דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

קהילות בפתח תקווה

כל מה בפ"ת מתוכננים 13 רובעים, יש בה מספר גדול של שכונות, כאן הבמה לקהילות באשר הם.

לזכרו של מנחם

פורסם בתאריך:


אם עברתם בשבועיים האחרונים ברחוב קק"ל בכניסה לבית החולים "השרון" לבטח תהיתם אודות הספסל והארונית המכילה ספריה קהילתית, העומדים על גבי דק עץ מרהיב משולב באבני המדרכה, מקורים בפרגולת עץ יפה ומצילה ולצידם פח מסוגנן לשמירה על הניקיון.

סיפורו של הספסל הייחודי בנוף העיר והראשון מסוגו בנוף ההנצחה בבישראל, נולד לאחר פטירתו של רבי מנחם מנדלביץ הלוי ז"ל - גבאי בית הכנסת בי"ח "השרון" משך כ- 40 שנה.

אביו של תושב כפר גנים יוסי (מנדלביץ) שקד, עת שקל יחד עם זוגתו דינה מה היא הדרך הראויה ביותר להנצחת אביו מורשתו ופועלו.
הצעתה של דינה להנציחו על גבי ספסל בדומה לספסלי העץ בסנטרל פארק בניו יורק. עליהם חרוטים שמות ידוענים ויקירי העיר. הדליקה יצירתיות ממנה נהנים כיום החולים והבאים בשערי בית החולים.

לאחר שהעלו על הכתב את הרעיון היצירתי וקיבלו את הסכמתן של אחיותיו של יוסי פזית לזר ומיכל אליאב, להנצחת אביהם בדרך זו. פנתה המשפחה לעירייה ולגב' שלומית אדלשטיין מנהלת אגף ההנצחה, ולוועדת ההנצחה של העירייה שאישרה את פרויקט ההנצחה מטעמה.

לדברי יוסי, העירייה על שלל הגורמים, החל במנהלים ועד לדרגי השטח נרתמו בחפץ לב, וסייעו מי בעצה טובה ומי בהקמה הפיזית עצמה. את העיצוב הסופי, הייצור וההרכבה ביצעה חברת "עמית ריהוט רחוב וגן בע"מ" מטבריה, בניהולו של שרון עמית שלקח את הפרויקט תחת חסותו האישית, תוך שהוא מקדיש לו זמן ומאמץ חריגים.  

מספר יוסי על אביו:

"כל חייו של אבינו, פעל בשקט נפשי והקרין רוגע על סביבתו. לא ימצאו איש או אשה שיעידו רעה על אבא, אין איש בעולם שאיתו רב, או הגיע לכלל מריבה. כל חייו, דרכי נועם וסלחנות עד כדי שהיה מוציא אותי מדעתי. איש של חסד וצדקה, עד יומו האחרון.

משנתו ואמירת חייו "המריבה של היום, תימצא טיפשית מחר" - מורשת היא לכולם.

מנחם מנדל מנדלביץ ז"ל, בן הזקונים של רבי אברהם דוד וזוגתו שושנה רייזל לבית פליוב, אחיהם של משה ושמואל ז"ל. יליד 1926 ותושב פתח תקווה משנת 1934, תלמיד בית הספר "שארית ישראל" וישיבת "חברון" בירושלים. בנו של רבי אברהם דוד מנדלביץ זצ"ל, אקונום ישיבת לומזה ומאבני היסוד בה. חבר האצ"ל, פדוי שבי, לוחם בגדוד הפורצים, ממקימי משרד הדואר / בזק בעירנו. מנהלן של מרכזיות הטלפון הראשונות בעיר, בתפקידו האחרון, סגן מנהל נפת פתח תקווה בבזק. הראשון ששבר את תקרת הזכוכית ועבר מהתחום הטכני לניהול.

קרוב ל- 40 שנה - גבאי בבית כנסת שבבית חולים "השרון" בו הפליא לעשות "מישברייך" לחולים ולעולים לתורה. נפטר בשיבה טובה בביתו במיטתו בגיל 93. על מצבתו בבית העלמין סגולה חקוקות המילים:                              

מנחם מנדלביץ ז"ל 1926 - 2019 - איש ישר, ירא שמים וסר מרע, משמח בריות ושמח בחלקו


ספסל וספריה קהילתית זו נתרמו להנצחת שמו ומורשתו ע"י ילדיו פזית  לזר, מיכל אליאב ויוסי (מנדלביץ) שקד.
 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: