דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

מידע אקטואלי על כל מה שמתרחש במלאבס, העיר הישנה ובפתח תקוה העיר החדשה.

"הסדרה "טהרן" זה רק קצה הקרחון" - כך שר המודיעין אלי כהן בראיון מיוחד לפ"ת עכשיו

"בעבודת זרועות המודיעין שלנו המציאות עולה על כל דמיון"

פורסם בתאריך:


שר המודיעין אלי כהן, ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג וראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא חנכו השבוע את פרויקט ממריאות להכשרה ושילוב בני ובנות נוער בתפקידי עלית במערך הסייבר בצה"ל, שב"כ, מוסד ואמ"ן. לרגל השקת הפרויקט, קיימנו ראיון מיוחד עם השר אלי כהן, ושוחחנו גם על תפקידו כשר המודיעין: האיומים הביטחוניים על מדינת ישראל ועבודת זרועות המודיעין, על האירועים ההיסטוריים שהמשרד היה שותף להם, מציאת פתרונות טכנולוגיים לאיתור החולים באמצעות כלי השב"כ, קידום הנוער בפריפריות לתפקידי מודיעין נחשקים, ועל השינויים העיקריים שהוביל כשר הכלכלה והתעשייה, שהשפעתם ניכרת גם כיום בהתמודדות עם משבר הקורונה.    

אלי כהן, נחשב לשר נמרץ ופעיל ואומרים עליו שהוא עובד ללא הפסקה.  כשכיהן כשר הכלכלה הוא לא נרתע ממלחמה מוצהרת במונופולים, קידם רפורמות רבות וחשובות, הביא לחתימה על חמישה הסכמי סחר חדשים, פתח עשרות מפעלים ביהודה ושומרון ובפריפריה, ושבר את שיא הייצוא הישראלי כשחצה את ה-114 מיליארד דולר. אלה  רק חלק קטן מהישגיו.

ב-17 במאי 2020 מונה בפעם השנייה לכהן כשר הממונה על משרד המודיעין בממשלת ישראל. ראיון חגיגי עם איש ליכוד המכונה "רפורמטור" שהביא את הכלכלה הישראלית לשיאים חדשים וכעת מסתער על תפקידו כשר המודיעין.

ראשית, מה תוכל לומר לנו על פרויקט ממריאות, הפרויקט שחנכת השבוע בפתח תקווה יחד עם ראש העיר רמי גרינברג וראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא?

תכנית ממריאות הוקמה בשיתוף המרכז לחינוך סייבר של קרן רש"י, ומטרתה שילוב והכשרת בני ובנות נוער ממגזרים שונים במערך הסייבר והמודיעין ביחידות העלית של צה"ל, שב"כ ומוסד. במסגרת ההכשרה רוכשים הצעירים ידע ויכולות בעולמות המחשבים והתכנות, ברשתות תקשורת, במערכות הפעלה, בהגנת סייבר ובאבטחת מידע. מעבר לשיעורים המעשיים, מבקרים הנערים בחברות סייבר והייטק, נחשפים למודלים לחיקוי, משתתפים בפעילויות העשרה ומקבלים מחשב אישי. המיזם יסייע לצעירים וצעירות המוכשרים לקבל הזדמנות אמיתית ושווה למצות את מלוא יכולותיהם. המיזם עונה על צורך הולך וגובר בכוח אדם איכותי לקידום היכולות הלאומיות של מדינת ישראל. התוכנית מתוכננת לפעול בערים נוספות בפריפריה החברתית והגאוגרפית ותכלול תוספת כיתות.

"הסדרה טהרן זה רק קצה הקרחון. בעבודת זרועות המודיעין שלנו המציאות עולה על כל דמיון"

כשר המודיעין, מהי ההיערכות הביטחונית של ישראל מול האיום האיראני?

מדינת ישראל היא המדינה המאוימת ביותר בעולם אך בזכות זרועות המודיעין שלנו, השב"כ, המוסד וצה"ל אנחנו מצליחים לשמור על ביטחונה. מה שראיתם בסדרה טהרן הוא רק קצה הקרחון והמציאות עולה על כל דמיון. מדינת ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג גרעין או להתבסס בגבולה הצפוני. המדיניות שמוביל ראש הממשלה ואושרה בקבינט היא שלא נאפשר שום שינוי שיפגע בעליונות האזורית הביטחונית של מדינת ישראל. עם כל הכבוד לגורמים בשמאל, בזמן שהם תמכו בהסכם הגרעין, נתניהו והליכוד הובילו נגד דעת השמאל ונגד גורמים נוספים, לביטול הסכם הגרעין האיראני.  

"כשהובלתי את כלכלת ישראל, המטרה שלי הייתה לאפשר לכל מי שירצה לצאת לעבוד להתפרנס בכבוד"

מהו ההישג הגדול ביותר שלך כשר הכלכלה?

ההישג הגדול ביותר הוא בשנת 2019 הגיע אחוז האבטלה בישראל ל-3.4%, השיעור הנמוך ביותר ב-50 שנה האחרונות. הרמב"ם אומר שלתת לבנאדם כסף כצדקה זו מצווה, אבל מצווה גדולה הרבה יותר היא לדאוג לו למקור פרנסה. זה, במשפט אחד, מסכם את האג'נדה שלי כשר הכלכלה והתעשייה. בשנים האחרונות סייענו בפתיחת ובהרחבת עשרות רבות של מפעלים ובכך יצרנו מקומות תעסוקה רבים ואיכותיים. העובדה שלכל אזרח יש את האפשרות לקום בבוקר לצאת לעבוד ולהתפרנס בכבוד - זהו ההישג הכי גדול מבחינתי. עכשיו צריך לפעול באותו אופן, עם עליית אחוז האבטלה כתוצאה ממשבר הקורונה".

"חייבים לקצר את תקופת הבידוד ולחסוך למשק מיליוני שקלים"

אתה פועל לקצר את ימי הבידוד ל-10 ימים, מה המשמעות הכלכלית של הקיצור למשק?

אני פועל לקצר את תקופת הבידוד כדי לחסוך למשק מיליוני שקלים. בוועדת השרים לענייני שב"כ בראשותי, גיבש  משרד הבריאות מתווה שיאפשר קיצור תקופת הבידוד ל-10 ימים בלבד, בכפוף להצגת בדיקת קורונה שלילית ביום ה-8-9. במהלך השבועות הקרובים יתאפשר יישום המתווה לאחר הגדלת הבדיקות או לחלופין כשנראה ירידה בהיקף התחלואה. על רקע העלות המשקית הגבוהה שנוצרה כתוצאה מהבידוד, סוכם להאיץ את הגדלת היקף הבדיקות. ימי בידוד מיותרים מאריכים את סבלם של האנשים ואין טעם שימשיכו לשהות בביתם אם בדיקתם שלילית. בידוד מיותר וסגר כללי פוגעים בכלכלה ו החיסכון של 4 ימי בידוד נאמד בכ- 300 מיליון שקל חיסכון חודשי למשק. כשהמטרה היא להוציא כלכלה ממשבר, מעבר למענקים, חייבים במקביל למזער נזקים  ולהוציא אנשים מבידודי שווא.

"הסכמי השלום יחזקו את כלכלת ישראל וייצרו עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים"

באיזה אופן ישפיע הסכם השלום עם האמירויות ומדינות ערביות נוספות על התמודדותה של ישראל עם המשבר הכלכלי?

 שלום מביא צמיחה והמדינות הערביות מפנימות שהמגמה השתנתה ויש לאמץ גישה עדכנית שמנותקת מהזיקה המסורתית בין סוגיית הנורמליזציה לבין הסוגיה הפלסטינית.  נרמול היחסים עם העולם העסקי באמירויות הוא מהפכה לכלכלת ישראל.  מדינת ישראל היא אמנם מדינה קטנה אך היא מעצמה טכנולוגית אדירה וכתוצאה מהיחסים נצפה בפריחה בתחום ההייטק, הטכנולוגיות המתקדמות, סייבר ועוד. אנחנו צופים פריחה משקית משמעותית כתוצאה משיתופי פעולה עסקיים שייעשו בעתיד לשתי המדינות. פוטנציאל הסחר נאמד בכ-4 מיליארד דולר בשנה, לא כולל השקעות ישירות ורווח כלכלי נוסף מתיירות. ההסכם עם איחוד האמירויות פותח דלת לקידום יחסים עסקיים עם מדינות נוספות במפרץ ובאפריקה.

מנטל לנכס – הליכוד בראשות נתניהו הפך את ישראל למדינה עוצמתית מבחינה ביטחונית וכלכלית ובכך שבר את הוטו הפלסטיני על יחסי ישראל ומדינות ערב, בשונה מהגישה המתרפסת של השמאל

כיצד הפכה ישראל לשחקן מפתח בעולם ולמעצמה כלכלית?

החדשנות היא נכס אסטרטגי של ישראל. החדשנות הישראלית לא תורמת רק לאותם בודדים שמצליחים לעשות אקזיט חלומי, לעליה במספר המועסקים בהייטק, להכנסות המדינה ממסים או לנהירת חברות בינלאומיות לישראל אלא גם למעמדה המדיני של ישראל בקרב עמי העולם.

החדשנות הישראלית היא גורם מרכזי להתחזקות מעמדה הבינלאומי של ישראל ומגמה של הסכמי שלום היסטוריים דוגמת הסכם השלום עם האמירויות.

אם פעם ביקורים של מנהיגים מחו"ל, היו מסתכמים בביקור ביד ושם, בכותל ופגישה מדינית, הרי שהיום, מתווסף ללו"ז בד"כ גם ביקור באתרי פיתוח חדשניים, בחברות פורצות דרך וחברות ביומד והייטק ישראליות.

בנאום שנאמת באו"ם ציינת שמדינת ישראל הפכה מנטל לנכס, למה התכוונת?

ישראל, פעם מוקד צרות עולמי שרבים ניסו להתרחק ממנו, הפכה להיות החממה הטכנולוגית של העולם כולו. בעבר הלא רחוק מדינות וחברות שהיו בקשר עם ישראל, היו חשופות לחרם הערבי, אולם החלפת הדומיננטיות של הנפט בטכנולוגיה וחדשנות הופכת את ישראל מנטל לנכס. החדשנות הישראלית והעובדה שהמוח הישראלי עסוק כל הזמן בפיתוחים משני עולם, בולטים במיוחד לאור העובדה שחלק מהמדינות במזרח התיכון עסוקות בחזרה לעבר, בקנאות דתית ובטבח עם, ואילו הישראלים עסוקים בעתיד, בחדשנות, בהצלת חיים ובשיפור איכות החיים בעולם כולו.

הבן שלך משרת בגולני ואתה חבר בקבינט הביטחוני מדיני . את האמת, אתה דואג?

"אני לא מכיר הורה שבנו משרת בקרבי ולא דואג... אך דווקא כחבר בקבינט הביטחוני מדיני אני רואה מקרוב עד כמה אנו ערוכים ומוכנים לכל איום. אני רואה גם עד כמה צה"ל, זרועות הביטחון והמודיעין שלנו הם עוצמתיים ומתוחכמים ואני יכול לומר לאזרחי ישראל- אתם יכולים לישון בשקט. העובדה שבני משרת בקרבי תסייע לי על אחת כמה וכמה למלא את תפקידי בקבינט באחריות ובמסירות למען ביטחון העם והמולדת".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: