דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

איכות הסביבה וחזות העיר בפתח תקווה

מבט חודרני אל איכות הסביבה המשפיע על איכות חיינו: חזות העיר. מפגעים ועוד

איזה חום... וכמה יתושים.. איך נטפל בהם?

ברוסיה סופת טורנדו של יתושים מורעבים, איך נמנע מהם להתנחל אצלנו?

פורסם בתאריך:


מחזה מחריד - "סופת יתושים" מורעבים מתאספים במזרח רוסיה

את המחזה הנורא של מיליוני יתושים רעבים, שמתאספים למה שנראה כמו סופת טורנדו של חרקים צמאי דם, צילמו תושבים בחצי האי קמצ'טקה, שנמצא במזרח רוסיה. נחיל יתושים כזה אימתני לא ראינו מעולם. על דברים מהסוג הזה שמענו רק בסיפורים כמו יציאת מצריים, אז יצאנו לבדוק במה בדיוק מדובר והאם יש סיכוי שאי פעם נראה דבר כזה מלחיץ גם אצלנו פה בישראל.

ימי הקיץ החמים בישראל מביאים גם אותנו למפגשים בלתי רצויים עם אחד החרקים הכי מטרידים ובלתי נסבלים שיש – יתושים. אצלנו הם אמנם לא מגיעים בנחיל שנראה כמו סופת טורנדו שנלקחה מתוך סרט אימה, היתוש הישראלי דווקא אוהב להתגנב בשקט בשקט, לעקוץ ולברוח לפני שאפילו הספקנו לראות אותו. אבל בכל זאת מדובר בחרק מאותו סוג כמו זה שמככב בסרטון האימה שצולם במזרח רוסיה, אז הזמנו מומחה להדברת יתושים שיעזור לנו להבין טוב יותר מה זו התופעה הנוראית שמתרחשת בחצי האי קמצ'טקה ולמה פה בישראל אפשר לנשום לרווחה ולא צריך לחשוש שיקרה גם פה דבר דומה.

סופת טורנדו של יתושים – צפו בתיעוד

יצאנו לבדוק..

* שלום דקל גור מחברת גור הדברות ( www.gurhadbarot.com ), אתה מומחה לענייני הדברת יתושים, האם יש לך מושג מה זה הדבר הנורא מלחיץ שאנחנו רואים בסרטון שצולם במזרח רוסיה?
דקל: שלום וברכה, מה שאנחנו רואים בסרטון זה יתושים בעונת ההזדווגות שלהם, הם מחפשים את הנקבות כדי להזדווג. בהחלט מדובר בנחיל יתושים עצום, זה לא משהו שרואים כל יום. אם מסתכלים בדקדקנות בסרטון, זה נראה כמו נחיל יתושים שנע לאורך כמה מאות מטרים – זו כמות אדירה של יתושים ומפגש של בנאדם עם כזה נחיל גדול עלול להיות לא נעים ואפילו מסוכן.

* תושבי המקום מספרים שנחיל היתושים פגש אותם על הכביש, כשהם בנהיגה, ובמשך כמה מאות מטרים הם נהגו בתוך ענן שחור של יתושים. אפילו העמודים בצידי הדרך לא נשארו אדישים לכוח העצום של סופת היתושים והם רעדו בחוזקה ממיליוני היתושים שחלפו על פניהם. איך קורה כזה דבר? איך מגיעים לכזה מצב מבעית?

דקל: כדי להתרבות היתושים צריכים מקור מים עומדים, בו הם מטילים את הביצים שלהם ומשם הדרך קצרה עד להתפתחות אלפי זחלי יתושים בתוך המים והפיכתם תוך זמן קצר ליתושים מעופפים ועוקצים. כנראה שהאזור של חצי האי קמצ'טקה מבורך בהמון מקורות מים עומדים וברשויות שלא דואגות לטפל בבעיה עוד בזמן שהיא מתהווה.

ניתן לטפל במקורות המים העומדים כדי שזחלי היתושים לא יצליחו לשרוד את התפתחותם לשלב היתוש. טיפול כזה ימנע את היווצרותה של הבעיה עוד בטרם היא הופכת למטרד מסוכן, חוסר מעש בשלב המקדים יביא למצב בלתי נמנע של המון יתושים באוויר. נחיל יתושים כזה עצום עדיין לא יצא לי לראות, מדובר בתופעה בהחלט חריגה בכל קנה מידה אפשרי, כנראה שתנאי מזג האוויר ואופי השטח במקום יצרו שילוב אופטימלי עבור דגירת היתושים וכך הגענו למצב שבעונת ההזדווגות שלהם רואים כזה נחיל יתושים גדול.

הסבר על הדברת יתושים בבית

* אצלנו בישראל לא יכול לקרות מצב דומה? הרי כולנו מרגישים היטב את נוכחותם של היתושים בימים אלו של שיא הקיץ – אולי גם פה התנאים הסביבתיים יוכלו לייצר נחילי יתושים ענקיים?

דקל: הרשויות בישראל מודעות מאוד למצב השטח ולבעיות שעלולות להתפתח ללא מתן טיפול תברואה מקדים. המוקדים הבעייתיים שבהם יש מקורות מים עומדים מקבלים טיפול קבוע בדיוק בזמן שצריך כדי למנוע מהיתושים להתרבות ולהתפשט במרחב הציבורי. אז לא, אצלנו מצב כזה לא יכול להתרחש.

* אם הכל מטופל כל כך טוב אצלנו, איך בכל זאת תושבי פתח תקווה וגם תושבי ערים רבות נוספות סובלים מהמון יתושים בימי הקיץ החמים האלו?

דקל: האשמים הם אנחנו, התושבים. הרשויות בישראל עושות באמת עבודה נהדרת, היתושים מטילים ביצים במרחב הפרטי של התושבים וכך מתרבים. בימים החמים של הקיץ תוכל למצוא בריכה קטנה כמעט בכל בית, האם אחרי שהילדים סיימו לשחות בבריכה והמים כבר נהיו קצת עכורים ההורים מרוקנים את הבריכה כדי שיתושים לא יטילו בה  ביצים?

התשובה היא חד משמעית – לא.

בכל בית פרטי שמתקשר אלי להזמין הדברת יתושים אני מוצא מספר מוקדי דגירה שנמצאים בתוך השטח הפרטי של אותו אדם. זה יכול להיות ליד הצינור השקיה שאיתו ממלאים את הבריכה לילדים, זה יכול להיות כוס מים שמישהו שכח בגינה, וזה יכול להיות אפילו בשלולית מים שהצטברו מטפטוף הצינור של מערכת המיזוג הביתית. כמובן שהאנשים לא עושים את זה בכוונה, הרי הם אלו שסובלים מזה בסופו של דבר, פשוט יש להמון אנשים חוסר מודעות בנושא והם לא שמים לב למלכודות הקטנות שהם בלי לשים לב יוצרים לעצמם.

איתור מוקדי דגירה של יתושים

* אוקי, מנחם במידה מסוימת. עכשיו מה לגבי תושבי קמצ'טקה, איך הם אמורים להתמודד עם תופעת נחיל היתושים שראינו? מה צריך לעשות אחרי שהיתושים כבר נוצרו והגיעו לכאלו ממדים מלחיצים?

דקל: נכון שהסרטון מראה נחיל יתושים מלחיץ ולא שגרתי, אבל תוך כמה ימים הם כבר לא יראו עוד נחילים מסוג זה. כרגע היתושים במסע הזדווגות, לכן הם גם יוצרים את הנחיל הזה שנראה כמו סופת טורנדו – ככה הם נשארים יחד בגוש מערבולת אחד גדול ובתוכו מחפשים פרטנר להזדווגות.ברגע שתחלוף עונת הזיווג לא נראה עוד תופעות כאלו. אבל זה בדיוק הזמן של התושבים לפנות לרשויות המקומיות באזור המגורים שלהם כדי שיטפלו במוקדי הדגירה וימנעו את התפשטות היתושים. מקום שנוצר בו כזה נחיל גדול הוא גם מקום שיהיה בלתי נסבל לשהות בו בשעות הערב, כי הוא בטח מפוצץ ביתושים שמחפשים את מי אפשר לעקוץ.

 

 

 

 


 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: