דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חינוך בפתח תקווה

חינוך ונוער, מה קורה בגנים ובבתי הספר בפתח תקווה, המדור עוקב, מתריע ומשבח.

יוסי שפרבר לא מוותר על גאווה בבית ספר ועל גאווה באביו (ובצדק)

שפרבר מספר בגאווה על אביו חתן פרס ישראל, הרב פרופ' דניאל שפרבר שפרסם פסק הלכה שלפיו טיפולי המרה גורמים לסבל והם פוטנציאל לנזק חמור.

פורסם בתאריך:


בכל שנה, בתחילת חודש הגאווה המצויין בחודש יוני, כציון למהומות סטונוול בהן התעמתו חברי הקהילה הלהטב"ית עם משטרת העיר ניו יורק עקב פשיטה משטרתית על Gay bar בשם "סטונוול אין" (Stonewall Inn) בגריניץ' וילג' בניו יורק בשנת 1969 - אני תולה דגל גאווה גדול בחזית המשרד שלי.

לא ניתן להתעלם מנוכחותו של הדגל בבית הספר, וזו בדיוק מטרתי בהנפתו. זהו צעד חינוכי הצהרתי שלי כמחנך המבקש להבהיר בקול חד וברור כי כל ילד וילדה, נער ונערה הם/ן מושלמים/ות בדיוק כפי שהם/ן ואין לאף אחד/ת בעולם זכות לשנות אותם. אולם, לצערי, אנחנו עדיין חיים במציאות בה בני ובנות נוער להטבי"ם משלמים/ות מחיר אישי כבד, עד בלתי אפשרי לעיתים  (התבוננו רק באחוזי הפגיעה העצמית בקרב חתך אוכלוסייה זו בגיל ההתבגרות ותבינו את עמדתי) לאורך שנות התבגרותם/ן.

שוני בנטייה המינית או בזהות המגדרית אינם חיסרון או בושה. "יציאה מהארון" והצהרה על זהות ונטיה מינית על אף הקשיים הכרוכים בכך, ראויים לכלל הערכה ותמיכה ובטח מצדים של מחנכות ומחנכים.

לאורך השנים למדתי כי גם בבית הספר אותו אני מנהל, הנתפס כ- Gay-friendly  ( לפחות בעיני ;) ) כנראה מדויקת יותר ההגדרה - People-friendly) שנוכחותו של דגל גאווה במרכז בית הספר מעורר רגשות, תחושות, מחשבות ושאלות המעודדות שיחות ומפגשים שערכם החינוכי לא יסולא מפז. כאן נכנסים המחנכים/ות התלמידים/ות לפעולה וכפי שאנו יודעים: "שום דבר אינו מפיח בילד מוטיבציה יותר מאשר הערכה והוקרה לעבודתו מצד בית הספר, מצד המשפחה ומצד הקהילה..." (פרופ' מייקל פולאן).

בתחילת החודש פרסם אבי ומורי, הרב פרופ' דניאל שפרבר חתן פרס ישראל למדעי היהדות פסק הלכה בתשובה לשאלת האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם) בנוגע ללגיטימציה ההלכתית לביצוע טיפולי המרה (מאנגלית: Conversion therapy). עבורי, הידיעה כי גם בשנת  2020 יש הורים, מסגרות חינוכיות ואנשי חינוך הרואים בפרקטיקה זו מעשה לגיטימי מזעזעת.

כבר בשנת  2015 הגדיר הנציב העליון של האו"ם לזכויות האדם את טיפולי ההמרה: "כבלתי אתיים, כבלתי מדעים,  כבלתי יעילים וכפרקטיקה שעשויה להגיע לכדי התעללות ועינויים…". לכן ממליץ הנציב למדינות החברות באו"ם (הפתעה - גם מדינת ישראל חברה באו"ם) לאסור על קיום טיפולי המרה.

חודש הגאווה מביא לקדמת הבמה קריאות ברורות הדורשות השגת שוויון זכויות מלא לכולם בחוק ובפועל, ללא תלות בנטייה המינית או בזהות המגדרית. ערכים אלו מתכתבים במדויק עם התפיסות החינוכיות של רשת החינוך אנקורי המחנכת לאור תפיסה חינוכית הומניסטית, פלורליסטית ליברלית.

השבוע ראינו לראשונה שרים בממשלה מצבעים כמגד המשמעת הקואליציונית בהקשר ל"חוק הפונדקאות" ולזכויות הקהילה הלהטבי"ת. לצד ההתקדמות והרחבת שיח הזכויות גם בהקשר לבני.בנות הקהילה הלהטבקי"ת, גם היום,  במדינת ישראל ישנם עדין המון מסגרות חינוכיות (הממומנות ע"י תשלומי המיסים של כולנו) המאמינות שזהות להטבקי"ת הינה בגדר חטא ושיש לעשות כל דבר (כולל פעולות חינוכיות ופעולות "טיפוליות") על מנת ל"תקן" פגם זה ולמנוע מנער.ה מלגבש ולעצב זהות ודרך חיים פסולה זו.

מטבע הדברים, זכו דבריו האמיצים והחכמים של אבי הטוב לתגובות כועסות, משמיצות ומבזות. הרשתות החברתיות עמוסות בערס ומוצפות באמירות וחומרים המבזים ומביישים את בני הקהילה הלהטבקי"ת. כמי שפוגש יום אחרי יום, לאורך שנים רבות, בני ובנות נוער בנקודת ההתגבשות של זהותם המינית, המגדרית, החברתית וערכית אני נדרש לעמוד איתן ולזעוק את מה שנראה לי ברור: "חביב אדם שנברא בצלם, חיבה יתרה נודעת לו שנברא בצלם, שנאמר "כי בצלם א-לוהים עשה את האדם" (בראשית ט',ו').

כל אחד/ת מאיתנו הוא הכי טוב בדיוק כפי שהוא!

חודש גאווה שמח!    

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: