דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

ראיון חג: סגן מנהל מרכז רפואי רבין בפתח תקווה: "זה תלוי בכל אחד מאיתנו"

בתקופה קשה ומאתגרת זו, בית חולים רבין/בילינסון שוקק ועמוס בעבודה, אך רחוק מקריסה. השבוע נפתחה בביה"ח מחלקת קורונה שנייה בחניון התת-קרקעי בניהולו של סגן בית החולים .

פורסם בתאריך:


ד"ר מאור ממן (בצילום) מספר לנו על הטיפול המסור בחולי הקורונה, מחציתם במצב קשה ומברך את תושבי העיר לשנה החדשה.

בשל תחלואת הקורונה, השנה החדשה עומדת בסימן המאבק בקורונה והמאמצים המשותפים לשמור על בריאותינו.
מאז פרוץ משבר הקורונה, הצוותים הרפואיים עובדים ביתר שאת יום ולילה ונלחמים על חיי החולים. 
לאור זאת, שוחחנו עם סגן מנהל המרכז הרפואי רבין בעיר ומנהל מתחם האשפוז החדש של הקורונה ד"ר מאור ממן.
ביקשנו  להבין כיצד בית החולים מתמודד עם התחלואה והעומס ולשמוע ממנו מה מצפה לנו בשנה החדשה.

איך בית החולים מתמודד הן עם הנגיף והן עם העומס כתוצאה מעליית התחלואה?

אנחנו מתמודדים ונותנים שירותי רפואה מצוינים, גם כאלה שקשורים לקורונה וגם כאלו שלא קשורים לקורונה.
עד היום פעלנו עם מחלקת קורונה אחת ואתמול (חמישי) פתחנו מחלקת קורונה נוספת שממוקמת בחניון שלנו, הקמנו במבצע משולב עם משרד הבריאות ומשרד הביטחון ושירותי בריאות כללית הפכנו את החניון שלנו למתחם אשפוז עם 2000 מיטות והיום נפתחה מחלקה הראשונה וקיבלנו חולים.

יש מבצע של משרד הבריאות שנקרא "ערבות הדדית" שמאחר ויש עומס בבתי החולים באזור הצפון, החולים מבתי החולים העמק והכרמל מגיעים גם לבתי חולים במרכז הארץ. כך שאנחנו מקבלים חולים שמאושפזים בבתי חולים בצפון.

כל שירותי הרפואה שנתנו לפני הקורונה, אנחנו ממשיכים לתת אותם, כך שכל מי שזקוק לשירות רפואי כלשהו יכול להגיע אלינו.

האם התושבים יכולים להגיע לבית חולים ללא חשש מהידבקות?

אנחנו מבקשים מהציבור שמרגיש לא טוב וזקוק לשירותי רפואה להגיע! כי זה בטוח להגיע לבית החולים. חדר המיון שלנו גדול ויש לנו מספר מתחמים ובהם מתחם אחד שהוא מתחם ייעודי לחולי קורונה.

אצלנו לא היה מקרה של הדבקה בתוך בית החולים, של אנשים שהגיעו למיון ונמצאו חיובי כתוצאה מהידבקות בתוך בית חולים, אם אחד המטופלים נמצא חיובי, הוא נדבק מגורם חיצוני שמחוץ לבית חולים. וגם אם יש צוות שנדבק, הוא נדבק מחוץ לבית החולים.

בגל הראשון אנשים חששו להגיע לבית החולים, ודחו לקבל את הטיפול ואנחנו לא רוצים שזה יקר וןזו אחת הסיבות שהקמנו את המתחם אשפוז לחולי קורונה בחניון כדי שאנשים ירגישו עוד יותר בטוחים. גם המתחמים בתוך בית החולים, המתחמים מבודדים הם בנויים עם מערכות זרימת אוויר שמבטיחות שלא יהיו הדבקה."

מה מספר חולי הקורונה בבית החולים ובאיזה מצב?

"היום יש לנו 35 חולי קורונה, זה משתנה, בממוצע לאורך התקופה האחרונה, מחצית החולים הם חולים קשים ויש לנו חמישה מונשמים.

החולים מאושפזים במחלקה ייעודית לחולי קורונה. מחלקה פנימית שבנינו והסבנו אותה למחלקה ייעודית לחולי קורונה.

