יש ישראלי שלא היה בתל דן?

לא נראה לי, אבל כמה מכם המשכתם וטיילתם בעתיקות תל דן?

כאשר נכנסים לתוך השמורה, נכנסים לעולם אחר, מעין גן עדן עלי אדמות. מים זורמים להם מהמעיינות הגדולים ביותר באזור הנותנים את רוב המים לירדן.

הצל מהעצים שקיים גם בקיץ הלוהט נותן אווירה נעימה, בריכת השכשוך המדהימה, שמורה מרהיבה של עצים, שיחים, מים ובעלי חיים, אבל, אם ממשיכים עוד כמה מטרים כמו בסרטי אינדיאנה ג'ונס מגיעים פתאום לעתיקות תל דן, ממצאים  מרתקים מתקופות שונות.

כדי לצעוד קדימה עם הזמן נלך קודם אל השער הכנעני שער אברהם המרוחק, שער בן כ 3800 שנה השער עם הקשת העגולה, העתיק מסוגו  בעולם, כאן אצלנו בתל דן, יש טוענים שאפילו אברהם היה כאן - בראשית פרק י"ד:  "וַיִּשְׁמַע אַבְרָם, כִּי נִשְׁבָּה אָחִיו; וַיָּרֶק אֶת-חֲנִיכָיו יְלִידֵי בֵיתוֹ, שְׁמֹנָה עָשָׂר וּשְׁלֹשׁ מֵאוֹת, וַיִּרְדֹּף, עַד-דָּן"

השער עשוי לבני בוץ, (מקום נמצא בשימור כדי שלבני הבוץ לא יהרסו)

מהשער הכנעני נחזור לשער הישראלי של התל.

כאשר בני שבט דן התייאשו מן המלחמות עם הפלישתים, הם עלו צפונה לאזור דן שופטים י"ח: "וַיָּבֹאוּ עַל-לַיִשׁ עַל-עַם שֹׁקֵט וּבֹטֵחַ, וַיַּכּוּ אוֹתָם לְפִי-חָרֶב;  כט וַיִּקְרְאוּ שֵׁם-הָעִיר, דָּן, בְּשֵׁם דָּן אֲבִיהֶם".

את השער שאנחנו נראה בנה כנראה אחאב מלך ישראל, הכניסה לעיר עוברת דרך השער בו יש כסא, לשופטים ששפטו את העם שהגיע,  יש חדרים באזור השער, עם קצת דמיון אפשר לחוש את הצלילים והרעשים של העיר, אבל מה שמיוחד במקום, שכאן, בתל דן נמצאה כתובת מיוחדת, הכתובת היחידה מחוץ לתנ"ך המזכירה את  בית דוד.

לאחר שעוברים את השער ממשיכים ללכת ומגיעים לבמות פולחניות ששם הקריבו קורבנות, ממצא מרתק. במקום יש 2 במות, באחת מהן מהתקופה הישראלית מצאו רק עצמות של בע"ח כשרים, ליד יש במה מהתקופה ההלניסטית ( היוונית) שהם עבדו לאל אשר בדן.

לאחר שטיילנו בשמורה, ניסע לאגמון החולה, נתזמן את הביקור לשעה 16.30 בערך, השעה בה מרבית העופות חוזרים למים.

אגמון החולה נוצר באופן טבעי, האזור  לא היה חקלאי הרבה זמן כי לאחר ייבוש עמק חלק האדמות לא היו טובות לחקלאות, ואז בחורף שנת 1991 האזור הוצף במים,  השאירו אותו מוצף ופיתחו את אגן המים הטבעי.

ניתן להגיע למקום להשכיר רכבי גולף, אופניים, אופניים משפחתיים ולטייל בין אגני המים והצמחים, זאת פסטורליה שנותנת הרגשה של חו"ל, אחד מאתרי הצפרות המובילים בעולם.הטיול הקודם במדור הטיולים של מיכה בלצ'ינסקי -  טיול בשמורת החולה