דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

מתנה לחיים

בעיר פתח תקווה גרים כ-20 תורמים (בתמונה) שתרמו כליה לאדם שאינם מכירים בסיוע של עמותת "מתנת חיים". נשוחח הן עם הנתרמים והם עם התורמים ונעקוב אחריהם.

פורסם בתאריך:


1,000 השתלות כליה מתורמים מתנדבים! 

יותר ויותר אנשים  סובלים מאי ספיקת כליות ומייחלים ליום בו ימצא עבורם תורם שיגאל אותם מטיפולי הדיאליזה המייגעים ומלעבור השתלת כליה. המודעות לנושא עלתה, בזכות עמותות, פרסומים בתקשורת וריבוי המקרים של אנשים שפונים לציבור הרחב בבקשה לסייע להם במציאת תורם כלייה מתאים.

כדי להבין את נושא השתלות הכליות לעומק, חשוב להכיר את הנושא משתי זוויות מבט של התורם ושל הנתרם.

בתאריך 4 באפריל 2021 ציינה עמותת "מתנת חיים" את ההשתלה ה-1,000 דרך העמותה! חגי הראל עורך דין מרמת הגולן, הוא התורם האלף של "מתנת חיים".

בעיר פתח תקווה  מתגוררים כעשרים תורמים אשר מסרו, בהתנדבות מלאה, כליה מגופם לאדם שאינם מכירים. לכולם סייעה עמותת "מתנת חיים".

במהלך חודש מרץ 2021 נפגשו חלק מתורמי הכליה מפתח תקווה לתמונה משותפת באגם האקולוגי בעיר, במטרה להעלות את המודעות לפעילות העמותה בקרב תושבי העיר.

ביום ראשון ה 11/4/21 נפתחו שישה חדרי ניתוח, ושלושה אנשים קיבלו חיים מתורמים אלטרואיסטים, בשלוש השתלות שהתבצעו במרכז ההשתלות בלינסון בפתח תקווה

החולה, שוטר תושב המרכז, שממתין להשתלה שנים ארוכות - רומן בן אלה והתורמת היקרה, תושבת השומרון - רווית בת שלווה.  החולה, אברך תושב המרכז -חננאל בן לאה והתורמת היקרה, תושבת הצפון - אורלי בת נינט.


מה גורם לאדם להחליט לתרום כליה?

תרומת כליה של אדם היא מעשה התנדבותי לחלוטין.
לרוב התורמים אינם  מכירים כלל את האדם הזקוק להשתלת הכליה.
תרומות הכליה הפכו לתופעה ייחודית למדינת ישראל ונדירה בעולם.  מדובר באנשים בריאים לחלוטין אשר מתנדבים מרצונם החופשי לתרום איבר מגופם עבור אדם שברוב המקרים הם אינם מכירים כלל וכלל וזוכים להכירו רק בתקופת ההכנה לניתוח.

תרומת הכליה כרוכה בניתוח ובשמירה על הנחיות הרופאים. 
בסופו של דבר, התהליך מסתכם בכך שהתורם נכנס לחדר הניתוח כשהוא בריא ויוצא ממנו בלא אחת מכליותיו.

מתנת חיים


עמותת "מתנת חיים" מוכיחה שהכול אפשרי – והמספרים מדברים בעד עצמם.

כאמור, בשבוע שעבר ציינה העמותה 1,000 תורמי כליה בישראל דרך העמותה.

עמותת "מתנת חיים" נוסדה בשנת 2009 על ידי הרב ישעיהו הבר ז"ל, שעבר בעצמו השתלת כליה והחליט להפוך את הקושי הבריאותי שלו למפעל חיים ולהצלה עבור רבים אחרים, זאת על ידי הקמת ארגון שיסייע למטופלי דיאליזה למצוא תורמי כליה, במקרה ובני משפחותיהם אינם יכולים מטעמים רפואיים לעשות זאת.

