ביקור בסאונה לא רק גורם לנו להרגיש טוב בימי החורף הקרים, הוא גם בעל ערך בריאותי.  פגשתי את גרגורי ויוסי בכניסה לסאונה והם מספרים בהתלהבות על היתרונות הגדולים שבגללם הם מבלים בסאונה שלוש פעמים בשבוע. "ידוע כי הסאונה דבר מאוד בריא עוזר בחילוף חומרים, מסייע לניקוי רעלים, משחרר שרירים, עוזר להפיג מתחים ומרגיע". והם מוסיפים: "אנחנו התחלנו בגיל צעיר מאוד ללכת לסאונה, במדינות חבר העמים זה מאוד מקובל". גרגורי מספר כי כבר בגיל צעיר אביו לקח אותו לסאונה, תחילה היה שוהה 2 דקות ואח"כ יותר. סאונה צריך להתרגל ולאמן את הגוף להיות בטמפרטורות גבוהות.

בסאונה הרטובה 50 עד 60 מעלות עם אחוזי לחות גבוהים, בסאונה היבשה 90 עד 110 מעלות. ברוסיה יש סאונה בכול מכון ספורט או מועדון של ספורטאים והטיפול בסאונה הוא חלק מתוכנית האימונים והשחרור.

גרגורי ויוסי משתמשים באביזרים נלווים בסאונה להגביר את האפקטיביות : צרור עלים הנקרא ויניק wenik   שמשמש כדי להגביר את זרימת הדם והחום לתוך הגוף, על ידי חבטות הם מטפלים באזורים שונים ולדבר אפקט מיוחד. העלים האוריגינלים הם מעץ אלון אירופאי והם דואגים להביא משלוח מאוקראינה ושומרים אותם יבשים אחרי השימוש. ניתן להשתמש גם בקבוצת ענפים של אקליפטוס. האביזר השני: גלגלת שיניים - עוד אביזר מיובא אשר עוזר להמרצת מחזור הדם באזורים מסוימים.

לגרגורי וליוסי יש גם כובע מיוחד, הם מסבירים הכובע הוא מצמר מיוחד ונועד להגן ולבודד את החום מהראש.

כובע סאונה מצמר - מגן על הראש בסאונה

שאלנו את המקצוענים כמה שאלות :

כמה פעמים מומלץ להיות בסאונה – הם אומרים בערך שלוש פעמים, שאחד מהם הוא טיפול ארוך המורכב מכמה מחזורים כול פעם כ 10 דקות ביניהם מקלחת קרה. ככה אנחנו עושים כ 5 מחזורים לפחות מידי יום שישי.

האם הטיפול בסאונה מתאים לכול אחד – בהחלט הם אומרים כמובן למי שאין קוצר נשימה או בעיות לב או לחץ דם. צריך כמובן לעשות טיפולים בהדרגה להתחיל עם דקות בודדות וכול פעם להגדיל את השהיה. לא יותר מ 15 דקות צריך לתת לגוף מנוחה והתאוששות מה גם שצריך לשתות ולהוסיף נוזלים

ספרו קצת על עצמכם :

גרגורי קריימן – אני בן 68 נשוי עם בת אחת ושלושה נכדים, עליתי לארץ בשנת 1991 מרוסיה מוסקבה ואני עובד כמהנדס אלקטרוניקה עדיין מרגיש צעיר.

יוסי קריוצקין בן 71 נשוי בן אחד ו 2   נכדים בארץ משנת 1998 מהנדס בניה לשעבר כעת פנסיונר.

בדקנו והוספנו מספר פרטים :

הסאונה עוזרת לניקוי רעלים

הסאונה מגבירה את זרימת הדם, מרחיבה את כלי הדם ובסופו של דבר הגוף יוצר זיעה כדי לקרר את הגוף. הזיעה הוא אחד הדרכים שבו הגוף נפטר מרעלים .

הסאונה עוזרת להפיג מתחים  

הסאונה עוזרת להפיג את המתח בגוף מאחר וזהו מרחב חם, שקט שלא כולל הסחות דעת. החום של הסאונה מרגיע את השרירים, משפר את זרימת הדם וגורם לשחרור אנדורפינים – חומרים כימיים המסייעים לשיפור מצב הרוח ומשככים כאב

סאונה היא דרך יעילה להתאושש מאימונים

בסאונה מגבירה את זרימת הדם בגוף אל השרירים העייפים והמתוחים וכך מאיצה את תהליך הריפוי הטבעי שלהם.