"בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו - כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת, נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה ויישובה" (דוד בן גוריון, שדה בוקר, 1955).

ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון לא טעה, בנגב מסתתרים משאבים עצומים שניתן לנצל.

השבוע יצאנו לטייל באזור שבטה וניצנה בנגב המערבי.

לאחר צומת טללים, מימין, רואים חווה סולארית, פונים ימינה ועולים למצפור ואנדרטה לזכר חללי הקומנדו הצרפתי בפיקודו של טדי איתן הנוצרי, אשר לחמו במלחמת העצמאות ועזרו בכיבוש הנגב במבצע חורב. לא סתם קומנדו, חיילים יהודים לנוצרים מיומנים ומקצועיים שנלחמו במלחמת העולם השנייה הגיעו לאזור לארץ שבדרך נלחמו ונצחו את האויב המצרי. כל הפקודות הם בצרפתית.

סמוך לתצפית והאנדרטה ניתן לראות כיצד מייצרים כ - 2 אחוז מתצרוכת האנרגיה של ישראל ב - 3 מתקנים סולאריים שכל אחד מהם  עובד בשיטה שונה. העמוד הגבוה  שממול בצד המזרחי פועל כך שמראות עצומות מחממות מים, בגלל הלחץ הם רותחים בטמפרטורה של כ - 600 מעלות

ממערב, ישנם עוד שני מתחמים ענקיים ליצור חשמל.  משאב האנרגיה הסולארית שיש בנגב  הוא בלתי נתפס ואפשר לנצל עוד ועוד.

מכאן ניסע לאתר שבטה, שבטה עיר נבטו ביזנטית מפוארת, ממש עיר מאורגנת  עם רחובות רחבים, כנסיות מרשימות, מהשמורות ביותר מראשית הנצרות, שני בורות מים  מרשימים ( אחד נחפר ונסתם על ידי הארכיאולוגים), אליהם מגיעות תעלות ניקוז שמגיעות מכל רחבי העיר, בית מושל מרשים וגם מסגד קטן שמראה לנו כי נוצרים ומוסלמים גרו כאן יחד לאחר הכיבוש המוסלמי.

אבל מה הקשר של שבטה וניצול משאבי הנגב?

הנבטים והביזנטים לפני כ - 1900 שנה הבינו איך פועלים זרמי המים בשיטפונות ואיך ניקוז הנחלים בנגב מתנהל, מצאו שיטה לתעל את המים כך שאם ירדו נניח 100 מיליליטר מים העצים הרגישו 500 מיליליטר, הם גידלו גפנים, זיתים, תאנים ועוד מכל טוב הארץ, הם אפילו הצליחו לייצא יינות מהנגב לצרפת ולהביא אוכל לצליינים בירושלים, כן, אוכל מהנגב לירושלים.

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות לחקות אותם וליד שבטה יש מטע אקולוגי המגודל לפי השיטות הנבטיות ביזנטיות.

הטיול בנגב יפה, מרגש וקצת רחוק, את הלילה כדאי לעשות בחאן בארותיים, בדרך לשם נעבור ליד תל ניצנה, בדרך נעבור ליד מבנים של  הצבא התורכי אשר חלם להגיע למצרים במלחמת העולם הראשונה והתבסס כאן יחד עם מסילת ברזל שהקים לצורך העניין.

חאן בארותיים  מקום מיוחד המייצר חשמל לבד, שומר על שקט מדברי , אין במקום טלוויזיה ואנטנות סלולר, מקום שמגיעים כדי לקבל את השאנטי של המדבר, ניתן לעשות טיולי גמלים בני כמה שעות באזור.

פוטנציאל  ייצור אנרגיה של  השמש והחקלאות המפותח. של הנבטים לא היו ידועים לבן גוריון כשאמר שחייבים לכבוש את הנגב במלחמת העצמאות, מסתבר שצדק ומשאבי הטבע בנגב מחכים לנו שננצל אותם ונהנה מטובם.