אשתו של הרב הבר, רחל, ליוותה אותו מאז, ויחד שניהם הובילו את מפעל החסד העצום הזה כעמותה ללא כוונת רווח.

בשבוע שעבר פורסמה כתבה מרתקת בחדשות 13 של הכתבת אראלה שטרנבך שכותרתה: מתנת חיים: כך הפכה ישראל לשיאנית בתרומות אלטרואיסטיות. הכתבה מביאה את סיפורם האמיץ של התורמים והקשיים הנוראים של הנתרמים שלרוב סובלים מכאבים ומותשים מהחיבור למכונת דיאליזה לעיתים במשך שנים – 3 או 4 פעמים בשבוע.

קישור לכתבה בחדשות 13


בימים אלו  במתנת חיים, משקיעים מאמצים להגברת המודעות הציבורית לעובדה שעל פי כל המחקרים הרפואיים תרומת כליה מן החי אינה מהווה סיכון לתורם, ומתבצעת במינימום סיכונים וחוסר נוחות.

אחת המטרות של העמותה היא לקצר ולפשט את ההליכים המנהליים לאישור תרומת כליה מן החי: אנו מלווים את התורם והמושתל בנבכי מסדרונות בתי החולים, מייעצים ומדריכים בענייני רפואה וזכויות המטופלים, ועוד. 

עד כה עלה בידי העמותה ללוות מאות השתלות מוצלחות שנעשו בארץ, וחלקם (במקרים של סיבוכים נדירים) בארצות הברית. כמו גם מספר השתלות שבוצעו בסניף שלנו בלונדון ובסניף בבריסל. עם הזמן, גבר קצב הפניות אלינו, אפשרויות ההשתלה לתושבי ישראל בחו"ל הצטמצמו מאד, והחולים מחפשים אחר פתרון אידיאלי.

ארגון מתנת חיים שם לעצמו מטרה להנגיש בפני הציבור הרחב את המידע הרב שצבר במהלך שנים ארוכות ממקורות שונים בנושא השתלות כליה. הצעד הראשון והחשוב מכל הוא המחקרים הדנים ברמת הסיכון המינימלית לתורם, וההשלכות הצפויות מתרומת כליה.

מתנת חיים מפרסמת בציבור ובתקשורת ובכך מעלה את המודעות לאפשרות של תרומת כליה בהתנדבות, מגייסת ומלווה את המתנדבים, מסייעת להתגבר על מחסומים בירוקרטיים, פותרת בעיות נקודתיות שמעכבות את התהליך, ועוד.

העמותה מתקיימת אך ורק מתרומות וללא סיוע ממשלתי כלשהוא על אף שפעילותה חוסכת לקופת המדינה מיליוני שקלים בכל שנה דוגמת עלות טיפולי הדיאליזה וטיפולים שונים לסובלים מאי ספיקת כליות.

לפני שנה, כפי שדיווחנו באופן פתאומי, חלה הרב הבר בקורונה, ונפטר באופן טראגי בגיל 55. מאז פטירתו, אשתו רחל נושאת לבדה בעול ניהול עמותת "מתנת חיים". בשנה החולפת תורמי כליה רבים הקדישו את תרומתם לזכרו של הרב הבר ז"ל.

בעמותה מדגישים: "כיום אנו ניצבים בפני חולים רבים, חלקם בעלי משפחות, הורים המטופלים בילדים קטנים, ואחרים בעלי רקע קשה של סבל מתמשך, ואנו חסרי מענה עבורם. מלאי המתנדבים לתרומות כליה מצומצם, ואנו עושים מאמצים גדולים להחדרת המודעות הציבורית לאפשרות של תרומה מצילת חיים."


למידע נוסף על תרומת כליה – פנו לטלפון של עמותת "מתנת חיים" במספר 02-5000755. ניתן גם להיכנס לאתר העמותה או לדף הפייסבוק שלה.

מתנה לחיים - בריאות בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

asafptnow@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: