מאת: אסף פרידור

צילומים: אמיר לנגר

בעלי כלבים בשכונת אם המושבות זועמים. לדבריהם, על אף הבטחות חוזרות ונשנות של עיריית פתח תקווה בשנים האחרונות להקים גינות כלבים בשכונה החדשה ובשכונה הוותיקה, הרי שדבר לא נעשה לטובת העניין. בעיני הנהלת עיריית פתח תקווה הם טוענים, הכלבים ובעליהם תושבי השכונה הם סוג של מטרד לא רצוי, שצרכיו אינם נחשבים ולכן לא טורחת העירייה לייצר בשכונה פתרונות של הקמת פארקים ייעודיים לכלבים, כפי שהתחייבה לא פעם.

כ- 1200 כלבים מצויים כיום בשכונת אם המושבות ולרשותם אין ולו גינת כלבים אחת בה יוכלו לרוץ בחופשיות, לפרוק אנרגיה ולהיות באינטראקציה עם בני מינם. גינת כלבים יחידה בשכונה הוותיקה נהרסה כבר לפני כ- 5 שנים לטובת הקמת בית ספר "אחד העם" ובמקומה לא השכילה העירייה להקים חלופה ראויה. כך למעשה הותירה העירייה אוכלוסיה שלמה שרק הולכת וגדלה בקצב מואץ ללא מענה הולם. בניגוד גמור לשכונות אחרות ברחבי העיר בהן מתפארת העירייה שפעלה להקמת גינות כלבים, הרי שדווקא בשכונת אם המושבות המאכלסת מספר עצום של כלבים, שכונה עם שטחים מתאימים לרוב, דווקא כאן עומדת הנהלת העירייה בסירובה לפעול לקידום הנושא.

לטענת התושבים, מנכ"ל העירייה יעקב ממן אף מסרב בתוקף להיפגש עם נציגות בעלי הכלבים בכדי לבחון שטחים מתאימים לגינות כלבים שאותרו על-ידם בשיתוף ראש השירות הווטרינרי אדי קואז, ומציב דרישה מופרכת - הסכמת כל תושבי האזור כתנאי להקמת גינות הכלבים בשכונה. זאת למרות שהשטחים המוצעים כלל אינם גובלים בבנייני מגורים ונמצאים בעוטף השכונה.

גם פנייה לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה טרם נשאה פרי. הפנייה למשרד המבקר נעשתה בהמשך להתעלמות הנהלת העירייה מצרכיה של אוכלוסיית בעלי הכלבים בשכונה והמדיניות המפלה בה נוקטת הנהלת העירייה כלפי אוכלוסייה זו, הן בהשוואה לשכונות אחרות בעיר והן בהשוואה להקצאת שטחים ציבוריים למטרות אחרות בשכונה (גינה ציבורית, גן ילדים, בית כנסת, מועדון אירועים, מתקן לתנועת הצופים, חוות טרקטורים וכו').

המצב בשטח, מספרים בעלי הכלבים, פשוט בלתי נסבל. בעלי הכלבים נאלצים לנסוע עם כלבם לגינות כלבים בערים אחרות המכבדות את אוכלוסיית הכלבים ובעליהם, או פשוט לשחרר את הכלבים לפרוק אנרגיה בגינות הציבוריות ברחבי השכונה. שחרור הכלבים בגינות הציבוריות מסכן את הכלבים, חושף את בעליהם לקנסות ויוצר לא פעם עימותים עם תושבים אחרים.

"כלבים הם חלק בלתי נפרד מהמרחב הציבורי"

איריס, תושבת אם המושבות החדשה: "הגיע הזמן שגם בעיריית פתח תקווה יתקדמו ויפנימו שכלבים הם חלק בלתי נפרד מהמרחב הציבורי. גינת כלבים היא איכות חיים ואינה מילה גסה. כלבים ובעליהם הם אוכלוסייה שוות זכויות עם צרכים לגיטימיים. עירייה שמכבדת את עצמה ואת תושביה כבר מזמן הייתה מקיימת הבטחות ומקימה גינות כלבים בשכונה. לא יתכן שאנו כבעלי כלבים בשכונה נשלם ארנונה מהגבוהות בארץ, ובנוסף אגרת רישיון שנתית להחזקת כלב, ובתמורה לא תכיר בנו העירייה כאוכלוסיה עם צרכים. חמור מכך, תבטל אותנו ותתייחס אלינו בזלזול, אטימות, סוג של מטרד ותו לא. ברור לכולם כי נושא גינות הכלבים בשכונה מוקפא לא בשל תקציב ולא בשל מחסור בשטחים ציבוריים מתאימים. אם קברניטי עיריית פתח תקווה אינם יודעים להתמודד עם קומץ מתנגדים לרעיון גינות הכלבים, כדאי שיצאו לסיור בערים אחרות לסדרת חינוך  וילמדו כיצד מקימים גינות כלבים. הזדמנות מצוינת עבורם לראות מקרוב כיצד נראית גינת כלבים ראויה ואופן השתלבותה המבורך במרקם השכונתי".

"רובנו נפגשים בגינות משחקים, בשטחים פתוחים ואפילו במגרשים בבתי ספר, מה שגורם להתרעמות מצד תושבים אחרים"

נטע, מאלפת ותרפיסטית בעזרת כלבים, תושבת אם המושבות הוותיקה:" לא ייתכן שבשכונה כל כך גדולה עם יותר מ- 1000 כלבים לא תהיה גינת כלבים אחת. כלבים הינם בעלי חיים חברתיים אשר זקוקים הן למפגשים והן להוצאת אנרגיה. על מנת לספק להם את זה כיום רובנו נפגשים בגינות משחקים, בשטחים פתוחים ואפילו במגרשים בבתי ספר, מה שגורם להתרעמות מצד תושבים אחרים ואף לסיכון הכלב שיכול לרוץ לכביש. מה שהעירייה לא מבינה, שבכל מקרה המפגשים מתקיימים וכל מה שאנחנו מבקשים שהם יתקיימו במקום מוסדר ללא סיכון מיותר של הכלבים שלנו. בעבר הייתה לנו גינת כלבים אך השטח הופקע לטובת בניית החטיבה. במקום להעביר את הגינה למקום אחר בשכונה, העירייה פשוט ביטלה אותה. בזמנו, כשדנו עם אדי קואז בכל הנושא של גינות כלבים אף העלינו רעיונות שגינת הכלבים גם יכולה להוות תרומה לקהילה ואני אף התנדבתי להעביר שם הרצאות לבעלי כלבים – אילוף בסיסי ואיך לגדל כלב בבית, לקיים ימי אימוץ יחד עם 'פתח תקווה אוהבת חיות'. כך תהיה גם גינת כלבים וגם תרומה לקהילה. אדי התלהב מהתכנית הזו, אבל לצערי בסופו של דבר שום דבר לא יצא לפועל. הדרישה של מנכ"ל העירייה לקבל מסמך חתום שכולם יחתמו עליו זו דרישה הזויה. באף עירייה זה לא קיים. אף אחד לא יעבור בין כל בתי התושבים ויבקש מהם הסכמה. גם אם אני אעמיד דוכן ואחלק כסף בחינם, בטוח יהיה אחד שיתלונן על הרעש שזה יעשה לו מתחת לחלון. בחיים לא יהיה 100%".

"איך יתכן שלמעלה מ-10 שנים הם לא מוצאים שטח עבור גינת כלבים"

