במסגרת אירועי התרבות  של  ארגון ותיקי חברי ההגנה בפתח תקווה, התקיימה הרצאתה של רעיה לופטה, נציגת אירגון "יד ושם", על הנושא - "ניצוצות של אור- חסידי אומות העולם".

בהרצאה , שלוותה בשקפים, הודגמו כמה מפעילויות חסידי העולם ברחבי אירופה, שפעלו להצלת יהודים בשואה, תוך סיכון חיי עצמם וחיי בני משפחותיהם.

בין מצילי היהודים הנודעים - הדיפלומט השבדי ראול וולנברג, הנסיכה אליס, אמו של הנסיך פיליפ מבית המלוכה הבריטי, ממשלת דנמרק שהעבירה  אלפי יהודים לשבדיה, וכמה דמויות ידועות של מצילי יהודים מבין משפחות נוצריות בפולין.

בהרצאה שולבו פעולות של יהודים בשואה, שגם במחנות ההשמדה סיכנו את חייהם כדי לחגוג, גם באופן סמלי, את חג החנוכה, וניסיונות הרואיים של כלואי  המחנות להסתיר ולשמר חנוכיות יקרות ערך, שחלקן הועברו לאחר מכן למוזיאון "יד ושם" בירושלים.

האירוע נפתח על ידי עו"ד אלי אשרי, יו"ר ארגון ותיקי ההגנה, שנשא דברי ברכה לבאי הכנס.

 ראש העיר הנכנס, עו"ד רמי  גריברג, שכיבד בנוכחותו את האירוע, אמר בדברי ברכתו:

" הנחישות וההקרבה של  חברי המחתרות, ההגנה, האצ"ל והלח"י, שנלחמו בחירוף נפש , נגד כל הסיכויים, על תקומת המדינה ועל הגנת העם היהודי, הם דוגמה ומופת גם לנו, דור ההמשך. אנו חייבים להעלות על נס  את מסירות הנפש וההקרבה של  הלוחמים, שהם צאצאי  המכבים, ואשר בזכותם קם לנו עם יהודי חופשי, חזק ודמוקרטי. ולהנחיל  ערכים אלו לדורות הבאים.

עירנו פתח תקוה, אם המושבות, נטלה חלק פעיל בין לוחמי המחתרות, ועדים לגבורתם אתרי הזיכרון ברחבי העיר. אנו  נמשיך לכבד את מורשת הגבורה שלהם,, לפאר ולרומם את זכרם. אנו  ננחיל את מורשת הקרב ואת מסירות הנפש של לוחמי המחתרות, לדורות הבאים".

 יו"ר  הארגון, אלי אשרי, בירך בחום את ראש העיר רמי גרינברג, איחל לו הצלחה בדרכו החדשה, והעניק לו את נס ותיקי ההגנה.

בתכנית האמנותית הופיעו הזמר צביקה פרידמן, והפסנתרנית יוספה מרקוס-פיש.

 הנחה את הערב - יו"ר ועדת האירועים של הארגון, אריק מרקוס.