשש כי הגשר כפי שהיה במקרים אחרים יהפוך למתקן אקסטרים שעליו יסעו במהירות אופניים חשמליים, אופנועים, קורקינטים, רולרבליידס ועוד.

לפי התכנית, גודל הגשר הבנוי עם הקורה הינם 121 מטר, 3.40 מטר רוחב, והגובה 2.80 מטר.

לאחרונה נודע לתושבי שתי השכונות כי העבודות יחלו בקרוב והתושבים שחלקם לא ידע על כוונת העיר להקים את הגשר, קיבלו את הידיעה בתדהמה ובכעס רב.

היום (רביעי) העירייה תחמו וגידרו את השטח שעליו יקום הגשר.

שוחחנו עם איתי אבישר אחד ממובילי המחאה, יצויין כי ראש העירייה שלח הודעה לאבישר שלפיה יתכן שיכרתו 2 דקלים.

"אני תושב אם המושבות הוותיקה מ-2005, לפני 4 שנים החלפתי דירה באותה שכונה ועכשיו אני גר ברחוב ראש פינה, זה מאד קרוב לפארק.
לפני שבוע יצאתי למרפסת של הבית שלי ואני רואה את המדשאה שם שמiקפת באיזכורית (גדר מבטון), מדשאה שמשמשת פלטפורמה לחיי קהילה תוססים ואז עדכנו אותי שהולכים להקים גשר.

הגשר הזה הולך להיות 30-40 מטר אווירית מהבית שלי, הוא משפיע באופן ישיר על איכות חיי. מעולם לא ראיתי שום פרסום, שום הודעה או התראה על הקמת הגשר הזה. ממה שאני מבין הגשר הזה הולך לקום כפיל בחנות חרסינה, יציקת בטון באמצע מדשאה.

יש לי גם ילדים קטנים שחוצים את רח' גיסין, אבל יש חלופות טובות יותר ולכל הפחות אפשר לבוא להסביר, להראות ולהתייעץ בטח עם תושבים שחיים שם, שמושפעים באופן ישיר, אי אפשר לקבל החלטות ולהשפיע על חיי באופן ישיר בלי להתריע בפניי מראש.
זה יפגע לי בערך הדירה, באיכות החיים באופן ישיר ומיידי.
לא כך מתנהלים."

כיצד הגשר יפגע באיכות החיים?

"בשינוי הנוף, יצמצמו לי, לתושבי השכונה ולתושבי העיר את הפארק שם ויבנו לנו גשר שיפגע לי בפרטיות (הגשר המתוכנן יבנה בגובה הדירות), יש כאן זיהום תאורה ויש חלופות שהן לא פחות טובות.

 200 מטר דרומית מהבית שלי, סמוך לבתי הספר בר לב ואחד העם יש מעבר חציה, שאפשר מעליו להקים גשר בקונסטלציה זו או אחרת, גם כן ברחוב גיסין, זה אזור לא מיושב עם מרווח בשני צידי הכביש שניתן שם לסלול וישרת נאמנה וטוב יותר את תלמידי בתי הספר שלהם נועד הגשר.
אני באמת לא מבין את בחירת המקום. יש חלופה של להקים גשר תת קרקעי. סביר להניח זה עולה יותר, אבל אני לא יכול לכמת בכסף את איכות חיי.

איך אומרים: "שים שלט קטן - ים", הרי ראש העיר שרוצה לפרסם משהו הוא מפרסם אותו בפייסבוק, בשלטים, לא צריך ללמד אותו תקשורת ופרסום ושהוא רוצה לשים שלט כאן יקום בקרוב הוא יודע לעשות את זה.

אני כתושב השכונה, עם קו ראייה צמוד וישיר למדשאה, לא היה לי שמץ וחצי מושג שזה הולך לקרות ואני תוהה האם מישהו באמת רצה שלא אדע?"

למה אתה חושב כך?

ראש עיר מקבל החלטה ויש חלק שמרוצים וחלק לא, אבל כתושב העיר אני מצפה שלפחות ישמעו אותנו.  ראש העיר לא מוכן להיפגש איתנו, הוא התקשר אלי, אך לא נפגש עם התושבים, שישמע את הטענות שלנו, אולי ירגיע אותנו, אבל זה לא יקרה.

עד היום הוא התעלם מכל הפניות.

אני לא משפטן, קראתי את פרטי ההיתר שניתן ובפרטי ההיתר שניתן רשום שההיתר ניתן ל-3 שנים כל עוד מתחילה פעילות בנייה בשנה החולפת ולא התחילה פעילות בניה. קרי  ההיתר לכאורה לא תקף, בסוף העסק הזה מריח לא טוב.