פנינת, תושבת אם המושבות החדשה, הביעה תמיהה לגבי יחס העירייה כלפי בעלי הכלבים: "אני מתגוררת בשכונת אם המושבות החדשה כמעט שנתיים. בתור בעלת כלב מאוד חשוב לי שיהיה בשכונה שלי מקום מגודר שבו אוכל לשחרר את הכלב שלי מדי ערב, על מנת שיוכל לפרוק אנרגיה עם חבריו הכלבים, דבר שמאוד חשוב לאורח חיים בריא של כל כלב. כשעברתי לשכונה וחיפשתי בה גינת כלבים גיליתי להפתעתי שגרה כאן עוד לפני קבוצה גדולה של תושבים בעלי כלבים, שהעירייה בחרה פשוט להתעלם מהצורך שלהם להקמת גינת כלבים בשכונה. כשהחלטתי לבדוק מדוע העניין הזה תקוע, פניתי בנושא בדף הפייסבוק של ראש העירייה ושם הופניתי לאחראית פניות הציבור של העירייה. שוחחתי איתה טלפונית, אך היא לא חידשה לי דבר והיה הרושם שהיא רק מנסה לנפנף אותי. הבנתי מדבריה שטרם נמצא בשכונה אזור מתאים לגינת כלבים שהתקבלה בו הסכמה של כל התושבים בשכונה. אני בתגובה שאלתי איך יתכן שלמעלה מ-10 שנים הם לא מוצאים שטח עבור גינת כלבים, שהרי השכונה מאוד גדולה ויש בה הרבה שטחים שטרם נבנו ופוטנציאלית מתאימים לגינה כלבים. לא הבנתי את פשר עניין הצורך בהסכמה של כל התושבים להקמת הגינה. הרי אם העירייה מחליטה להקים ליד הבית שלי גן ילדים או גן שעשועים, אף אחד לא שואל אותי, אז למה בעניין גינת כלבים צריך הסכמה רחבה של כל התושבים בשכונה? העניין הזה נראה לי תמוה מאוד והתשובות של אחראית פניות הציבור כמובן שלא סיפקו אותי. עצוב מאוד לדעת שבעיר שלי, בתור תושבת שמשלמת מיסים, אני לא מקבלת מענה והרצון שלי לא נספר בצרכי השכונה".

"יש לנו עירייה שלא עושה כלום. אין איפה לשחרר את הכלבים"

אמיר, תושב אם המושבות החדשה – "אני גר כבר 11 שנים בשכונה החדשה. בשכונת אם המושבות יש המון כלבים. יש לנו עירייה שלא עושה כלום. ישבנו איתם, דיברנו איתם, הראינו להם מקומות, לא עשו דבר כדי שגינת הכלבים תקרום עור וגידים. אנשים צריכים להבין – אין איפה לשחרר את הכלבים.  כאילו שבעלי הכלבים לא משלמים ארנונה. אנחנו, בעלי הכלבים, ציבור של שומרי חוק שדורש את הדרישות המינימליות שיש בכל עיר ופשוט לא מקבלים כלום. העירייה גם מסתבכת עם כל מיני אמירות לא נכונות, כאילו אין מקומות לגינות כלבים. יש כל כך הרבה שטחים פתוחים בשכונה, אזור שרגא רפאלי למשל. בת"א בנאות אפקה, מעוז אביב והדר יוסף בשטח של השכונה שלנו על שני קילומטר מרובעים יש ארבע או חמש גינות כלבים".

בערים אחרות – גינות כלבים הן כבר מזמן חלק מהנוף

בערים אחרות בארץ גינות הכלבים הן חלק אינטגראלי מהנוף העירוני זה זמן רב. כך בת"א, רמת גן, גבעתיים, הוד השרון וכפר סבא. בתל אביב: - לפי דברי חבר המועצה ראובן לדיאנסקי: "בת"א – יפו יש קרוב ל-70 גינות כלבים.לצד הדאגה לרווחת בעלי החיים גינת כלבים גם מחזקת את הקהילתיות ומטפחת מערכות יחסים בין אנשים בעיר. את שני הדברים הללו צריכים להבין הקברניטים בכל ערי ישראל ולדאוג להסדרת גינות".

בהוד השרון - בשכונת מתחם 200, שכונה שדומה במאפייניה לשכונת אם המושבות החדשה קיים  פארק כלבים בשטח של 1000 מ"ר לרווחת הכלבים ובעליהם תושבי השכונה.

בכפר סבא – לא רחוק מפ"ת, ישנן שמונה גינות כלבים, שלוש מהן חדשות. לדברי חבר מועצת העיר ומי שהיה עד לא מזמן סגן ראש העיר עילאי הרסגור -  הנדין – "שמתי לי למטרה להרחיב את הנגישות לגינות כלבים בכפר סבא. הוקמו שלוש גינות חדשות, אחת נוספת נמצאת בתכנון והגינות הקיימות שודרגו. הדבר חיוני על מנת להבטיח תנאים נאותים לגידול כלבים ולצמצם את מפגע גללי הכלבים".

כאמור, בשכונת אם המושבות החדשה ובשכונת אם המושבות הוותיקה רשומים כיום יחדיו כ- 1200 כלבים. על אף המספר העצום של הכלבים לא דואגת העירייה להקים מתחמים ייעודיים לשחרור כלבים במרחב השכונתי בהם יוכלו הכלבים להיות משוחררים מרצועה, לפרוק אנרגיה, לפגוש את בני מינם. הדבר הכרחי הן לבריאותם הפיזית והן לבריאותם הנפשית - התנהגותית.

אם המושבות החדשה - כבר באוגוסט 2013 (בתקופת כהונתו של אורי אהד כראש העיר) אישרה ותקצבה העירייה בניית פארק לכלבים בשכונת אם המושבות החדשה, החלטה שזכתה לאשרור מחודש לביצוע מיידי בפברואר 2014 בידי מנכ"ל העירייה יעקב ממן. בפועל, דבר לא נעשה ולא הוקם פארק כלבים כמובטח.

אם המושבות הוותיקה - גינת כלבים שהייתה בשכונת אם המושבות הוותיקה עד לפני 5 שנים, הופקעה ונהרסה לטובת בניית בית ספר ולא הוקמה גינת כלבים במקומה בשכונה הוותיקה. בינואר 2014 במסגרת אישור תב"ר במועצת העיר פרסם ראש העיר הודעה בדבר הקמת 6 גינות כלבים ברחבי העיר ובהם נכללה גם אם המושבות הוותיקה. בפועל, לא הוקמה גינת כלבים כמובטח (בניגוד לשאר אזורי העיר). 

פניות חוזרות ונשנות לעירייה ע"י "מטה הפעולה להקמת גינות כלבים באם המושבות" העלו חרס. גינות כלבים לא הוקמו בשתי השכונות. מנכ"ל העירייה, יעקב ממן, החליט באופן חד צדדי להקפיא את הקמת הגינות בשתי השכונות תחת דרישה של "הסכמת הדיירים".

מנכ"ל העירייה, יעקב ממן, לטענת התושבים, אינו מוכן להתייחס ספציפית למקומות המוצעים בשתי השכונות, אינו מוכן להתלוות לסיור בשטח ולעמוד מקרוב על המיקומים המוצעים, אינו מציע חלופות למיקומים הנבחרים, למעשה מנכ"ל העירייה עצר כל פעילות של העירייה בנושא ובכך מותיר ציבור עצום של כלבים ובעליהם תושבי שתי השכונות ללא כל מענה.

מנכ"ל העירייה, יעקב ממן. צילום: פרטי

ועד שכונת אם המושבות: "אנו מצפים מהרשות המקומית, שתקים את הגינה מוקדם ככל האפשר "

נציג ועד שכונת אם המושבות, ד"ר גיא וולפין, מסר בתגובה, כי נציגי הוועד הפצירו במנכ"ל פעמים רבות להקים גינת כלבים, שכה נדרשת בשכונה. יתרה מזו, וועד השכונה טרח ואף מצא מיקום רלוונטי אשר בו ייעוד הקרקע מאפשר גינת כלבים בצפון השכונה וזאת במרחק רב מבתי התושבים. המנכ"ל אכן קיבל את הבקשה לאחר בירורים מקיפים של היתכנות ותקציבים, אך לצער ועד השכונה, כששמע המנכ"ל כי ישנם דיירים ספורים(!) אשר מתנגדים למיקום הנ"ל, סירב המנכ"ל להקים את הגינה. יש לציין כי לכל פרויקט שהוא, תמיד יקומו מתנגדים כנגד המצודדים ואנו מצפים מהרשות המקומית, שתקים את הגינה מוקדם ככל האפשר וזאת לטובת הכלל. כל זאת כפי שהעירייה מחליטה על מיקום גינה ציבורית, בית ספר או כל מיקום ציבורי. לסיום, ועד השכונה אינו אמון על הסדרת קונצנזוס בין כלל התושבים אלא על הצגת צורכיהם בפני הרשויות המתאימות.

תגובת דובר העירייה, חזי חקאק: "מנכ"ל העירייה ניסה להגיע לפתרון באשר למיקום מתחם לגינת כלבים בשכונה, אך לאור מחלוקות ואי הסכמות בין הוועדים בשכונת הדר המושבות באשר למקום הגינה, הודיע המנכ"ל לנציגי בעלי הכלבים שהעירייה תקים מתחם לרווחת הכלבים ובעליהם רק לאחר שנקבל הצעה כתובה וחתומה ע"י כל המעורבים ורק לאחר שיוסרו כל החסמים שהם מערימים".