דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

איכות הסביבה וחזות העיר בפתח תקווה

מבט חודרני אל איכות הסביבה המשפיע על איכות חיינו: חזות העיר. מפגעים ועוד

וקנית לי עץ ירוק מפלסטיק?

מוניקה כהן: "פלסטיק הוא אנטי טבע ממדרגה ראשונה, מזהם טבע ראשי. עצים אמיתיים הם נותני חמצן ומפחיתי זיהום." עצים הם לא קישוט ואי אפשר ליצור טבע עירוני מפלסטיק.

פורסם בתאריך:


עצים הניטעים בעיר, הם חלק מהיבט רחב יותר של טבע עירוני, אקולוגיה עירונית וקיימות. 
נטיעת עצים עשויה להביא לשיפור אקלים מקומי: מיתון חום בקיץ רוח וקור בחורף, מה שיכול לסייע לכל התושבים,  בעיקר לאלו החשופים למזג האוויר: הולכי רגל, רוכבי אופניים, ילדים שמשחקים בחוץ, אנשים בדרך לקניות וכו'. מדובר בנושא חשוב במיוחד במדינות חמות כמו ישראל.
ישנם מקומות ברחבי הארץ ובהן הרצליה ותל אביב שאף הקימו גגות אקלוגיים על גגות בנייני ציבור. 

לאחרונה, תושבי העיר הופתעו לגלות כי העצים שראו על אי התנועה ברחוב צלאח שלום בכניסה לשכונת עמישב אינם נטועים בקרקע, אלא ניצבים על פני עדניות. התושבים התקרבו לעצים והבינו לתדהמתם כי לא מדובר בעצים אמיתיים, אלא עצים מפלסטיק.

תושבים נוספים דיווחו על עצים מפלסטיק גם בצידו של כביש 40 בין צומת ירוקים לצומת סגולה.

התופעה הזו של טבע עירוני קוממה עליה לא מעט תושבים וגם את מוניקה כהן הפועלת במשך שנים למען איכות הסביבה בעיר, אשר מספרת לנו על מחשבותיה ותחשותיה כשראתה את עצי הפלסטיק:

"כפעילה סביבתית וותיקה וחובבת טבע מושבעת, קשה לי לבלוע קונספט של טבע מפלסטיק. פלסטיק הוא אנטי טבע ממדרגה ראשונה, מזהם טבע ראשי.

לכן קשה לי לקבל רעיון של גינות מכוסות דשא סינטטי . אבל עצים מפלסטיק זה כבר שיא.נכון שלא צורכים מים או תחזוקה, אולי מקשטים, אבל הם לא תחליף לדבר האמיתי במרחב הציבורי.

רח' צאלח שלום הוא הכניסה לשכונת עמישב. מסביב יש עצי אקליפטוס ושיכונים עם הרבה ירוק. אז מה פתאום עצי פלסטיק במרכז הרחוב בתוך עציצים לבנים? מוטב לא לשים כלום. זהו חוסר כבוד לטבע.

אני מקווה שמדובר במשהו זמני שיוחלף בעצים אמיתיים.

מה שהכי מזעזע אותי שיש אנשים שחושבים שזה בסדר גמור עצים מפלסטיק כי זו התייעלות וחיסכון. אז לא, עצים אמיתיים הם נותני חמצן ומפחיתי זיהום. כאשר אנשים יבינו את זה העולם יהיה טוב יותר."

יתרונות העצים לחברה, לסביבה ולבריאות

העץ סופג כ-20 קילו גרם אבק בשנה ומסנן ומטהר כ-100,000 מטר מעוקב אוויר בשנה. העץ מסוגל לייצר חמצן ואף מסייע להורדת הטמפרטורה בימות הקיץ החמים ב-4 מעלות.


- עץ אחד מסייע להפחתת הטמפרטורה בסביבתו, בימי הקיץ, בעד ארבע מעלות!

- עץ אחד יוכל לספוג בשנה 20 ק"ג אבק ו"לבלוע" 80 ק"ג תרחיפים, המכילים מתכות רעילות ככספית, ליתיום ועופרת.

- עץ אחד מנקה, מסנן ומטהר 100,000 מ"'ק אוויר מזוהם, מייצר 700 ק"ג חמצן וקולט 20 טון פחמן דו-חמצני.

- על אדם לטעת כ-200 עצים כדי "לקזז" את הזיהום שיצר במהלך חייו.

- נטיעת עצים מסייעת לשימור קרקעות ומניעת מידבור.

 - עץ אחד בקרבת הבית דומה לקיר אקוסטי – הוא מסייע משמעותית לבלימת רעשים.

להלן תגובת העירייה: "עיריית פתח תקוה משקיעה מיליוני שקלים בטיפוח חזות העיר ושיפור הנראות במרחב הציבורי. לצערנו באזור המדובר אין אפשרות להניח תשתית השקיה ולכן לא ניטעו עצי נוי, אבל במטרה לטפח את חזות רחובות העיר הוצבו עצי נוי אלטרנטיביים. עיריית פתח תקוה פועלת במגוון פעולות לשמירה על איכות הסביבה ושמירה על הקיימות ומצמצמת ככל הניתן את השימוש באביזרי נוי מפלסטיק."

וקנית לי עץ ירוק מפלסטיק? - איכות הסביבה וחזות העיר בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

asafptnow@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
אין דבר כזה
יגה | 00:30   25.07.21