דלג לתוכן העמוד דלג לחיפוש באתר דלג לתפריט האתר

לפרסום חייגו: 03-9290020

חדשות בפתח תקווה

מידע אקטואלי על כל מה שמתרחש במלאבס, העיר הישנה ובפתח תקוה העיר החדשה.

דרישה להגדיל את גובה הקנס לתושב פ"ת שהורשע בניהול רשת מעבדות ליצור אלפי שתילי סמים

הפרקליטות הגישה ערעור לבית המשפט בטענה שהקנס 125,000 ש"ח שגזר בית המשפט על שני חשודים בניהול רשת המעבדות נמוך מדי. בנוסף, גזר בית המשפט על החשודים 45 חודשי מאסר בפועל. צילום להמחשה.

פורסם בתאריך:


המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה היום (ראשון) לבית המשפט העליון ערעור על גובה הקנס שהוטל על שני נאשמים שהורשעו בניהול רשת של מעבדות לייצור אלפי שתילי סמים מסוג קנאביס, במשקל כולל של למעלה מ-500 ק"ג, בשווי כולל של למעלה מ-17 מיליון ₪. 

בתאריך 13/5/20  בית המשפט קמא גזר על כל אחד מהנאשמים את העונשים הבאים:

  1. 45 חודשי מאסר בפועל אשר מניינם מיום המעצר 19.5.19.
  2.  12 חודשי מאסר על תנאי, לבל יעבור במשך 3 שנים מיום שחרורו ממאסר, כל עבירת סמים מסוג פשע.
  3. קנס כספי בסך 1250000 ₪ או 10 חודשי מאסר תמורתו.
    הקנס ישולם ב-50 תשלומים חודשיים שווים ורצופים, שהראשון בהם ביום 21.1.1 .אם לא ישולם תשלום כלשהו במועדו, תעמוד היתרה לפירעון מיידי.

הערעור מתייחס לרכיב הקנס (ובהתאמה המאסר תמורתו) בלבד. 
לטענת הפרקליטות, הקנסות שהוטלו על המשיבים הם נמוכים משמעותית.

הנאשמים,  הורשעו במסגרת הסדר טיעון  בכך שהקימו שלוש מעבדות לייצור קנאביס בדירות ששכרו לצורך כך בפתח תקווה, ראשון לציון וטירה, ציידו את המעבדות בציוד רב, לרבות במערכת השקיה וחשמל וגידלו בהן קנאביס בכמויות מסחריות.

בשלוש המעבדות נתפס סם במשקל כולל של 584.5 ק"ג, ובשווי כולל של 17,535,000 ₪. כמו כן, גנבו הנאשמים חשמל בשווי של מאות אלפי שקלים. בית המשפט המחוזי הטיל על כל אחד מן הנאשמים 45 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך של 125,000 ₪.

במסגרת הערעור, מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון להגדיל באופן משמעותי את גובה הקנס. לעמדת הפרקליטות, גובה הקנס שהוטל על הנאשמים רחוק מאוד מלשקף את חומרת המעשים שביצעו ואת מעמדם ההיררכי הגבוה במיזם כלכלי-עברייני בהיקף עצום,  וכן גובה הקנס לא מייצר את ההרתעה הנדרשת על מנת להעביר מסר ברור שאין זה משתלם לבצע עבירות סמים.

פקודת הסמים המסוכנים מאפשרת להטיל קנס בגובה של עד פי חמישה משווי הסם שבו נעברה העבירה. על רקע זה, גובה הקנס שהושת על הנאשמים – 125,000 ₪ כל אחד, שמהווה 0.71% משווי הסמים שנתפסו, רחוק עד מאוד מלהלום את חומרת המעשים ואת הצורך בהרתעה מפני ביצוע עבירות אלה.

עוד טוענת המדינה כי פרשה זו היא מן מהחמורות שהגיעו לפתחם של בתי המשפט בישראל בתיקי מעבדות סמים, הן מבחינת היקף המעבדות, ההשקעה והציוד שנתפס, והן מבחינת כמות הסם העצומה שנתפסה ושוויו של הסם שנתפס.

התיק נוהל בבית המשפט המחוזי על ידי עו"ד רועי לוס מפרקליטות מחוז מרכז. הערעור לבית המשפט העליון הוגש על ידי עו"ד רחל מטר מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה.

המעבדה בפתח תקווה

בחודש נובמבר 2018 שכר נאשם 4 ,במסגרת הקשר, יחידת דיור בת שלושה חדרים בפתח תקווה, ושילם עבורה שכר דירה בסך 4,000 ₪ החל מחודש ינואר 2019 .בסמוך לאחר מכן הקימו הנאשמים מעבדה לגידול קנאביס, ביחידת הדיור לשם כך ציידו את מעבדה בציוד רב, בין היתר: 2 בריכות, 45 שנאים, 7 מאווררים, 43 מנורות, 3 מזגני קיר ומזגן מרכזי, 3 משאבות, דיפון קיר כסוף, יריעות בידוד, וכן שתילי קנאביס.

לשם הפעלת המעבדה ביצעו המשיבים שינויים במערכת החשמל כדי למנוע קריאה של צריכת החשמל ותשלום עבור החשמל. חיבור זה גרם לכך שלוח החשמל לא היה מוגן מפני עומס יתר ועלול היה לגרום לשריפה.

מחודש ינואר 2019 ועד ליום 19.5.29 גידלו הנאשמים במעבדה 3 סם מסוכן מסוג קנביס. ביום

19.5.29 נתפסו במעבדה 352 שתילים של סם מסוכן מסוג קנאביס.

ביום 29.5.19 נתפסו במעבדה בפתח תקווה ,352 שתילים של סם מסוכן מסוג קנאביס במשקל כולל של 103 ק"ג נטו, בשווי כולל של 3,090,000 ₪ - 30,000₪ לקילוגרם.

כמו כן נטלו, ללא רשות, חשמל מרשת החשמל בשווי 72.566,48.₪

כאמור הפרקליטות הגישה ערעור על גזר הדין, לטענתה הקנסות שהוטלו על המשיבים הם נמוכים משמעותית מגובה הקנס הראוי בהתחשב בהיקף פעילות גידול הסמים שניהלו המשיבים, במעמדם של המשיבים בהיררכיה של המיזם העברייני, בשווי הסמים שנתפסו, במשך התקופה בה פעלו ובשאר הנסיבות הרלוונטיות. בהתחשב בכמויות הסם העצומות שנתפסו (למעלה מחצי טון בסה"כ}) ובהיקףפעילותם של המשיבים, סכומי הקנסות שהוטלו עליהם רחוקים מלהגשים את עקרון ההלימה ואין בהם כדי ליצור הרתעה – לא הרתעה אישית ובוודאי לא הרתעה כללית, מלעסוק בתחום מעבדות הקנאביס, בהתחשב בפוטנציאל הרווח האדיר הטמון בו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: