בית עסק שהגדיר את עצמו כבית תוכנה נמצא עומד במשפט על כך שהגדרתו אינה מתאימה לחוקי ארנונה של עיריית פתח-תקווה ויצא חייב.

משנת 2013 החברה אשר ממוקמת בקרית-אריה נמצאת בתהליכי בירור בוועדת הערר לענייני ארנונה בפ"ת. כל אדם אשר מקים עסק חייב לדווח לעיריית פ"ת מה סוג העסק שלו לפרטיו מכיוון שישנם הרבה סיווגים של חיובי ארנונה לעסקים של מחשבים, תעשייה, מזון וביגוד ועוד.

במהלך הדיון הציגו עורכי-הדין של החברה ושל עיריית פ"ת טענות על הסיווג הנכון של החברה, לשם חישוב הארנונה בצורה נכונה. חישוב זה נובע מהגדרת הפעילות המרבית של החברה, הווי אומר אופי הייצור העיקרי בעבודתה.

במהלך המשפט הציגה החברה את חוות דעתו של רואה החשבון שלה, שטען כי היא נמצאת בגדר "בית תוכנה" ולא בגדר "משרדים" כפי שטוענת העירייה, אך טענה זו נהדפה בוועדה, מהסיבה שרק מפקח ארנונה עירוני יודע להבחין בסיווגים של תשלומי הארנונה בעיר ולא רואה החשבון של החברה.

לבסוף נפסק ונחתם  כי החברה עסקה לרוב בדברים אחרים מלבד תכנות והיא לא רק בית תוכנה לפי הגדרות הארנונה של עיריית פ"ת וסיווגה שונה מחדש ל-"משרדים", דבר אשר משפיע בגובה חיוב הארנונה לטובת קופת העירייה ולכאב בכיס של חברת התוכנה.

עיריית פ"ת אינה מקילה ראש בנושאי הארנונה ואף נמצאת במקום מכובד ברשימת גובה הארנונה בארץ. במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי תושבי פתח-תקווה משלמים ארנונה למ"ר ל-10 שנים, כאחוז ממחיר דירה למ"ר כ-4.3% לעומת תושבי ת"א שמשלמים ארנונה נמוכה ביותר כ- 1.6% ובית-שאן אשר משלמים ארנונה גבוהה ביותר כ-6.1% דבר המציב את פ"ת ברף הערים הגובות במקום בינוני ומעלה בארץ.

בימים אלו מתכוננים מודדי הארנונה של עיריית פ"ת בלמידה של אזורים, שכונות ושרטוטים וזאת במטרה להיכנס לבתי התושבים והעסקים ולמדוד מחדש כל מ"ר בכל נכס. אף כי הדבר מכעיס רבים מתושבי העיר הוא בא בעקבות החלטת בג"ץ באפריל אשתקד, אשר מחייבת את כל הרשויות בארץ, למדוד את הדירות לשם חישוב ארנונה מחדש ולא לעגל את תוצאת המדידה, אלא לחשב עד לדיוק של שתי ספרות אחרי הנקודה העשרונית.

בינואר 2016 הועלה תעריף הארנונה בכל הארץ בשיעור של 1.27% לעומת תעריפי שנת 2015. עלייה זו באה בעקבות עליית השכר במגזר הציבורי ב- 3.05% ולצד ירידה במדד המחירים לצרכן של 0.5%. עם זאת יכול כל ראש עיר להוריד או להעלות את תעריף הארנונה בבקשה מיוחדת לשר האוצר ושר הפנים.

בפתח תקווה לא העלו את הארנונה מעבר ל1.27% עקב הוראות סעיף 7 לחוק ההסדרים במשק המדינה.