פעילי בעלי חיים מפ"ת השיקו מיזם חברתי מיוחד שמטרתו הגברת אכיפת המשטרה בשטח והחמרת הענישה בפועל. המיזם מהווה מוקד ארצי לדיווחים מהציבור על התעללויות בבעלי חיים לאחר שהפונים למערכת המיזם כבר ניסו לפנות לגורמי האכיפה.
צוות המיזם בודק ומטפל במהירות בכל פנייה ופנייה, ומוודא מול מפקדי תחנות המשטרה והשוטרים בשטח כי אותם פונים אכן זוכים לטיפול מקצועי ומהיר כפי שמצופה מגורמי האכיפה.

שוחחתי עם מייסד ומוביל המיזם שלומי צ'צ'קס.
מיהם האנשים שמאחורי המיזם?

"תושבי פתח תקווה, פעילי עמותת "פתח תקווה אוהבת חיות"."

איך עלה לך הרעיון להקים את המיזם?

"לאור שיתוף הפעולה עם משטרת פתח תקווה בל"ג בעומר בשנה שעברה, אז אמרתי לעצמי אני רוצה להמשיך את שיתוף הפעולה, לא רק לגבי ל"ג בעומר ספציפית, אלא גם לשגרה ולחיי היום יום ולכן עם אותו שיתוף פעולה המשכנו להקים את מיזם 100.

ראיתי שהיה ערב מוצלח בל"ג בעומר בשנה שעברה והצלחנו להציל כל כך הרבה בעלי חיים, אז למה לעשות את המצווה הזו רק פעם אחת בשנה ולא לשתף פעולה עם המפקדים בתחנה. זה היה הטריגר להקמת המיזם.

המיזם הוקם לאור תחושת חוסר אונים בקרב הציבור בשל יחס גורמי האכיפה לדיווחי עבירות צער בעלי חיים ולאור תחושה קשה של חוסר הרתעה בשטח."

כיצד המיזם פועל?

"צוות המיזם החל לפעול לשינוי ראשוני במשטרת ישראל עוד מאירועי ל"ג בעומר אשתקד שבהם הצליח הצוות למנוע במספר מקרים השלכת בעלי חיים למדורות, וזאת על-ידי כך שהם הוציאו ניידות משטרה במיוחד לטובת הנושא.
המיזם פועל במספר מישורים: מול חברי כנסת מכל המפלגות שמעורבים ומסייעים, וכן מול פיקוד המשטרה והשוטרים בשטח.
שיתוף הפעולה כבר הביא להצלחה ראשונית שהתבטאה בכתיבת פקודת יום משטרתית מיוחדת בנושא אכיפת עבירות צער בעלי חיים, וביישום הפקודה בשטח ע"י ניידות סיור ובילוש. לאור השת"פ המוצלח, הוקם "מיזם 100" כדי להמשיך את מגמת השינוי."
האם הצלחתם להציל בעלי חיים עד כה?

 "עד כה, מוקד המיזם הצליח להציל ולעזור במאות פניות כאשר הקשה מכולן היא אירוע מזעזע של גניבת כלב ורציחתו.
לאחר 4 חודשי פעילות של "מיזם 100", בהחלט ניכר שינוי ראשוני בשטח –  ניתן לראות זאת בהתייחסות רצינית של המפקדים לנושא, שיפור זמני הגעה של ניידות הסיור ויחס השוטרים לאירועי 100 שעניינם עבירות צב"ח. רק לאחרונה, נרשמו מס' מעצרים והישגים שבהם המיזם הציל בעלי חיים לפני שעברו התעללות.

הצוות כבר הצליח לרתום שרים וחברי כנסת רבים לעשייה ב"מיזם 100", והוא מסתייע בהם בהפניית שאילתה לשר הממונה ולמפכ"ל המשטרה בעת הצורך.

עד כה, כבר הצטרפו למיזם אלפי אנשים מרוצים והצלחת המיזם עוברת מפה לאוזן.
בזכות שיתוף הפעולה של הציבור שמערב ומדווח למיזם על אירועים– המיזם מצליח להוביל שינוי משמעותי בישראל!

בנוסף להגברת האכיפה, המיזם פועל רבות גם להחמרת הענישה בפועל – ולאחרונה, מתחילים לראות מגמת שינוי גם בבתי המשפט אשר משיתים עונשי מאסר בפועל על המורשעים בעבירות צב"ח (להבדיל מהעבר שבהם המורשעים נידונו לקנס או לעבודות שירות/מאסר על תנאי).

בנוסף למקרים קשים שאנו מטפלים בהם מול גורמי האכיפה הרלוונטיים, אנו נתקלים גם באירועים מרגשים, לדוגמא – שוטרים שבמהלך מחסום משטרתי שמעו צרחות של גור כלבים קטן מבין השיחים שלצד הכביש. הם אספו אותו במיידי, הסיעו אותו לוטרינר שהציל אותו ובסופו של דבר הגור אומץ ע"י מפקד תחנת המשטרה ששיבח את עבודת השוטרים."

מודל "מיזם 100" משתמש בפייסבוק ככלי לשינוי חברתי. ניתן למצוא אותם בפייסבוק ("מיזם 100") ולפנות אליהם.
בנוסף לטיפול המהיר בפניות הציבור, המיזם מעניק גם ייעוץ משפטי חינם ועוזר בפנייה למשטרה למי שמתקשה.