דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

מידע אקטואלי על כל מה שמתרחש במלאבס, העיר הישנה ובפתח תקוה העיר החדשה.

בניגוד לגרינברג: המשרד להגנ"ס ויותר מ- 10 רשויות מקומיות וארגונים מתנגדים להקמת תחנת כח בצומת קסם

הערב בישיבת המועצה יתקיים דיון בהצעת הסדר של חברי האופוזיציה בנושא. ראש העיר הודיע כי לא יגיש התנגדויות ואף רצה למנוע את הדיון בהצעת לסדר של חברי האופוזיציה. לאחר שהוגשה עתירה לבית המשפט, גרינברג נעתר לבקשתם.

פורסם בתאריך:


בתאריך 11/1/2021 אישרה הועדה הארצית לתכנון ובניה של תשתיות לאומיות להפקיד את התכנית להקמת תחנת הכח הפרטית בצומת קסם (תת"ל 98.((
התחנה אמורה לקום במרחק של כ- 5 ק"מ  משכונות כפר אברהם, הדר המושבות, נווה גן ונווה דקלים, ועלולה לסכן את בריאותם של תושבי השכונות האלו.

יצויין כי התכנית בוטלה והוחזרה שוב
ניתן להגיש התנגדויות להקמת התחנה עד לתאריך 6/4/21.
בתחילה, ראש העירייה רמי גרינברג הודיע כי אין בכוונתו להגיש התנגדות.
לאחר שחברי האופוזיציה עתרו לבית המשפט, גרינברג נעתר לבקשתם ושילב את הצעתם בסדר היום.

הערב בישיבת המועצה יערך דיון בנושא לאור ההצעה לסדר של חברי האופוזיציה (הפורום) המשותף.

יו"ר המטה לבינוי שפוי משה פישר אמר ל"פ"ת עכשיו": " הקמת תחנת הכוח בצומת קסם היא סכנה אמיתית וממשית לנזק סביבתי חמור - לאדם ולסביבה. הסכנות הבריאותיות אליהן עלולים להיחשף תושבי פתח תקווה והסביבה, כתוצאה מהקמת תחנת כח גדולה בצומת קסם -  קשות.  תחנת כוח שתהיה רק במרחק של 4 -5 ק"מ, תביא עימה סכנות רבות. לדוגמא יש את סכנת חלחול הדלק שתפגע במי התהום שלנו, גם סכנות אחרות יכולות להתרחש ולגרום לשריפה ולזיהום אוויר חמור. לא צריך לחכות שאסון נורא יתרחש כדי שנאמין ונבין.

מעציב ומדאיג שעמדת עיריית פ"ת לא מתנגדת למיקום של תחנת הכוח בצומת קסם שהיא קרובה מאוד לעיר, ובמיוחד לשכונות מזרח העיר. במציאות של תקלה, האפקטים של הרעלה סביבתית יתפשטו מהר מאוד. 

מנגד: המשרד לאיכות הסביבה- מתנגד.

צריך לדעת כי  14 רשויות מקומיות שחלקן ממוקם רחוק יותר מפתח תקווה יחסית לתחנה הכוח מנהלות מאבק נגד הקמתה. הוד השרון, כפר סבא, ראש העין, אורנית, מועצה אזורית דרום השרון, כפר קאסם, ג'לג'וליה, כוכב יאיר, מועצה איזורית שומרון ועוד. גם המשרד להגנת הסביבה אשר מבין בזיהום מתנגד גם הוא.

רשויות רבות קבעו והביעו עמדה נחרצת נגד הקמתה של תחנת כוח מזהמת במקום מרכזי וקרוב כל כך. צריך להפסיק עם פוליטיקה קטנה של חישובים זרים ולעשות הכל כדי לשמור על בריאות הציבור, בואו לא נאמר לנו זה לא יקרה, בואו ונתנגד למפגע  שעלול לקום בפתח ביתנו."

פרופ' אלון טל הפועל ביחד עם שר החקלאות וראשי רשויות נגד התכנית אמר: " האמת היא, שהיו שנים, לא בעבר הרחוק, כאשר תחנות כוח מגז נחשבו לשלב ביניים חשוב במעבר ממשק מבוסס פחם.  ימים אלה חלפו.  היום המאמץ הלאומי צריך להיות מקסום חשמל מאנרגיה מתחדשת. מערכת חשמל מבוזרת היא הגיונית סביבתית, ביטחונית ועכשיו כלכלית.  צריך רק רצון פוליטי כדי לעבור מחשיבת העבר לחשיבת עתיד בריא ויציב יותר. כאשר הנהגה פוליטית מצטרפת לציבור ערני ודעתנית, דומה ש-״קיימות״ יכולה להפוך לנורמה. 

עו"ד אורי אהד יו"ר סיעת הביצועיסטים והפורום המשותף:

"הקמת תחנת הכח הפרטית במרחק של עד 5 קמ בקו אווירי משכונות העיר תחשוף כמעט בוודאות עשרות אלפי תושבים לסכנות בריאותיות ותהיה בכיה לדורות.

חובתנו כשליחי ציבור. לפעול ולעצור סכנה זו אליה מתנגדים גם המשרד לאיכו"ס וכגם משרד האנרגיה"

עלינו להבטיח כי קולה של פתח תקווה יישמע באופן ברור נגד המפגע המסוכן.

מלשכת ראש העיר נמסר:  "המרחק האווירי בין מיקום תחנת הכוח המתוכננת בקסם לבין קו המגורים הראשון באם המושבות הוא למעלה מ-4 ק"מ. על כן, במסגרת בדיקה מקיפה שנערכה ע"י גורמי המקצוע ברשות בנושא, פ"ת לא צפויה להיפגע מהקמת התחנה בשום צורה ועל כן אין צורך בהגשת ההתנגדות.

בניגוד לפופוליסטיים מהאופוזיציה שמנסים לתפוס טרמפ בתקווה לקושש קצת אהדה, ראש העיר רמי גרינברג פעל באופן מקיף ויסודי כאשר היתה סכנה ממשית להקמת מסוף הדלקים אשר היה אמור לתמוך תחנת הכוח המדוברת. לאור התנגדותו הנחרצת של ראש העיר בוטל התכנון להקמת מסוף הדלקים בתחומי פתח תקוה,

בסמוך לשכונת אם המושבות. בנוסף, בשל התנגדותו של ראש העיר, התחנה לשריפת פסולת שהיתה אמורה לקום באזור צומת מורשה לא מקודמת. כך, בניגוד לאלה שידועים ביכולות הדיבור שלהם בלבד, ראש העיר הוכיח ולא פעם אחת יכולות עשייה משמעותיות שגם הביאו לתוצאות בשטח."

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
ראש עיר מהליכוד לא מתנגד לתכנית שדוחף הל (ל"ת)
מתי | 12:22   02.03.21
2
טווח ההשפעה רדיוס של 10 ק"מ
מישהי | 08:23   01.03.21
1
חובה להתנגד לתחנת הכוח למען בריאות התושב
אליעזר קצנשטיין | 19:49   28.02.21