דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

השתתף ב-4 ניתוחים להפרדת תאומים סיאמיים בלונדון

גאווה פתח תקוואית וישראלית: ד"ר בן צבי, תושב פתח תקווה, נוירוכירורוג ממרכז שניידר השתתף בניתוח הפרדת תאומים סיאמיים שנחשב לאחד הניתוחים המורכבים ביותר.

פורסם בתאריך:


ד"ר עידו בן צבי, נוירוכירורג מן המרכז הרפואי שניידר, תושב העיר, הנמצא בתת-התמחות בבית החולים בלונדון, השתתף בניתוח מאוד נדיר שבוצע מעט פעמים בעולם  של הפרדת תאומים סיאמיים מטורקיה.

התאומים המחוברים היו מאושפזים בסך הכל חצי שנה בלונדון ובעלות כוללת של מיליון פאונד שהגיעו מתרומות.

ההפרדה בוצעה ב-4 ניתוחים על פני 6 שבועות, כל ניתוח כ-15 שעות אורכו, כאשר בניתוח הרביעי בוצעה ההפרדה הסופית ושחזור העצמות והעור על מנת לכסות ולהגן על המוחות של שני התאומים.

בסיום הניתוח הזה עם היו בעצם לראשונה מופרדים אחד מהשני ועצמאיים. לאחר מכן לראשונה ראו אחד את השני. האשפוז היה ארוך כי הם לא הלכו מעולם לפני כן (נכנסו לניתוח בני שנה וחצי) בגלל איך שהיו מחוברים, והצוואר שלהם לא היה מסוגל להחזיק את הראש למעלה, כך שנזקקו להמון שיקום ופיזיותרפיה. בסופו של השיקום שבו במצב טוב להמשך שיקום בטורקיה.

הניתוח בוצע כל פעם ע"י 3-4 אנשים (ד"ר בן צבי  בתוכם) בגלל המורכבות והצורך בעוד ידיים עובדות. שני החלקים הכי קשים בניתוח היו ההחלטה והחלוקה של כלי הדם בין התאומים וההפרדה של רקמת המוח, שבשלב מסוים נראה היה כרקמה אחת והיה קשה מאוד להחליט מה הולך למי. 

ניתוח הפרדת תאומים סיאמיים הוא אחד הניתוחים המורכבים ביותר. ההיערכות לבצעו מחייבת להביא בחשבון מרכיבים של עבודה על שני ילדים המנותחים במקביל, החל במיטה שתתאים לניתוח וכלה בשתי מכונות הנשמה שעובדות זו בצד זו. ההכנות לניתוח נמשכו מספר חודשים וכללו בין היתר בניית מודל של הגולגולת, כלי הדם והמוח במדפסות תלת ממד על ידי צוות המהנדסים.

 ברמת התכנון שבניתוח כזה כל דבר הכי קטן נהיה מורכב. למשל איך לעשות את החתך בעור כדי שאחרי שתסתיים את ההפרדה יהיה מספיק עור כדי לכסות את הגולגולות של שני התאומים. לתינוקות יש שתלים בעור (שמטרתם להרחיב את העור כדי שאחרי שיופרדו יהיה מספיק עור לכסות את הראש.תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: