עונת הנדודים בעיצומה וזה הזמן להגיע ולטייל בשמורת הטבע החולה.

מיליוני ציפורים נודדות מגיעות אלינו מהצפון, לאחר שעברו את הקיץ בימים הארוכים האינסופיים של צפון אירופה.
 

הציפורים עוצרות אצלנו לביקור בדרך לאפריקה, הן עוברות מעלינו בלי דרכונים, ממלאות את השמיים ואת האגם במעופן. אגם החולה משמש כבר מיליוני שנים מקום לעצירה ולהתרעננות לציפורים, ומה שטוב לאלפי חובבי צפרות מחו"ל שמגיעים לצפות בהן, מתאים גם לנו שוחרי הטבע והנוף בארץ.

סיפורו של אגם החולה מתחיל לפני כ- 5 מיליון שנים, כאשר השבר הסורי אפריקאי נפתח והתרחב, נוצרו ים המלח, ים כנרת ואגם החולה  יחד עם הביצה בחלק הצפוני יותר.

בתקופה שבה הגיעו המתיישבים היהודים הראשונים לאזור והחליטו להתיישב במקום, הם נתקלו באויב קטן ומטריד שקראו לו יתוש האנופלס, אותו אויב שבשעתו לא הייתה נגדו כיפת ברזל ועקץ את התושבים  ואף חלק ניכר מהם לא שרד. היו משפחות שאפילו 12 בני משפחה נפטרו. אומרים שכשקמה המדינה הייתה החלטה תמוהה לייבש את האגם, על אף שכבר נמצאה דרך להשמיד את מר אנופלס.

האגם והביצה יובשו במפעל ציוני כביר יצרו  מעבר למים  ואופס הכל התייבש ואז, לפתע ראו את מימדי האסון, כאשר הבינו מה קרה  ב-1964 הוכרזה החולה כשמורת הטבע ראשונה בישראל.
 

בשמורה ניתן למצוא שקנאים, עגורים, אנפות ממינים שונים כמו לבנית קטנה, אנפית בקר, אנפת לילה, ניתן למצוא את הקורמורן, מגלן חום, שחפית ים ועוד.

בנוסף חיים להם בכיף: חזיר הבר, הלוטרה, הנמיה, חתול הבר, צבים ממינים שונים במים שורצים להם דגים שונים, חלק מהמינים הם אנדמיים ( מיוחדים למקום) המעניין מכולם הוא העגולשון שחור הגחון שחשבו שנכחד אבל פתאום התגלה בשנת 2011 .

בשמורה צמחייה מרהיבה, הצמחים מסודרים כמו חיילים בהתאם למרחק שלהם מהמים באגם, בתוך המים מוצאים מרבדים של נופר צהוב, בשולי האגם מככב לו גומא הפפירוס, בנקודה הצפונית יותר שלו בעולם.  בסוף האגם רואים בעיקר את הקנה המצוי  וגם את הסוף, פטל קדוש  ואירוס.

האטרקציות המרכזיות במקום הם האגם והתצפית עליו ( מומלץ להגיע עם משקפת לתפוס מקום ולהסתכל על העופות, יחד עם מצלמה עם זום). הגשר על הביצה, מגדל התצפית, מומלץ להיכנס למרכז המבקרים ולהבין את העוצמה של המקום.
 

שעות הפתיחה בסתיו ובחורף
 

בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00

בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00  


לפני או לאחר הטיול בשמורה מומלץ להיכנס לראש פינה, להביט על הנוף ולאכול משהו במסעדות המדהימות שבמקום.

 

טיול מהנה!