נתוני המשרד להגנת הסביבה:

על אף תנאי מזג אוויר קשים, היעדר רוח ותנאים אטמוספריים שגורמים לכליאת המזהמים ("האוויר עומד") ששררו ביממה האחרונה, נרשמה ירידה בזיהום האוויר באזורים רבים בארץ בל"ג בעומר 2019 בהשוואה לזיהום האוויר בשנים הקודמות.

זאת, בעקבות קריאות הרשויות השונות ובהן המשרד להגנת הסביבה להפחית ולצמצם מדורות ובעקבות האזהרות של כוחות ההצלה מפני מזג האוויר.

 התוצאה ניכרת בכ-150 תחנות הניטור של מערך ארצי לניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה הפזורות ברחבי הארץ וכן בהפחתה בריח החריף המוכר גם בימים שלאחר המדורות. יחד עם זאת, תנאי מזג האוויר הקשו על פיזור האוויר.

ממדידות איכות האוויר שביצע המערך הארצי לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה עולה, כי ריכוזים גבוהים יותר של חלקיקים נשימים נרשמו ברוב הישובים בלילה שבין ה-22 במאי ל-23 במאי בהשוואה ליום בהיר.

עליות הריכוזים החלו בשעות הערב, והגיעו לשיא בין 22:00 ל-5 הבוקר. יש לשים לב כי השיא אינו הממוצע הארצי, אלא כמו בכל שנה, הערך הגבוה ביותר שנמדד.

בפתח תקווה

ממדידות איכות האוויר שביצע המערך הארצי לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה בתחנת ניטור אוויר אחד העם בפתח תקווה עולה כי ריכוזי החלקיקים היו גבוהים פי 6.5 מיום בהיר.

יש לציין, שריכוזי החלקיקים הנמדדים מושפעים בין השאר ממיקום המדורות יחסית לתחנת הניטור והתנאים המטאורולוגיים.

לשם השוואה, בתל אביב בשכונות הצפוניות ריכוזי החלקיקים היו 144 פי 2.4 מיום בהיר ובשכונות הדרומיות ריכוזי החלקיקים היו 343 והחלקיקים היו גבוהים פי 5.7 מיום בהיר.

בבני ברק ריכוז החלקיקים היה 344 פי 11.1 מיום בהיר.