דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

היה פעם בפתח תקווה

מדור שיביא סיפורים על אישים ומקומות בהסטוריה של העיר

מלחמה מאחורי העדשה

השבוע צוינו 30 שנה למלחמת המפרץ. הצלם המיתולוגי סמי פרג' ז"ל ובנו סיוון תיעדו את המתרחש ברחבי העיר בזמן המלחמה. בתמונה: מני פאר ז"ל וקורין אל על שרים לצוות הרפואי בבילינסון. כנסו לגלריה בסיום הכתבה.

פורסם בתאריך:


]בימים אלו מלאו 30 שנה למלחמת המפרץ, בה העיר פתח תקווה היתה לחזית  של העורף.

הרעיון לצילום אווירת המלחמה בעיר פתח תקווה נולד עם פרוץ המלחמה, כשנודע שפרצה מלחמת המפרץ.

סמי וסיון פרג' צלמי דובר צה"ל לשעבר היו בסטודיו בעיר  כשפרצה המלחמה וידעו שלחזית לא יוכלו להגיע.

לכן החליטו שיצלמו את העורף שהפך לחזית בין לילה.

סיון השתחרר זמן קצר לפני המלחמה משירותו כצלם צבאי בדובר צה"ל ושימש כצלם מערכת של העיתון "העולם הזה"  והמקומונים בעיר וסמי פרג' היה הצלם של העיר.

ביחד הכירו את העיר ואת ההתנהלות בעת צילום במלחמה  סמי פרג' תעד את מלחמות ישראל בעברו כצלם דובר צה"ל וביחד היו לצוות צילום שרץ ונסע בין הפגיעות ותעד את חיי התושבים, והווי העיר בתקופת המלחמה.

לגלריית התמונות של צילומי סמי וסיון פרג' לחצו על קישור זה


מעבדת הצילום בעיר הייתה למעבדת חרום של צה"ל והמשפחה בגלל מיקומה מתחת לאדמה. עם השמע האזעקה היו דרוכים ויוצאים לשטח והגיעו במהירות עם כוחות הבטחון.

 תמונות התערוכה פורסמו בעיתונות המקומית הארצית והבינלאומית. .עם סיום התערוכה החליטו סמי וסיון ליצור תערוכה מתקופת המלחמה, התערוכה הוצגה בפסטיבל האביב בעיר, בתערוכת הצילום פוטומיקס ברחבי הארץ וגם בחול במסגרת נסיעה של להקות הנער של פתח תיקווה לארה"ב.

בארה"ב התערוכה הוצגה בניו יורק ובאוקלהומה ,שם קיבל סמי פרג' אזרחות כבוד על האומץ והאומנות בתעוד עיר במלחמה ,סיון פרג'השתתף גם בתערוכת צילומים מהמלחמה שיזם משרד החוץ.לאורך השני הייתה התערוכה כלי הסברה לאוירה בארץ ובעיר פתח תיקווה בפרט בזמן המלחמה .

הצילומים מהמלחמה צולמו בפילמים ובימים אלו במסגרת הקמת הארכיון של סמי וסיון פרג'  נסרקו והפכו לעדות דיגטלית של התקופה שבה יוכלו לשתף את הווי העיר לאורך השנים.[pic_27990}

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: