דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

איכות הסביבה וחזות העיר בפתח תקווה

מבט חודרני אל איכות הסביבה המשפיע על איכות חיינו: חזות העיר. מפגעים ועוד

חשש מהתפשטות נמלת האש בשטחים ציבוריים

המשרד להגנת הסביבה מזהיר את הרשויות המקומיות מפני נמלת האש.

פורסם בתאריך:בבדיקות שערך המשרד להגנת הסביבה לאור הצטברות דיווחים על עקיצות מנמלת האש הקטנה בשטחים ציבוריים, התברר כי מקור משמעותי להפצת המפגע הוא משתלות עירוניות הנגועות בנמלים או שתילים נגועים שנרכשו על-ידי הרשות המקומית והפיצו את המזיק.

הדבר מחייב את הרשות המקומית להשקיע כספים ומאמצים רבים בהדברת נמלת האש הקטנה בשטחים הציבוריים.

אגף מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה פנה לראשי הרשויות לצורך ריענון הנחיות טיפול, ניטור ומניעה של מפגעי נמלת האש הקטנה ברשויות המקומיות.

מחלקות התברואה וההדברה ברשויות התבקשו לעבוד בשיתוף פעולה עם אנשי מחלקת הגינון של הרשות לשם זיהוי המפגע ולשם ביצוע פעולות למניעת הפצתו לשטחים הציבוריים. כך ניתן יהיה למנוע סבל מתושבי הרשות במהלך שהותם במרחב הציבורי, ואף לחסוך משאבים עתידיים מהרשות.

שיתוף הפעולה של הרשויות המקומיות במניעת הפצת והתפשטות נמלת האש הקטנה חשוב ביותר לטובת בריאות הציבור ובריאות עובדי הרשות. המשרד ימשיך לעקוב אחר הטיפול שמבצעות הרשויות כדי שלא לחשוף את הציבור למפגעים.

בקישור זה ניתן לעקוב אחר רשימת המשתלות הנגועות, אשר קיבלו מכתב מהמשרד להגנת הסביבה בנדון:

https://tinyurl.com/y4869o6v

 

על נמלת האש הקטנה:

נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אולם היא מהווה מפגע תברואי, ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה. 

תיאור הנמלה וההנחיות לטיפול במפגע מפורטים בקישור הבא באתר המשרד להגנת הסביבה:

https://tinyurl.com/y5tnpo86

 

רשימת תכשירי הדברה בציון מיוחד שהם מיועדים להדברת נמלת האש הקטנה, נמצאת במערכת חיפוש תכשירי הדברה באתר המשרד להגנת הסביבה. כל התכשירים הללו הם פיתיון רעיל שהנמלים אוספות לקן וכך נפגעת גם המלכה – לא רק הפועלות.

כטיפול ראשוני מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגריים מחוץ לבית בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה, אפשר לפזר פיתיונות גרגריים או פיתיון ג'ל גם בתוך הבית, לפי ההנחיות. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב, אולם אפשר להזמין איש מקצוע - מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה. במקרים של נגיעּות קשה מומלץ להזמין מדביר מוסמך שיעשה ניטור מקיף ויטפל בכל השטח.

המשרד להגנת הסביבה מעניק תו איכות, בשיתוף מכון התקנים, למשתלות אשר פועלות להגנת על הסביבה בתחום שמירת המגוון הביולוגי המקומי ונמנעות מהחדרת מינים פולשים ומטפלות במוקדי מזיקים באופן יעיל וסביבתי.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. כדי להתמודד עם המפגע בצורה היעילה ביותר, אנו קוראים לרשויות המקומיות לנקוט בצעדים נחושים למניעת התפשטות נמלת האש הקטנה"

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: