דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

פרשת השבוע בפתח תקווה

פרשת השבוע

פרשת "כי תישא"

הצדקה – היא הערובה להצלה מסכנות העולם. "לתת את תרומת ה' לכפר על נפשותיכם" (ל, טו)

פורסם בתאריך:


בפרשתנו, התורה מצווה עלינו לתת את מחצית השקל לבית המקדש, כופר נפש, תרומת ה' לכפר על נפשותינו, שנתינת הצדקה מסוגלת יותר מכל המצוות להציל מסכנות, כמו שכתוב, "וצדקה תציל ממוות" (משלי יא, ד).

ואמנם, כל המצוות מביאות חיים וברכה לאדם, שנאמר "יראת ה' מקור חיים" (משלי יד, כז), וכן התורה מכריזה ואומרת "כי מוצאי מצא חיים ויפק רצון מה'" (משלי ח, לה), אך ישנה סגולה מיוחדת במצוות הצדקה, שאילו כל המצוות מכריעות את האדם מכף חובה לכף זכות וזוכה לחיים במידה ומשקל של המצוות הנזקפות לזכותו של האדם גובר על משקל העבירות שלו, אבל הצדקה בכוחה להציל את האדם מגזירות קשות ורעות גם ללא זכויות המספיקות להכריעו לכף זכות, פעולתה היא פעולה ישירה של הצלה ממוות.

העולם הוא ים סוער, והסכנות הרבות שבו אופפות את האדם כגלים שוטפים בכל רגע ורגע מהחיים, התורה והמצוות הם האניה שבה האדם מסתתר מפני הסכנות, אם עובר האדם עבירות, הרי הוא שובר את האניה, וכביכול נזרק ללב ים, אל הגלים המאיימים להטביעו, אבל אם תהיה לו סירת הצלה, יכול להציל את נפשו, גם אם האניה כבר נשברה והוא בתוך הים.

סירת ההצלה הזו, היא מצוות הצדקה! כל המצוות לא יועילו להצילו מרעות אם רובו עוונות, ורק מצוות הצדקה מיוחדת היא בזה, שהיא קרש ההצלה להצילו אפילו אם כבר נגזרו עליו גזירות רעות ורבות, ואפילו אם רובו עבירות.

ובאמת, כאשר מישהו משדל ומזרז את חברו לעשות אחת מן המצוות, בוודאי שעושה לו את הטובה הגדולה ביותר בעולם, אבל אם בא להתרימו לצדקה – טובתו עמו היא גדולה ביותר, כי הרי זה כמי שבא להציל את נפשו, ולפעמים, יתכן שהדבר הוא כפשוטו ממש, שכבר נגזרה על האדם איזו תאונה קשה חלילה, או גזירה רעה, והקדוש ברוך הוא ברוב רחמיו, שולח לאדם איזה עני או גבאי צדקה לדפוק על דלתו, כדי להכין לו קרש הצלה להצילו מהן.

מה נואלו אפוא, אותם האנשים המתייחסים אל המתרים אותם בצדקה כמטרד וכמעמסה, ובפנים זועפות נותנים לו כמה פרוטות כדי לצאת ידי חובה ולסלק את המטרד, ואינם מבינים שיש לקבלו בסבר פנים יפות ולשפוך עליו רוב תודות על שהכניס לביתם ברכה וחיים, להם ולבני משפחתם.

זהו שנאמר, "לא יועיל הון ביום עברה, וצדקה תציל ממוות" (משלי יא, ד),  "הון", היינו מצוות רבות, לפעמים גם הם לא יועילו כאשר ישנו חרון אף וכעס עליו במרומים, אבל הצדקה, אפילו ביום עברה וכעס, תציל ממוות, וכל מי שנותן יותר – ניצל יותר, ומביא ברכה ושלום לביתו, כמו שכתוב, "והיה מעשה הצדקה שלום", (ישעיה לב, יז).

בברכת שבת שלום ומבורך

הרב צוריאל קריספל

 

 

פרשת "כי תישא" - פרשת השבוע בפתח תקווה

נכתב על ידי

הרב צוריאל קריספל

בוגר ישיבה גבוהה ובית המדרש לרבנים ודיינים "יחווה דעת" בירושלים, בראשות של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. הרב צוריאל שירת כלוחם בגולני ולחם במלחמת של"ג הראשונה. הקים מערך של בתי ספר ברחבי הארץ והיה מנהל בית -הספר "אוצר החיים" בבאר שבע. לימים כיהן כעוזרו של שר הבינוי והשיכון ומונה ליו"ר מנהלת.ההקמה של העיר אלעד. בשנת.95 מונה ליו"ר המועצה הממונה ואף כיהן כ-10 שנים כראש העיר הראשון הנבחר. כיום לאחר שנקרא שוב לדגל הוא מכהן כסגן ראש עיר באלעד.

ptnow10@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: