דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

תרבות ופנאי בפתח תקווה

תרבות, פנאי, בידור, מופעים, סרטים

בדרכי נועם חוזרים לתקופת הביטלס עם המומחה למוזיקה

היסטוריון המוזיקה והמוזיקאי, נעם רפפורט, הוציא לפני כשבועיים את ספרו השלישי, "ביטלמאניה!", וכבר עובד על הרביעי. רפפורט חוזר לאמנים הגדולים בספריו ובהרצאותיו בהיכל התרבות בעיר.

פורסם בתאריך:


אחד מהמומחים הגדולים ביותר למוזיקה ישראלית ולמוזיקת רוק הוא תושב העיר, נעם רפפורט.
רפפורט הוציא לפני כשבועיים את ספרו השלישי "ביטלמאניה!" והוא כבר עובד על הספר הרביעי.

רפפורט הוא הסטוריון מוזיקה שמלא וגדוש בסיפורים מאחורי הקלעים ומאחורי הצלילים של המוזיקה, האמנים והלהקות שהפכו לאגדות מוזיקה.

את התמחותו המוזיקלית, התחיל נעם רפפורט בשנת 1998 כבוגר בית הספר למוזיקה רימון, במסלול עיבוד והלחנה. מאז גם חזר ללמד שם ובהצלחה בקורס ששמו "גיבורי המוזיקה הישראלית". רפפורט גם ניגן כקלידן בהפקות מוזיקה רבות לאמנים ידועים כמו חמי רודנר, להקת רוקפור, דני סנדרסון, אושיק לוי ועוד.

רפפורט כתב שלושה ספרי רוק שיצאו לאור בהוצאת "מרום תרבות ישראלית" ("רוק מסביב לשעון", "רוק ישראלי 1973-1967" ו"ביטלמאניה").

רפפורט מספר: "מטרתי היא להביא לקהל את הסיפורים האמיתיים שמאחורי הצלילים, באופן נגיש אך מדויק.
שידרתי בתחנות רדיו שונות וכמרצה אני מופיע בכל הארץ ומביא לכל שוחרי התרבות את מנהרת הזמן הקסומה שבניתי על הסיקסטיז והסבנטיז."

לפני כשבועיים יצא הספר השלישי שלי שנקרא "ביטלמאניה!" והוא מביא את הסיפור השלם של הביטלס, עם המון עובדות שלא פורסמו באף ספר עליהם בעולם. פורסמו אלפי ספרים על הביטלס ועדיין הצלחתי לחשוף המון פרטי מידע נדירים ביותר. כשהתחלתי לעבוד על הספר, כל הזמן שאלו אותי, מה יש לי לחדש על הביטלס. זו שאלה מתבקשת ובסופו של דבר ולאחר שלוש שנים של מחקרים, הצלבות מידע וראיונות אישיים, הצלחתי להוציא את הספר לאור גם בעזרת headstart , שזה פרויקט מימון המונים.
 

למי שלא השתתף, מה סיפרת לקהל בהרצאה על הביטלס בהיכל התרבות?

ההרצאה שערכתי בהיכל התרבות בפתח תקווה בנוייה על הספר, מאמצע הדרך עד הפירוק הסופי, כשההרצאה כוללת דוקומנטים מאד נדירים ופרטי מידע שגם המעריצים המושבעים הופתעו לראות כמו שאני הופתעתי לגלות אותם.

איך אתה רואה את ההשפעה של הביטלס על הדורות שבאו אחריהם?

לולא הביטלס, כל עולם התרבות המוזיקלי היה נראה אחרת לגמרי, כי הם סללו את הדרך לכל מיני דברים שהפכו לקלאסיקות. התופעה של הביטלס פרצה ושינתה את כללי המשחק. הניסיונות המוזיקליים שלהם הפכו אבן דרך ללהקות אחרות. לולא הביטלס, לא היו להקות רבות וידועות אחרות ועולם המוזיקה היה נראה אחרת לגמרי מזה שאנו מכירים. הביטלס היו לפני הכל ואין לי ספק שאם הם היו מנגנים היום בפעם הראשונה, בשנות האלפיים, הם לא היו מצליחים כמו פעם. כי, אחרי הכל, העולם השתנה.

יש משהו בתקופה של אז, עם הטקסטורה האנושית והנאיבית של אז, שגרם לביטלס לצמוח למעלה. בספר שלי אני גם מתאר לא רק את הביטלס אלא את כל התקופה שמסביב. פעם דברים היו נראים אחרת.

מספר שאלות קצרות לסיום:

מי החבר האהוב עליך ביותר בביטלס?

פול מקרטני

מה השיר האהוב עליך של הביטלס?

I WANT YOU (SHE'S SO HEAVY)

מה הסיפורים המעניינים ביותר בספר?

קשה לבחור כי יש המון עניין. מפורטת בספר, למשל, מערכת היחסים בין חברי הלהקה בכל רגע נתון. בספר גם מפורט מה שמאחורי השירים.

הספר גם חושף המון מפרטי מידע שלא פורסמו עד צאתו על ידי אף ספר עולמי על הביטלס, כולל הסיפור המלא מאחורי אי הבאת הלהקה לארץ, בשנת 1964..

הרי לא סתם לקח לי כשלוש שנים לאסוף עוד חומרים ולכתוב את זה... 

 

בדרכי נועם חוזרים לתקופת הביטלס - תרבות ופנאי בפתח תקווה

נכתב על ידי

אסף פרידור

B.A בממשל, המרכז הבינתחומי בהרצליה. M.A במדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח: שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף הציבור.

asafptnow@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: