עפ"י תחזית מזג האוויר צפויים להיות ימי חג השבועות (שבת-ראשון) ימים חמים. בשל כך, במד"א מרעננים את הוראות הבטיחות והזהירות באתרי הטיולים והנופש, בחופי הרחצה וגם במרחב העירוני, לצד הוספת הנחיות זהירות ייחודיות לחוגגים והמבלים לרגל חג השבועות על מנהגיו.

צוותי מד"א יעמדו בכוננות לכל אורך החג ויאבטחו בליל חג השבועות את המתפללים הרבים הצפויים להגיע לכותל המערבי בירושלים לתפילת "תיקון ליל שבועות" ולתפילת "ותיקין".

בנוסף קוראים במד"א לבעלי דם מסוג O ולבעלי דם מסוג Rh שלילי מכל הסוגים  (A-, B-, AB-) להגיע ולתרום דם. פרטים על אתרי ומועדי התרמת הדם ברשות הרבים ובתחנות מד"א השונות ניתן למצוא באתר האינטרנט של מד"א בכתובת http://www.mdais.org/dam ובטלפון 03-5300400 (מענה אנושי). המעוניינים להזמין צוות מתרימים לקבוצות מארגנות (מעל 25 אנשים) יכולים לפנות בנושא לשירותי הדם של מד"א בטלפון 03-5300402/69.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "במהלך חג השבועות ישהו כוחות מד"א ברחבי הארץ בכוננות על מנת להעניק מענה רפואי מהיר ומקצועי לכל אירוע שעלול להתרחש. על מנת שנעבור את החג בשמחה וללא אירועים טראגיים, אני קורא לציבור להישמע להנחיות הזהירות ולהזעיק בכל צורך רפואי את כוחות מד"א בטלפון חירום 101 על מנת שיעניקו טיפול רפואי ויסייעו בהצלת חיים. בית מגן דוד אדום מאחל לכל עם ישראל חג שבועות שמח".

מדריך מד"א לחג השבועות

חג השבועות הוא חג החלב ומסוכן לאלרגיים למוצרי חלב ולרגישים ללקטוז:

על מי שמאובחן ע"י רופא מומלץ לשאת בכל עת מזרק אפיפן (עפ"י הנחיות הרופא המטפל). במידה ונחשף לחלב ומוצריו, קיימת חשיבות רבה לטיפול מהיר ויש להתקשר מיידית למוקד מד"א בטלפון חירום 101 עם זיהוי החשיפה לאלרגן משום שהתגובה יכולה להיות קטלנית בתוך דקות ספורות ללא טיפול.

מנהגי החג מהנים אך יכולים להיות מסוכנים:

אחד מהמשחקים האהובים על ילדים בחג שבועות הינו השלכת שקיות מלאות במים אל עבר הולכי רגל ומכוניות נוסעות. חוסר ערנות בכביש, לצד תגובת בהלה מיידית לשקית המים שהושלכה על שמשת המכונית, עלולים לגרום לנהג לאבד את השליטה במכונית ולתאונת דרכים. בשנים האחרונות הוזעקו צוותי מגן דוד אדום לטפל בנהגים והולכי רגל שנפגעו כתוצאה מאירוע השלכת שקיות מים "תמימות" על שמשת המכונית.

מעבר למשחקי המים, חשוב לזכור ולהזכיר לילדים להקפיד על שתייה בכמות מספקת ולהזכיר לנהגים כי הילדים משחקים בקרבת הכבישים ולהישמר מפני פגיעה בהם.

סכנת התייבשות

על פי התחזית בחג השבועות אמור לפקוד את כל אזורי הארץ מזג אוויר חם, שעלול לסכן חיי אדם, לרבות - תינוקות, ילדים וקשישים. את האקלים עצמו איננו יכולים לשנות, אולם הפעולות החשובות שאנו יכולים לעשות זה מניעה מפגיעת האקלים:

כללי זהירות בחוף הים ובבריכות:

בבריכות פרטיות:

למבלים עם תינוקות וילדים בים, בבריכה או סמוך לכל מקור מים אחר - שימו לב לכללי הזהירות הבאים:

במקרה של טביעה, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:

  1. יש להוציא את הטובע מהמים. נסו למשות את הטובע מהמים במידת האפשר והימנעו מלסכן את עצמכם. במקביל, הזעיקו את מד"א בטלפון החירום 101.
  2. הישמעו להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א אשר ידריכו אתכם כיצד להמשיך לטפל בטובע עד להגעת צוותי מד"א למקום.
  3. אם הטובע איננו נושם (בית חזה אינו עולה ויורד) השכיבו את הנפגע על גבו הרחק מקו המים והחלו מיד בביצוע עיסויי חזה עד להגעת צוותי מד"א למקום, ובהתאם להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד.
  4. מומלץ שהטובע יתפנה לבית חולים, גם אם הוא מרגיש טוב יותר, להמשך מעקב ובדיקות בבית החולים.

בחג השבועות, צפויים לצאת רבבות בני אדם לפארקים ולחיק הטבע, אז רגע לפני שמניעים את הרכב ויוצאים אל חיק הטבע, להלן המלצות מד"א לשמירה על בריאות "המנפנפים" ועל חדוות הפיקניק:

בעת עריכת פיקניק בחיק הטבע יש לשמור על כללי הזהירות הבאים:

נוסעים לטייל? נזהרים גם ברכב!

נשארתם בבית? שומרים על ילדים ופעוטות!