דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

בריאות בפתח תקווה

מידע ממרפאות, קופות ובתי החולים, תזונה נכונה ואורח חיים בריא

האם מסכה גורמת לאוזניים בולטות?

רבים מודאגים התוהים לגבי מסכה בכלל ומסכה עם גומי בפרט.

פורסם בתאריך:


מומחי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית של הסתדרות הרפואית, מדווחים כי בחודשים האחרונים נרשמה עליה ממשית בפניות מהציבור עם השאלה: "האם מסכה גורמת לאוזניים בולטות?" השאלה מגיעה מאזרחים מודאגים התוהים לגבי מסכה בכלל ומסכה עם גומי בפרט. רוב הפניות הם מקרב גברים אך ישנן גם נשים מודאגות.

הרופאים מומחי האיגוד לכירורגיה פלסטית מרגיעים, שאומנם הרצועות האלסטיות של המסכה מציקות לעיתים באוזניים וגורמות לאי נוחות, אך אין שום חשש לשינוי קבוע במידת הבולטות של האוזניים.

המנתחים הפלסטיים באיגוד מסבירים כי אפרכסת האוזן מסיימת את שלבי התפתחותה כבר בגיל שש לערך ואין סיבה שהמבנה שלה ישתנה בעקבות לחץ של גומייה או שרוך. מדובר בחוסר נוחות זמני בלבד, אשר חולף אחרי הורדת המסכה. לכן התשובה היא לא. מסכה לא גורמת לאוזניים להפוך לבולטות. רק ניתוח פלסטי יכול לשנות את מבנה האוזן מדגישים באיגוד והוא מתבצע במטרה להצמיד את האוזניים למי שנולדו עם אפרכסת בולטת.

רופאי האיגוד מוסיפים גם כי נכון להיום (אוגוסט 2020) על פי הנחיות משרד הבריאות, קיימת חובה לעטות מסכה במרחב הציבורי אשר מעוגנת בתקנות שעת חירום כבר מאז אפריל 2020. עוד מציינים באיגוד שאין חובה להשתמש במסכה עם רצועות, ניתן לעטות גם מסכה ביתית מבנדנה או צעיף, העיקר שיהיו בה שתיים או שלוש שכבות של בד אריג בהתאם לעובי.

בנוסף מזכירים באיגוד לכירורגיה פלסטית כי במטרה להפחית באופן משמעותי את הסיכון להדבקה בקורונה יש לשטוף ידיים במים ובסבון, שכן שטיפה יסודית היא האמצעי הטוב ביותר להפחתת מספר החיידקים והווירוסים על פני הידיים. יחד עם זאת, אם אין בסביבה מים וסבון ניתן גם לעשות שימוש בתכשירים לחיטוי ידיים מבוססי אלכוהול.

ובתוך כך נודע כי מאז תחילת משבר הקורונה, נרשמה עליה בתאונות ביתיות שנגרמו במהלך בישול ואפיה כמו פציעות, חתכים וכוויות קלות ממים רותחים, שמן חם, מחבתות ותנורים, כך מדווחים רופאי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית.

כמו כן מדווחים מומחי האיגוד, כי נרשמה עליה בפציעות כתוצאה מעבודות בית כמו תיקונים וצביעה או כוויות קלות ממדללי צבע וחומרי המסה. באיגוד מסבירים כי מדובר בין היתר בחתכים עמוקים בכפות הידיים מסכיני מטבח, שיפשופי פומפיה עמוקים, חתכים מכלי נגרות וגינון. עוד מסבירים באיגוד כי הטיפול בחתכים יהיה בהתאם לחומרת הפציעה במרפאת קופת החולים או בבית חולים על ידי רופא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית אשר יתפור או ידביק את החתך במטרה למנוע זיהום, לעודד החלמה להפחית ככל האפשר את הצלקת העתידית ולשמור על מראה אסתטי של אברי הגוף שנפגעו.

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית הוקם במטרה להוות מסגרת ארגונית מקצועית לכ-300 הרופאים המומחים והמתמחים העוסקים בכירורגיה פלסטית ואסתטית בישראל ברפואה הציבורית והפרטית ולפעול לקידום ופיתוח המקצוע בתחום הטיפול, ההוראה והמחקר.

המנתחים הפלסטיים מטפלים בשחזור מומים מולדים, שחזור שד, עור ורקמות, ניתוחי פציעות מורכבות, נפגעי כוויות, ריפוי פצעים, מיקרוכירורגיה נוירו-וסקולרית, כירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית.

מומחה בכירורגיה פלסטית הוא רופא שלאחר קבלת הרישיון לעסוק ברפואה כללית בישראל בחר להמשיך את הכשרתו ולהתמחות בענף הרפואי הנקרא כירורגיה פלסטית ואסתטית, השלים את תקופת ההתמחות שנמשכה 6 שנים, עמד בהצלחה בכל הדרישות הכרוכות בה וקיבל ממשרד הבריאות תעודת רופא מומחה בתחום זה. כך שבחלוף כ–13 שנה מתחילת לימודיו הפך לרופא מומחה לכירורגיה פלסטית שמביא עמו אל שולחן הטיפולים ניסיון רב, הכשרה מעמיקה ויכולת למנוע מראש סיבוכים ואף לטפל בהם אם חלילה קרו.

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית, מטפח קשרים עם ארגונים בינלאומיים העוסקים בניתוחים פלסטיים ומתעדכן בחידושים ומגמות במטרה ליישמם בארץ. כחברי איגוד יכולים להצטרף רופאים ורופאות בעלי תואר מומחה בכירורגיה פלסטית. האיגוד מפעיל עמוד פייסבוק וכן אתר אינטרנט פתוח לציבור הכולל את רשימת המומחים וממליץ להיכנס אליו לפני ההחלטה על ביצוע ניתוח: www.plasticsurgery.org.il

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: