דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

מידע אקטואלי על כל מה שמתרחש במלאבס, העיר הישנה ובפתח תקוה העיר החדשה.

"ראש העיר הורה לא להעסיק גמלאים"

כך הודיעה עובדת עירייה והוסיפה: "אנחנו עכשיו בעירייה מתפטרים מפנסיונרים." אם אתם גמלאים או מכירים גמלאים שמופלים מחמת גיל צרו עימנו קשר.

פורסם בתאריך:


גמלאים שמבקשים להמשיך לעבוד לפרנסתם לא יכולים לעשות זאת, בשל מדיניות שנקבעה על ידי ראש העיר.

איסור אפליה מחמת גיל מעוגנת בסעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה הקובע והאוסר על מעסיק להפלות בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת גילם במספר מקרים ובהם קבלה לעבודה. 

חוק גיל פרישה קובע כי בהגיע אדם לגיל פרישה (אישה 62 וגבר 67) רשאי המעסיק לנתק את יחסי העבודה. אין חובה שכזו. זוהי החלטה של המעסיק - במקרה שלפנינו העירייה. 

חשוב לדעת כי יש עשרות אלפי גימלאים שהגיעו לגיל פרישה ואין להם פנסיה חודשית או שהפנסיה שלהם קטנה, מצבם הכלכלי לא טוב ולעומת זאת יכולת עבודתם טובה ואפשרית.סיפור מעליב - אפלייה מחמת גיל בעיריית פתח תקווה 

ט' וא' הגיעו השנה לגיל פרישה, בריאים וצעירים בנפשם, כשהם חשים שהם שיכולים להמשיך לעבוד ולתרום לחברה. ט' חיפשה עבודה חלקית בתחומים האהובים עליהם, בין היתר בטיפול בילדים, שהרי שניהם אוהבים ילדים.
ט' ו-א' נדהמו לגלות שהעירייה לא מוכנה להעסיק אותם כמלווים של ילד כבד שמיעה רק בגלל שהם הגיעו לגיל פרישה.

ט' מספרת לנו את השתלשלות העניינים מהרגע שפנו אליהם וביקשו מהם ללוות את הילד ועד לסירוב העירייה להעסיק אותם בתואנה שראש העירייה רמי גרינברג הורה שלא להעסיק פנסיונרים.

"אנחנו היינו משפחת קלט חירום, זו משפחה אומנה במסגרת עמותת "אור שלום". אחרי שהילדים שלנו גדלו, רציתי לעשות משהו שיש בו נתינה, שיעזור לנו כחברה תומכת. אני רציתי לטפל בילדים. ביקשו מאיתנו מהעמותה להיות בית לילדים, משפחת קלט חירום. בקלט חירום מוציאים את הילדים מהמצב הקשה בבית, ילדים שלא יודעים מה לעשות איתם, אל משפחות קלט חירום עד שיימצא להם פתרון. יש בתים כאלה שמפוזרים בכל הארץ. רק שתבין מה זה ילדים בשבילנו. הם היו אצלנו בבית ולא ויתרנו עליהם עד שמצאו להם מקום טוב להיות בו.

כמה ילדים היו אצלכם?

37 ילדים. לא ביחד. אנשי משרד הרווחה הגיעו מדי פעם. היה ילד שהיה לו מקרה טראגי בבית והיו מביאים אותו לכאן, לפעמים באישון לילה, לפעמים בבוקר.
יש ילדים שהאבא רצח את האמא רצח! יש כל מיני מצבים, ילדים שרק נולדו עד גיל 5  היו כאן, אחים, ילדים בודדים, הביאו לי 2 תינוקות מבית חולים עם חבל הטבור. החלטתי שחוץ ממה שאני עובדת, אני רוצה לתרום. זו באמת זכות גדולה. זה כובע נוסף על ראשנו וזה בנפשנו.


חיפשתי עבודה, בגילאים שלנו זה לא פשוט. חיפשתי עבודה בתחום החינוך, הדרכה, עזרה.

הגעתי למתנדבת בשם רמה מרינוב - כהן שמלווה את אמו של ילד, במסגרת פרויקט עלמה שמפעילה עמותת  ע"לם.  שלחתי קורות חיים. רמה שוחחה עימי וסיפרה שקשה מאוד למצוא עובדים לסוג כזה של עבודה וחשבה שזה בהחלט יכול להתאים לנו ושמפאת הניסיון שלנו, אנחנו מתאימים לתפקיד"

מדובר בילד בן שנתיים, כבד שמיעה שלומד בבית הספר המיוחד "מיח"א" בתל אביב,  הוא לא יכול לנסוע לבד לבית הספר הוא צריך מונית ומלווה.
המלווה צריך להגיע לבית שלו להוציא את הילד בשעה 07:00 לנסוע איתו במונית, ללוות אותו עד למורה בכיתה, לראות שהוא מתיישב במקום ואז לחזור הבייתה ולאחר מכן צריך לנסוע שוב ב-15:00 עם המונית לת"א ולחזור לפ"ת. או לחילופין להישאר בת"א ולהמתין לאורך כל הזמן. ההלוך והחזור (פעם אחת) זה האחריות של המלווה. במהלך כל השבוע וגם בימי שישי. זה תל אביב, אמנם זה חשוב מאד אבל זה קשה. איך אוכל לעשות את זה חשבתי?

סגרתי את השיחה עם רמה, כאב לי הלב, הילד לא הולך לבית ספר כי אין מי שיקח אותו לבית ספר. בעלי אמר לי: "את יודעת מה, שתיקח אותי מונית ואני אחזור באוטובוס, אני אעשה את זה איתך".

מי שמממן את הפרויקט ואחראי זה העירייה. ביום חמישי רמה קיבלה תשובה חיובית מאיתנו, ביום שני התקשרו להזמין  אותי לראיון. 

אני מטפלת עכשיו בילדה בת 7 חודשים, בעלי, אני והילדה באנו לפגישה.לראיון.

כשהגענו, שאלה שם העובדת : למה באת? בקשר לעבודה?

א' אמר: אמרת לי לבוא.
העובדת הסתכלה עליו בעיניים מכווצות ואמרה: "רגע בן כמה אתה?

- רגע מה זה משנה לך? למה את שואלת?

- אתה עברת את גיל הפנסיה?
- שנינו ענינו שכן

- לא אז העבודה לא בשבילך. אנחנו עכשיו בעירייה מתפטרים מפנסיונרים ובטח שאנחנו לא מקבלים חדש.
זו מגמה חדשה, זו הוראה של ראש העיר. ראש העיר החליט שאין ולא יהיו.


- "אוקיי הפסד שלכם" עניתי 

בתגובה, העובדת אמרה: "רק רגע תני לברר עם הממונה עלי שאני לא טועה. לאחר בירור היא אמרה כן זה נכון לא מקבלים אנשים בגיל פנסיה לעבודה בעיריית פתח תקווה ולכן לא תוכלו לקבל את העבודה הזו.

מאד לקחנו ללב, ממש בכיתי, למחרת קמתי והחלטתי להילחם. חזרתי לרמה.
רמה דיברה עם הרבה גורמים וכתבה מכתב אישי שלפנים משורת הדין יש להסכים כדי להציל את הילד.

איך הרגשת?
 "ראש העירייה מפריש את הפנסיונרים ומקבל רק צעירים. אנחנו סוג ב'.
 היום גילאי 60-70 זה חמישים החדש. אנשים בריאים, חיוניים יכולים לעבוד ולתרום, למה לדחוק אותם לפינה ולוותר עליהם. איזו מין הוראה גורפת זו לא להעסיק פנסיונרים? מה ביקשנו? לעבוד כדי לעזור לילד חרש להגיע לבית הספר שלו. זו עבודה לצעירים?


מה היית רוצה להגיד לראש העירייה?
"ראש העיר רמי גרינברג, גם אתה, בעזרת השם, תגיע לגיל פרישה ואני מקווה שלא יטרקו לך את הדלת כמו שאתה עושה. מאוד עצוב"


הפליה חמורה - לפעול נגד המפלה

עוה"ד אורי פיירטג וינטר, ממשרד כהן וינטר ושות' שבעיר, מומחה לדיני עבודה: "גילנות - אפליה מחמת גיל היא הפליה קשה וכואבת, אני רואה את המקרה, כפי שתואר, בחומרה ומציע לכל גמלאי שחווה אפליה על רקע גילו לפעול כנגד המפלה" 

כאשר מדובר באפליה על רקע גיל בתחום התעסוקה בכלל ובקבלה לעבודה בפרט הפגיעה היא רבת מימדים, לא רק בעובד/מועמד לעבודה המבוגר המופלה, אלא בעסקי המעסיק ובחברה בכלל ועל כן ישנן דרכים רבות לפעול כנגד המפלה, במישור המשפטי. הדרכים הן לפנות למשרדי עורכי דין פרטיים כמו שלנו המתמחים בתחום ו/או לגופים ציבוריים כגון נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה.

מדוברות העירייה נמסר: "אין הוראה כזו"

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
34938 עוכרי דין מתנפלים בעוד 3..2..1
אחד העם 49 | 21:18   21.07.21