בסוף העסק הזה לא מריח לא טוב, מזה שלא רצו להיפגש איתנו, בכך שזה נעשה מתחת לגלי האתר, מזה שההיתר נראה לכאורה שהוא לא בתוקף, מזה שאנחנו לא מבינים את ההיגיון במיקום שנבחר שהוא לא באמת משרת את תושבי שתי השכונות.

המיקום הגם שהוא יפגע באיכות חיי, הוא לא אידיאלי, כי בסוף לבית ספר יש עוד מרחק הליכה והילדים יעדיפו להמשיך לחצות במעבר חציה ולא לנוע לבית הספר.

האם תהיה פגיעה בפארק או בעצים?

"עובדתית התוכניות מראות שיש פגיעה בפארק, הגשר בסופו של דבר צריך לפגוש אדמה, הוא לא גשר שנגמר באוויר. הוא יפגע בפארק בוודאות, יהיו עמודי בטון שיצמצמו את שטח הפארק, לפי התכנית הרמפה מונחת על הפארק. זה בווודאות.

אם אתה מסתכל על גשרים בפרט גשרי הולכי רגל בעיר, מתקינים שם תאורת לד עוצמתית שתיכנס לי לבית זה נקרא זיהום אור וגם לעניות דעתי יש חלופה טובה יותר שגם תשרת יותר טוב את הילדים יותר טוב וגם נמצאת באזור שפחות מאוכלס במבני מגורים, 200 מטר דרומה ואני פשוט לא מבין את ההתעקשות מבחינתי לעשות את זה דווקא כאן במקום הזה.

מה השלב הבא?

"אנחנו מתארגנים וננהל מאבק ונביע את המחאה שלנו וכמובן שלא נשתוק ונאפשר לאי אלו לעשות בעיר משלהם, ננקוט בכל אמצעי שנוכל."

האם ביום שישי הזה תתקיים הפגנה?

"אני מקווה שכן, כדי שראש העיר יבין שאנחנו לא מעט תושבים ומשפחות ומושפעים מזה ואנחנו צפים שישמעו אותנו.

להלן מקרא של הגשר:
מודגש בסגול
 
הבנייה עצמה של הגשר.

 מודגש בשחור
 זו הקורה שעוברת מעל הכביש והיא תונח בסיום הבנייה. 

מודגש באדום 
 אלו הרמפות שירדו מהגשר הבנוי בשיפוע של "5 (מעלות). 

מודגש בצהוב
 אלו המדרגות.

הצגנו לדוברות מספר שאלות על מנת לקבל תגובה המתכתבת עם טענות התושבים, מוזמנים לקרוא ולהיווכח בעצמכם – האם יש קשר?

לנוכח פניות של תושבים, נבקש לדעת האם בשל הקמת הגשר ברחוב גיסין, בכוונת העירייה לכרות עצים בחורשה שבסמוך או בכלל?

האם הבנייה תבוא על חשבון הריאה הירוקה שקיימת שם?

תושבים העלו חשש   לגבי פגיעה בפרטיות ובאיכות החיים של דיירי הבניינים שבצמוד לגשר הן בצד של נווה גן והן בצד של אם המושבות עקב בניית גשר בסמיכות קרובה כל כך לתוואי הבניינים.

מדוברות העירייה נמסר:  "לאחר שנים של בקשות בנושא, ראש העיר רמי גרינברג מקדם את הקמת הגשר להולכי הרגל מעל רחוב גיסין שיהווה חיבור בין שכונת המגורים אם המושבות ובתי הספר בשכונה עם שכונת נווה גן. זאת מתוך מטרה ליצור מסלול הליכה בטוח וחלופי לחציית רחוב גיסין במקטע זה. העבודות  כוללות עבודות פיתוח משמעותיות בשני צידי הגשר, תאורה דקורטיבית, עבודות מסגרות, עבודות עפר ועוד.
כאמור, הגשר יקל על תושבי שתי השכונות: אם המושבות ונווה גן, ויקל על התלמידים הנדרשים לחצות את הכביש. פתיחת הגשר מעל רחוב גיסין הינו חלק ממערך גשרים ופיתוח רצף הליכה ממרכז שכונת אם המושבות ועד לפארק הגדול. זהו שלב נוסף ביצירת שלד של מרחב ציבורי זמין ונגיש, המעודד הליכה ורכיבה בטוחה באופניים ועל כן מדובר בפרוייקט חשוב ונצרך שיענה על בקשות התושבים באזור."

 

 

בונים להם גשר מעל הראש - חדשות בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

asafptnow@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
תכנון לקוי ומגלומני
אחד התושבים | 15:39   07.10.21