כל המתחמים מצולמים ויש מערכות בקרה ושליטה מתקדמות, כל הנתונים משודרים ומועברים לתיקים הרפואיים ולחדרי הבקרה. אנחנו ומשתמשים בטכנולוגיות שמצד אחד מאפשרים לנו לא להישאר ליד מיטת החולה 24 שעות ומצד שני שנוכל לראות אותם,  ושתהיה נגישות ושנוכל לתקשר איתם."

לקראת פתיחת השנה החדשה איך אתה מעריך שישראל תתמודד עם הנגיף? יש את המודל של איכילוב וישנם מודלים מחמירים יותר, היכן אתם ממוקמים בציר הזה?

"אני לא חושב שמישהו יודע להגיד מה יהיה, אנחנו יודעים להגיד מה יש. לפני כמה שבועות התחילה שוב עלייה במספר החולים המאומתים והיה ברור לכולם שבתוך שבועיים – שלושה תהיה עלייה בחולים הקשים, כי כך זה מודל התפתחות התחלואה וזה באמת מה שאנחנו באמת רואים היום.

כל יום יש עלייה במספר החולים הקשים שמביאה אותנו לסגר, ולכן מקבלי ההחלטות נקטו בפעולות, בהתחלה היה מודל הרמזור ועכשיו כבר הגענו לרמת תחלואה כזו שמביאה אותנו לסגר.
 ההמטרה של כולנו להפחית את התחלואה מצד אחד לתת את הטיפול שהם זקוקים לו ומצד שני לא לפגוע באיכות הרפואה ולא ליצור עומסים ולהגיע לחורף עם רמת תחלואה נמוכה יותר ואז שנגיע לחורף אנחנו לא רוצים להגיע לרמת תחלואה כזו.

להערכתם יש לכם מרווח מספק עד הנקודה שבה יהיה עומס בלתי נסבל?

"אוהבים לדבר במונחים של קריסה, אנחנו לא קורסים, אבל יש עומס עבודה גדול בגלל שבסופו של דבר, אם אתה סוגר מחלקה פנימית להקמת מחלקת קורונה, כי יש לך משאבים מוגבלים, אז יש אין לך עודף גדול של צוות. ואם אין לך מחלקה פנימית יש יותר עומס ואם אתה סוגר במיון מתחם לקורונה יש לך יותר עומס במיון.

עובדים מאד קשה,  גם העבודה בתנאי מיגון בחדרי מיון ובחדרי ניתוח, אתה מנתח עם אמצעי מיגון עד שאתה לא יודע שהמטופל לא חולה בקורונה. וזו עבודה קשה וסזיפית ועושים את זה באהבה גדולה ומסירות גדולה והצוות נותן את הכל.

מה היית רוצה לומר לציבור לקראת החורף והשנה החדשה?
אנחנו מאד לא רוצים למצוא את עצמנו עם תחלואה גבוהה של קורונה ועם תחלואה גבוהה של שפעת כי כמות המשאבים שלנו לא תוכל להתמודד עם העומס הזה. ולכן חשוב שכולנו נעשה מאמץ, אנחנו חייבים לשמור על הכללים, לשים מסיכה, לשטוף את הידיים ולשמור מרחק – אלו הדברים הבסיסיים שכל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי להוריד את התחלואה.

קודם כל, אני רוצה לאחל שתהיה שנה טובה, שתהיה שנה הרבה יותר טובה מזו שנגמרת ושאנחנו נזכה לראות כמה שיותר את הירידה ברמת התחלואה וכדי שזה יקרה, אנחנו לא צריכים להיות תלויים באף אחד, זה תלוי בכל אחד מאיתנו, אנחנו צריכים לשמור על הכללים, לא להתקהל, לעטות מסיכות, לשמור כמובן על האוכלוסייה המבוגרת ולנסות לוודא שהם לא ידבקו, כל אחד במשפחה שלו.

 נכון קשה לחיות בסגר וקשה לחיות עם מגבלות, אבל אנחנו צריכים להתאמץ בשביל שהתחלואה תרד."תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
הרופא של המדינה- ד״ר ממן
מיכל | 14:18   23.09.20