דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

השתלה תחת אש: תינוק בן 5 חודשים עבר ניתוח השתלת אונת כבד במרכז שניידר בזמן ירי הרקטות למרכז הארץ

פורסם בתאריך:


הטילים שנשלחו לכיוון פתח תקווה לא עצרו את הצוות הרפואי במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, אשר ביצעו תחת האזעקות ומטח הרקטות, ניתוח מציל חיים של השתלת אונת כבד בתינוק בן 5 חודשים בלבד.

התינוק, ממרכז הארץ, חלה באופן פתאומי בצהבת שהדרדרה לאי ספיקת כבד סופנית, ונזקק להשתלת כבד דחופה להצלת חייו. לאחר שאמו נבדקה ונמצאה מתאימה לתרומה, נערך צוות מערך ההשתלות במרכז שניידר לביצוע הניתוח המורכב של השתלת אונת הכבד בתינוק. ההיערכות כללה גם ציוד רפואי מיוחד המותאם לכלי הדם הקטנים במיוחד.

 ניתוח השתלת אונת כבד מתורם חי לתינוק כל כך קטן, הינו ניתוח מורכב במיוחד, אשר דורש היערכות מיוחדת של צוותי בית החולים, בתוכם: כירורגים מומחים בהשתלות איברים בילדים, צוות יחידת האולטראסאונד, רופאי גסטרואנטרולוגיה, מרדימים ואחיות חדר ניתוח, רופאי טיפול נמרץ ועוד. במסגרת הניתוח, מוכנסים בו זמנית לחדרי ניתוח סמוכים, הן התורם המבוגר והן הילד הנזקק לתרומה. בתחילה, נלקחת אונת כבד מן התורם המבוגר, ולאחר מכן היא מועברת לחדר הניתוח של הילד. הילד הנזקק לתרומה עובר הליך של השתלת כבד, ומקבל את אונת הכבד שנתרמה עבורו.

 ההשתלה בוצעה בהובלתו של ד"ר מיכאל גורביץ, מנהל יחידת השתלות כבד, בשיתוף ד"ר ודים מזיבובסקי וד"ר אהד גואטה, רופאים במערך ההשתלות, וד"ר לודמילה קצ'קו, רופאה מרדימה.  עם סיום הניתוח, הועבר התינוק לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר, בראשות ד"ר אלחנן נחום. את תיאום ההשתלה ביצעה מתאמת המושתלים האחות מיכל שפיר.

 

 לדברי ד"ר גורביץ: "ניתוח השתלת אונת כבד הוא מהניתוחים המורכבים והמסובכים שיש, בוודאי בתינוק כה קטן. בכדי לבצע ניתוח כזה במצב חירום, נדרשים קור רוח, נחישות ושיתוף פעולה רב תחומי. אני שמח שלמרות הסיטואציה המאתגרת, הניתוח עבר בהצלחה ולאם וילד שלום".

 

לדברי אביו של התינוק: "אין מילים בפי להודות לצוות המדהים של מרכז שניידר שתיפקד בצורה כל כך מקצועית והמשיך להציל חיים, אפילו בזמן אזעקות וטילים. בניתוח הזה הפקדתי בידי הרופאים גם את אישתי וגם בני, ועל כך אהיה אסיר תודה לנצח".

 

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל. מאז הקמתו בוצעו למעלה מ- 600 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער, באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.

 

בתמונה המצורפת: השתלה תחת אש- צוות חדר הניתוח בזמן ההשתלה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: