דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

איכות הסביבה וחזות העיר בפתח תקווה

מבט חודרני אל איכות הסביבה המשפיע על איכות חיינו: חזות העיר. מפגעים ועוד

הנחיות להתמודדות ולדיווח על מעוף הטרמיטים בפתח תקוה

פורסם בתאריך:


מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה, ד"ר גל זגרון: "מעוף הכלולות של הטרמיט הפורמוסני המתרחש בימים אלה הוא הזדמנות של פעם בשנה לגלות את קיני הטרמיטים הנחבאים בעומק האדמה. אם תיתקלו בימים הקרובים בנחיל טרמיטים מעופפים - שנוטה לצאת באזור 20:00 בערב - נסו לזהות את הקן באדמה או בעץ שממנו הם מגיחים, ודווחו לעירייה ולמשרד.

דיווחים אלו יאפשרו לנו ולעירייה לזהות קינים נוספים ולהמשיך בהתמודדות המורכבת עם פלישת הטרמיט הפורמוסני"

בימים אלו, שבהם מתקיים מעוף הכלולות של הטרמיט הפורמוסני, ובעקבות דיווחים שהתקבלו מהתושבים, עורך המשרד להגנת הסביבה פעולות ניטור ממוקדות בשיתוף עם עיריית פתח תקווה. בפעילות מקיפה של המשרד שנערכה אתמול (ג') בשעות הערב, התגלה מיקומם של שלושה קיני טרמיטים במרחב הציבורי (בעצים ובתת הקרקע), אשר יבוצע לגביהם טיפול ייעודי.

הופעתו של הטרמיט בישראל התגלתה לראשונה לפני כשנה באזור מזרח העיר. בניטורים שבוצעו בזמנו אותרו שני קינים שהתחיל הטיפול לגביהם.

הטרמיט הפורמוסני אינו מזיק לאדם, אך עלול לגרום נזק לרכוש ולפגוע בסביבה. על כן, חשוב והכרחי לאתר את הקינים ולטפל בהם. עד עתה לא דווח בישראל על נזק שנגרם לתשתיות. נציין, כי לצורך השמדת הקינים יש צורך בטיפול ארוך טווח, כמקובל במדינות נגועות ברחבי העולם.

בימים אלו מתקיים מעוף הכלולות של הטרמיט, ולכן מבקשים מהציבור להיות ערני. אם תראו כמות גדולה של טרמיטים באוויר, יש לנסות ולמצוא את מקום היציאה שלהם ולדווח על נקודות היציאה (קינים אפשריים).

במקרה של כניסת הטרמיטים למקום מגורים ולבתים, ניתן לעשות שימוש בריסוס על-ידי תכשירים כנגד חרקים מעופפים המאושרים על-ידי המשרד להגנת הסביבה לשימוש הקהל הרחב. כמו-כן, אם ויש חשד לנזק ברהיטי עץ, משקופים ומוצרי עץ בתוך הבית, יש להזמין מדביר בעל רישיון מתקדם (מדביר במבנים ושטח פתוח או מדביר באיוד) ובתוקף מהמשרד להגנת הסביבה.

ככל שיש מוצרים נגועים או חשודים כנגועים בטרמיט הפורמוסני אשר התושבים מבקשים לפנות מהבית, יש לפנות למוקד העירוני 106. אין לפנות מוצרים נגועים מהבית ללא תיאום עם העירייה!

יצוין, כי בדיווחים שהתקבלו במשרד בשאר חלקי הארץ, נמצא כי אין מדובר בטרמיט הפורמוסני וכך גם בחלק מהדיווחים בפתח תקווה עצמה.

 

סימני היכר מובהקים לזיהוי הטרמיט הפורמוסני:

  • גוף בצבע צהוב-חום וראש בצבע חום-דבש: זהו הטרמיט היחיד בישראל בעל מופע בוגר מכונף שאינו שחור אלא בצבע חום
  • הכנפיים שקופות, למעט שני עורקים עבים בשפת הכנף הקדמית המכוסים בשערות קטנות הנראות בקלות בהגדלה
  • זוג עיניים שחורות
  • 2 זוגות שווי גודל של כנפיים
  • אורכם 12-15 מ"מ מראש ועד קצה כנף

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: