עומר עטר בן ה-3 וחצי מתל אביב, עבר לאחרונה ניתוח חדשני בדרכי הנשימה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית. מאז שנולד סבל עומר מקשיי נשימה ודלקות ריאה חוזרות והתאשפז לעתים קרובות בבית החולים, בשל מום מולד בדרכי הנשימה והעיכול – פיסטולה בין קנה לוושט ואטרזיה של הוושט.

 

 מום מולד זה מופיע אצל אחד מכל 3,000 ילדים, חלקם יזדקקו לניתוח זה. הניתוח החדשני שבוצע עד כה רק בבית החולים לילדים בבוסטון, ארה"ב, יובא לאחרונה לארץ ועתיד לשפר את איכות חייהם של ילדים רבים. עומר הוא אחד משלושת הילדים הראשונים שעברו בארץ את הניתוח.

 

לפני כשנה טסו רופאים מומחים ממרפאת נע"ם (נשימה-עיכול משולב) במרכז שניידר, לבית החולים לילדים בבוסטון ארה"ב, בכדי ללמוד מד"ר ראסל ג'נינגס Russell Jennings, MD, על ניתוחי הטרכאופקסי (Tracheopexy) החדשניים אותם הוא מבצע על פי הגישה שפיתח, ניתוחים שנועדו לתקן את קנה הנשימה ולשפר משמעותית את מצבם של הילדים הסובלים מטרכיאומלציה חמורה. עם צוות המומחים ממרכז שניידר נמנו: ד"ר פטריק שטפלר, רופא בכיר במכון הריאות, ד"ר עמנואל סגייה, רופאה בכירה במחלקה הכירורגית וד"ר גבי אמיר, כירורג חזה ולב בכיר.

בתחילת חודש אוקטובר, 2019, הגיעו שישה אנשי צוות רפואי מבוסטון לארץ, בכדי להכשיר את מומחי שניידר לבצע את הניתוחים החדשניים והייחודיים הללו. במסגרת הביקור, נותח עומר בן ה-3 וחצי על ידי הצוות האמריקאי והצוות הישראלי. במשך 13 שעות רצופות ניתחו הצוותים את עומר הקטן, לאחר מכן הוא אושפז ביחידה לטיפול נמרץ בשניידר, שם התאושש ולאחר שבוע שוחרר לביתו. בימים אלה עומר מחלים בקצב מהיר, ובקרוב מאוד יחזור לגן הילדים.

הניתוח החדשני ישפר משמעותית את חייו ואיכות חייו ושל ילדים נוספים אשר נחסכה מהם הטיסה לבוסטון לביצוע הניתוח. הצוותים הרפואיים בבית החולים בבוסטון ובמרכז שניידר נמצאים בקשר רציף, כולל שיחות וידאו בין הצוותים בהם נידונים המקרים המורכבים.